De verjaardag van een 'koninklijke' Verslag van het congres100 jaar kiezen voor later F.J. Hulst <5w De van bestaat honderd jaar. Tot de festiviteiten ter gelegenheid hiervan behoort een tweetal congressen. Congrescentrum 'De Oosterpoort' in Gro ningen was het decor van het driedaagse jubileumcongres 'too jaar kiezen voor later', gehouden van 24 tot 26 april 1991. Hieronder volgt een verslag van de festiviteiten, samengesteld door drs F. J. Hulst. Elders in dit nummer is een aantal bijdragen van sprekers opgenomen. [62] Commissaris van de Koningin in de provincie Groningen, de heer H.J.L. Vonhoff, overhandigt de voorzitter van de Koninklijke Vereniging van Archi varissen in Nederland, dr F. Keverling Buisman, het Koninklijk Besluit tot verlening van het predikaat 'koninklijk'. Foto's Th. Boersma, Groningen Een honderdjarig bestaan dient passend te wor den gevierd. Het was dan ook niet zo vreemd dat het driedaagse VAN-congres in Groningen de naam 'nationaal congres' meekreeg. Onder de titel '100 jaar kiezen voor later' werd door de organi satiecommissie het nuttige met het aangename verenigd: sprekers en discussieleiders werden afge wisseld met lunches, diners en optredens. Een congres is tenslotte niet alleen bedoeld om de geest te scherpen, maar evenzo om collega's en be kenden weer eens de hand te kunnen schudden. Dat laatste was dan ook voor de meeste aanwezi gen op woensdagmorgen een belangrijke bezig heid tot de openingsrede van H.J.L. Vonhoff, voorzitter van het comité van aanbeveling. In zijn toespraak greep Vonhoff terug op het verleden, maar blikte tevens naar de toekomst: de opzet van het congres was duidelijk. Vonhoff voorzag meer dan ooit in de komende jaren een behoefte aan historische fundering. Dit betekent veelvuldige raadpleging van archieven. Het uitle nen van het verleden betekent selecteren voor de toekomst. De betekenis van de van kreeg vervol gens ruime aandacht van de spreker. Hij noemde de vele aktiviteiten die de vereniging heeft ont plooid van groot belang voor de ontwikkeling van het Nederlandse archiefwezen. Het bleef niet bij woorden alleen. In zijn functie als Commissaris van de Koningin deelde Vonhoff vervolgens mee dat Hare Majesteit had besloten de van het predi kaat 'koninklijk' te verlenen. Voorzitter dr F. Ke-

Nederlandsch Archievenblad | 1991 | | pagina 2