Rewriting History and the Role of the Archivist As the only foreign guest speaker at the congress, Mrs Zjitomirskaia, former head of the manuscript department of the Lenin Library in Moscow, gave a detailed account of the history of the archival system in the Soviet Union, starting niet zeker van de onomkeerbaarheid van alles wat er is gebeurd. Maar ondanks dat is de wereld waar in we leven onherkenbaar veranderd. Ik betreur dan ook mijn vrienden en bekenden, die dit niet meer hebben mogen meemaken. Maar als u me vraagt wat de perestrojka nu voor ons vak betekend heeft, dan moet ik met deernis antwoorden: bijna niets. Ofschoon vanuit de we tenschappelijke en archiefwereld onophoudelijk wordt aangedrongen op zijn vervanging is een van de meest stijfkoppige stalinisten, F. Vaganov, nog steeds chef van Glavarchiv. Nog steeds woekert hetzelfde personeelsbeleid door het hele archief wezen, van boven tot onder. In de perestrojka-periode heeft Glavarchiv een wetsontwerp gemaakt over het Staatsarchieffonds van de ussr. Het stuk overtreft de meest duistere prognoses: het is gewoon een manifest van de re actie in het archiefwezen. Het ontwerp bevestigt de almacht en willekeur van de departementen die archieven geheim kunnen houden. Met geen woord wordt gerept over het recht van de gemeen schap op alle overige documentaire rijkdommen. In het wetsontwerp ontbreken bepalingen over het gebruik van de archieven, zodat Glavarchiv de beslissende instantie blijft. We weten ondertussen maar al te goed hoe de beslissing van een veilig heidsfunctionaris uitvalt, die het niet als zijn taak ziet op te komen voor wetenschap en onderzoe ker, maar omgekeerd de stukken wil beschermen tegen wetenschap en onderzoeker. We hebben dit al vele tientallen jaren kunnen waarnemen. In vele landen betogen archivarissen, dat een 50 jaar lange periode van geheimhouding voor sommige stukken veel te lang is. Het wetsontwerp van Glavarchiv bevestigt deze termijn niet alleen, maar verlengt hem in menig geval zelfs tot 75 jaar. Betekent dit niet dat men er bewust op uit is het historisch bewustzijn nog enkele generaties lang te verminken? Is één proef van 70 jaar nog niet ge noeg? Op weg naar de rechtsstaat Maar we mogen niet voorbij gaan aan de moge lijkheden die door de perestrojka geboden worden en zeker niet aan de bevrijding van de pers van het juk van de censuur. Dat geldt ook voor de strijd voor revolutionaire veranderingen in het archief wezen, die gevoerd wordt door de progressieve de mocratische gemeenschap. Er is een alternatief wetsontwerp opgesteld en gepubliceerd dat aan zienlijke steun heeft gekregen in wetenschappelij ke kring en principieel verschilt van de doodgebo ren vrucht van de ambtenaren van Glavarchiv. De auteur van dit ontwerp, prof Ilizarov, is hier aan wezig en kan er beter dan ik over vertellen. Steeds dwingender klinken de stemmen die ontsluiting eisen van de archieven van de veiligheidsorganen, een verbod op de departementale willekeur, wette lijke bevestiging van het recht van de burger om te weten wat in de archieven bewaard wordt en zelf te beslissen wat hij daarvan wil gebruiken en op wel ke manier. Maar glasnost is nog geen vrijheid van menings uiting. De hand die de Sovjetmens zo lang bij de keel gehouden hield heeft losgelaten. Maar waar is de garantie dat zij niet opnieuw zal toegrijpen? Ondanks alle nieuwe wetten is dat nog steeds mo gelijk. Archiefstukken die onttrokken zijn aan de be schermende werking van de openbare controle kunnen vernietigd worden zonder dat er een haan naar kraait. Naar de verliezen die de historische wetenschap hierdoor heeft geleden kunnen we slechts gissen. Maar ook vandaag, in het zesde jaar van de perestrojka, vervult het openhartige verhaal van Alexander Kitsjichin in het januarinummer van het Moskouse blad De Hoofdstad ons met schaamte en wanhoop. Deze kolonel van de Staatsveiligheidsdienst vertelt daar dat in onze da gen, in 1990, op mondeling bevel van de leiding van de kgb de dossiers vernietigd zijn van Andrej Sacharov, Alexander Solzjenitsyn en andere strij ders voor de rechten van de mens! Op het terrein van ons vak is nog niet één van de obstakels op de weg naar de rechtsstaat opge ruimd. De archieven zouden een echte weten schappelijke verwerking van de vaderlandse ge schiedenis en vooral die van de Sovjetmaatschap pij kunnen bevorderen. Maar wanneer er in het archiefwezen niets verandert zullen ze eerder een sta in de weg daarvoor zijn. Maar dat is nog niet alles. Wanneer de door de progressieven bepleite veranderingen werkelijkheid zouden worden be- [112] tekent dat slechts een begin. Met bitterheid moe ten we erkennen, dat het scheppen van een nieuwe situatie in de archieven veel tijd zal kosten en dat het daardoor nog lang zal duren voor de informa- tiehonger van de wetenschap gestild kan worden. De gevolgen van zeventig jaar geheimhouding en desinformatie laten zich niet snel opruimen. Daarom juist moeten wij zonder ophouden op treden tegen de ingekankerde dogma's en moeten we de tegenwerking van reactionaire functionaris sen overwinnen. We mogen ons ook niet laten ontmoedigen door de onverschilligheid van het uitgeputte volk tegenover deze problemen, die zo ver af staan van de zorg om het dagelijkse bestaan. Is er immers iets belangrijker voor heden en toekomst van welke maatschappij dan ook, dan het behoud van haar geschiedenis en culturele tra ditie? Zoals een mens die zijn geheugen kwijt is ophoudt een persoonlijkheid te zijn zo verliest ook een volk, dat zijn herinnering aan het verle den verloren heeft, zijn zedelijke oriëntatiepunten en wordt het beroofd van de mogelijkheid bewust aan zijn eigen toekomst te bouwen. De documen taire rijkdommen van het land, zijn archieven vor men in feite het geheugen van het volk, de basis van zijn cultuur. Het kan toch niet zo zijn dat we het nog eens achter slot en grendel laten verdwij nen of naar willekeur vernietigen? Ik ben er vast van overtuigd, dat dat niet zal gebeuren en hoop, dat mijn zesjarige kleinzoon zich straks met eerlij ke wetenschap kan bezighouden in een verander de archiefwereld in een nieuw Rusland. Summary in October 1917. In the first year after the revolu tion Lenin signed two decrees concerning the ar chives, and according to which the written and printed heritage was to become 'property of all the people'. This piece of legislation, which involved centralisation and nationalisation, undoubtedly saved many archives from destruction. However, from the start there was also another side to these decrees: they formed the legal basis for the arbitra ry bureaucracy which was to remain a characteris tic trait of the Soviet archival system. The 1920s and 1930s were a period of far-reaching political changes. Censorship became increasingly rigo rous. Farmers, workers, employees were enslaved once again, under the mythical guise of the 'buil ding of a socialist state'. To such a regime archival documents are a danger. After all, they contradict the lie that is proclaimed every day. In 1936 the whole archival system came under the People's Committee of Home Affairs, which was charac terised by military discipline and strict secrecy. Meanwhile there were still scientists, archivists, librarians and curators who tried - sometimes suc cessfully - to keep major collections and archives out of the hands of the secret police. In the seven years following the war all archives were bound in total submission to the authorities' interventions in all cultural affairs. The guidelines were provi ded by lists of names of people who were banned. The lists were continually revised. After Stalin's death and changes in the party leadership small improvements began to make themselves felt, for instance archives became more accessible. In the 1980s the radical changes of perestroika stimulated intellectual and political activity and ended, at least as far as legislation was concerned, the mono poly of the Communist Party. However, as yet the re have been no changes in the archival system of the Soviet Union. The deep-rooted dogmas that have prevailed for so long and the presence of reac tionary officials still have to be overcome. A pro cess that will not be completed overnight. Noten i De veldtocht tegen Napoleon bracht het Russische leger in con tact met West-Europa. Na terug keer naar Rusland konden vele adellijke officieren zich niet meer vinden in het reactionaire politie ke klimaat, dat in hun vaderland heerste. Pogingen om via overleg te komen tot verandering van het bestel mislukten. In 1821 leidde dit [H3]

Nederlandsch Archievenblad | 1991 | | pagina 27