Rational Decisions and Historical Ima gination Choosing and selecting is also a psy chological process. For this reason the psycholo gist Professor dr. van Strien was invited to give his views on the theme of the congress. Noten ven hoe belangrijk bepaalde eigenschappen, zoals intelligentie, technische en organisatorische kwa liteiten, leiderschap zijn voor een bepaalde funk- tie. Maar de laatste decennia heeft de personeels functionaris in toenemende mate moeten merken dat de gewichten in de tijd snel kunnen verschui ven. Bij reorganisatie en fusies en bij automatise ringen wordt er vaak een beroep gedaan op nieu we kwaliteiten, die bij de ingangsselectie alleen maar een beperkte rol speelden. In de selectiepsy- chologie noemt men dat het probleem van de ver schuivende criteria. Een goed bedrijf anticipeert in zijn beleid op verschuivende criteria. In niet mindere mate is iets dergelijks ook het geval bij de selectie van archiefmateriaal. Stel al dat een studiecommissie aan de hand van zorgvul dig afgewogen rationele beslissingscriteria volgens de juist uiteengezette principes een volledige ver- nietigingslijst wist op te stellen. Op het moment zelf zou dit een enorme ontlasting bieden voor de kiezende archivaris. Maar hoe vaak is het niet al voorgekomen dat een nieuwe generatie zich voor het hoofd sloeg dat voorgangers bepaald materiaal dat nu ineens erg informatief blijkt te zijn, rück- sichtlos hebben vernietigd. Bij mijn onderzoek naar de geschiedenis van de psychologie heb ik hiervan in ieder geval al vele voorbeelden meege maakt. Net als bij de verwerking van het persoon lijk verleden kunnen ook in de omgang met het collectief verleden bepaalde thema's, die histo risch als onbeduidend werden beschouwd, of wel haast verdrongen leken te zijn, later opnieuw be langrijk worden. Soms ook verlenen nieuwe tech nische mogelijkheden, zoals computeranalyse van databestanden, een nieuwe waarde aan materiaal waarmee men voorheen meende niets te kunnen beginnen. Bij personeelsselectie kan men mensen omscholen, deskundigen aantrekken enz. In de archiefwereld kan men wel alsnog weggooien maar niet iets opnieuw creëren. Historische fantasie Het is hier dat ik begrip historische fantasie zou willen invoeren als tegenhanger van het rationeel kiezen. Met historische fantasie bedoel ik iets an ders dan de historische verbeelding van Huizinga. Voor hem vormde deze verbeelding een min of meer esthetisch principe bij het oproepen en uit beelden van het eigene van een tijdperk en de mensen daarin. Wat ik op het oog heb komt dich ter bij het fantasie-experiment van Heymans, de aan de Groningse universiteit verbonden grond leggervan de psychologie in Nederland. In ons ge val bestaat dit experiment uit het zich proberen in te leven in de denkwereld van een toekomstige historicus die bepaalde thema's zou willen onder zoeken en daarbij aangewezen is op bepaalde bronnen. Wat ik wil zeggen is dat de archivaris eigenlijk ook een beetje futuroloogzou moeten zijn, daarbij uiteraard bijgestaan door historische onderzoe kers. Tezamen zouden ze moeten brainstormen en wel in twee richtingen. Aan de ene kant in de rich ting van welke trends zich zullen voordoen in het historisch onderzoek en welke consequenties dit zal hebben voor historisch materiaal. Aan de an dere kant in de richting van wat niet alleen eigen tijdse, maar ook latere historici en geïnteresseerde leken zoude kunnen hebben aan het materiaal waarover nu moet worden beslist. Op deze manier zal er veel meer 'hypothetisch onderzoek' moeten worden gedaan, in de vorm van het opzetten van beknopte onderzoeksvoorstellen met daarbij een indicatie van het soort materiaal dat men daarbij nodig zou hebben. Men zou zelfs kunnen denken aan het uitschrijven van prijsvragen - waaraan ook amateur-historici zouden moeten kunnen mee doen - om via onderzoeksontwerpen (die niet hoeven te worden uitgevoerd) de historische fan tasie te stimuleren. Zal deze uitbreiding naar de toekomst er niet toe leiden dat men nog méér moeite zal krijgen met het afwijzen en opschonen van materiaal? Ook hier moeten we rationeel blijven. Maar deze rationaliteit kan ook worden gezocht in het alleen steekproefsgewijs bewaren van bepaalde catego rieën materiaal, hetzij op het niveau van bestan den, hetzij in de vorm van bijvoorbeeld 10% van een bepaalde categorie. In de sociale wetenschap pen is men al lang vertrouwd met onderzoek op basis van steekproeven en kent men de eisen die aan steekproeven moeten worden gesteld om vol doende representatief te zijn. Evenals bij het meeste wetenschappelijk onderzoek berust ook [90] bij de histografie een betoog maar gedeeltelijk op inductie. Minstens zo belangrijk is de beschik baarheid van falsifiërend materiaal, dat de histori cus dwingt eerdere historische reconstructies bij te stellen. Niet zelden zullen we ontdekken dat er voor bepaalde doelen een overmaat is aan materi aal, terwijl men bij het andere vragen met enkele schaarse aanwijzingen moeten stellen. Het voorgaande pleit ook voor een bepaalde mate van anarchie als - het klinkt paradoxaal - ra tionele strategie. Wanneer een bepaalde archivaris zo eigenwijs is geweest bepaald materaal waar hij of zij door wordt aangesproken te redden van de vernietiging, of wanneer men door achterstand nog niet aan opschoning is toegekomen, kan dit achteraf gezien soms heel gelukkig blijken. We moeten bedenken dat evenals bij het per soonlijk geheugen het bewaren niet een passief proces is, maar het resultaat van het actief structu reren van informatie. Voortdurend staan we hier voor de vraag hoe om te gaan met ons collectief verleden. 4 Terugblikkend ben ik mij ervan bewust dat ik mij de afgelopen tien minuten heb gedragen als ie mand die haring staat te verkopen in het huis van de vishandelaar. Wellicht zegt u dat u allang bezig bent rationeel te kiezen met daarbij tevens ruimte voor historische fantasie. In dat geval is het enige wat ik kan zeggen dat uw werkwijze mij psycholo gisch gezond voorkomt. Het kan ook zijn dat u zegt dat het in de praktijk toch allemaal net iets anders ligt. Mijn eerste reactie is dan nieuwsgie righeid. Maar ik denk dat nader onderzoek zal uit wijzen dat u toch bezig bent met rationele keuze processen, maar met anders benoemde kosten- en opbrengstenwaarderingen en wellicht minder centraal geregeld, maar meer per geval kosten en opbrengsten afwegend. En als er niet ook ruimte was geweest voor historische fantasie zou uw ver eniging het geen honderd jaar hebben volgehou den! Met dit heuglijk gebeuren wens ik uw jubile rende Vereniging, de inmiddels koninklijk gewor den kovan, van harte geluk! Summary In the past archives were usually formed in or der to be used for legal purposes in cases of a dis pute or non-payment. In the course of time these archival materials came to have historical value, and they were preserved long after they had outli ved their initial purpose. Just as our personal past forms both basis and expression of our identity, the collective past forms basis and expression of the identity of a society. In forming the selection criteria for archival documents the archivist must have historical imagination. He or she must try and imagine the possible themes and subjects fu ture historians might want to investigate. 1 Voordracht voor het Nationaal Congres '100 jaar kiezen voor la ter' ter gelegenheid van het eeuw feest van de Vereniging van Archi varissen in Nederland. Groningen, 24 april 1991. 2 P.J. van Strien 'De psychologie van de prullemand', in: Neder lands Tijdschrift voor de Psychologie13 1958) p 161-171. 3 In dit verband moge ik verwijzen naar de interessante publicaties van Douwe Draaisma over geheugenmetaforen. Zie o.a. D. Draaisma, 'Het geschenk van Mnemosyne', In: D. Draaisma en R. de Vries (Red.). Lichaam en geest in psychologie en geneeskicnde. (Amsterdam/ Lisse: Swets Zeit- linger 1989) 49-62 en P. Vroon en D. Draaisma, De mens als metafoorBaarn, Ambo, I95^2- 4 Als psycholoog ben ik overigens niet geheel gerust op het effect van bepaalde wer- en regelgeving, o.a. met betrekking tot de bescher ming van privacy. Heel veel histo- risch-psychologisch onderzoek zal uiterst moeilijk worden wanneer dit beginsel rigoreus wordt door gevoerd. Maar dit ligt niet primair binnen de bevoegdheden van de archivaris. [9l]

Nederlandsch Archievenblad | 1991 | | pagina 16