Bespreking van boeken onder kaartjes van de werkgebieden van de ingenieurs. Desondanks blijft de indruk bestaan van een wat haastig samengestelde, niet erg gebruikers-vrien delijke inventaris. w. F. l. reijnders, Inventaris van het administratief archief van de gemeente Ossendrecht (1919) 1942-1980 (1983), z.p., 1989, Inventarisreeks Streekarchief Nassau-Brabant, deel 4. 20, De streekarchiefdienst Nassau-Brabant heeft wederom een inventaris van een administratief archief van een bij de dienst aangesloten gemeente uitgebracht, ditmaal van de gemeente Ossendrecht en wel over de periode 1941-1980. Het is een keurig verzorgde inventaris geworden, met een overzichtelijk verhaal over de naoorlogse geschiedenis van de gemeente. De inventaris volgt in grote lijnen de code vng, zij het dat de inventarisator bij de beschrijving der dos siers de gebruikte codenummers heeft weggelaten, vooral om de inventaris ge bruikersvriendelijker te maken met name voor de hierin niet ingewijde onder zoeker. Overigens berust het archief nog ten gemeentehuize in Ossendrecht en is inzage en publikatie van gegevens uit het archief slechts toegestaan na toe stemming van het College van Burgemeester en Wethouders. Repertorium op het Nederlands Archievenblad Het Repertorium op het Nederlands Archievenblad over de jaargangen 1-93 (1892-1989) is gereed. Deze nieuwe versie van het repertorium is in hoofdzaak het oude repertorium over de jaargangen 1-77, zoals dat in 1975 verscheen, maar nu aangevuld en bijgewerkt met de jaargangen 78 tot en met 93. De be werker is drs Jan van Wandelen uit Den Haag. Zoveel mogelijk is de oude indeling gehandhaafd, maar het tijdsverloop heeft een verschuiving gebracht in de onderwerpen die in de belangstelling staan. Daardoor moest toch een aantal wijzigingen worden aangebracht, aan het re pertorium zijn indices op onderwerp en op naam toegevoegd. Dit nieuwe repertorium is niet gedrukt, maar uitsluitend op diskette verkrijg baar. Het bestuur van de van biedt leden en abonnees de gelegenheid een set diskettes te lenen en deze voor eigen gebruik te kopiëren. Het repertorium is aangemaakt in Wordperfect 4.2 (DOS 514 inch). Voor inlichtingen kan men zich wenden tot mevrouw M. M. J. B. van der Beek-Sassen. Rijksarchief in Gelderland, Markt 1, Postbus 1130, 6801 bc Arnhem, telefoon 085-420148. Van de lener wordt slechts vergoeding van de verzendkosten gevraagd. Een genealogische cathechismus R. F. vulsma, Burgerlijke stand en bevolkingsregister, 's-Gravenhage - Centraal Bureau voor Genealogie 1988, ƒ24,00 isbn 90-70324-44-x Sinds de oprichting in 1945 heeft het Centraal Bureau voor Genealogie zich beij verd in het publiceren van nuttige handreikingen aan de genealoog. Een ieder is vertrouwd met het befaamde Genealogisch Repertorium van de oprichter jhr mr dr E. A. van Beresteyn uit 1948, waarop sedertdien menige herdruk en aanvulling is verschenen. Opvolgende directeuren van het bureau verzorgden deeltjes, waarin hun eigen specialisaties zijn opgenomen. Zo hoort het Reper torium dtb van W. Wijnaendts van Resandt uit 1969, waarop eveneens een herdruk met aanvullingen verscheen, tot de klassieke hulpmiddelen van de ge nealoog. De samenwerking tussen het bureau en de landelijke archieven is in de loop der jaren zo hecht geworden, dat er bijdragen werden geleverd door medewerkers van verschillende archiefdiensten en instellingen. Steeds bleef het nut voor de onderzoekende genealoog centraal staan. Thans wordt het circuit van medewerkers uitgebreid met R. F. Vulsma, een genealoog die er nooit spijt van heeft gekregen al heel jong de weg naar de archieven te hebben gevonden. Hij is een actief lid in het genealogisch gezelschapsleven. Het deeltje van Vulsma betreft de werking van de Burgerlijke Stand en het Bevolkingsregister, waarmee iedere familieonderzoeker al vrij snel te maken krijgt. Een beter begrip van de beide instellingen zal tot betere resultaten van het genealogisch onderzoek kunnen leiden. Bij de instelling van de Burgerlijke Stand hoort het magische jaartal 1811het is aan iedere genealoog bekend als een belangrijke caesuur. Vulsma haalt hier de onuitroeibare mythe aan dat de Burgerlijke Stand door Napoleon werd ingesteld vanwege de dringende behoefte van de keizer aan manschappen voor het leger. Hij maakt ons echter duidelijk dat deze instelling in Frankrijk al dateerde van 1792, toen nog niemand in bre dere kringen van de legerofficier Napoleon had gehoord. Het zijn juist deze excursen in de ambtelijke materie, waardoor Vulsma er menigmaal in is geslaagd zijn betoog te verlevendigen. Alle wijzigingen en nieuwe besluiten worden door de auteur minutieus uit de doeken gedaan, waarna hij uitlegt wat de genealoog er mee kan doen. Doordat bovendien de meest recente literatuur tot in de ja ren tachtig werd opgenomen, zal het boekje zeer lang zijn diensten aan de on derzoeker en ambtenaar kunnen bewijzen. Vulsma gaat alles op een ambtelijk juridische wijze te lijf en slaagt daar bijzonder goed in, zonder dat het een na delige invloed op de leesbaarheid heeft. Doordat Vulsma zo duidelijk het ambtelijk perspectief voor ogen staat, is HTHMR HTHMR 302 303

Nederlandsch Archievenblad | 1991 | | pagina 50