Salazar. De eerste bestaat uit de aantekeningen van Juan Bautista Munoz, die eind achttiende eeuw belast was met het schrijven van een geschiedenis van de Indien. Zij bestaat uit samenvattingen danwel geheel gekopieerde documen ten met betrekking tot de Indiën. Haar belang ligt in het feit dat van een deel van die documenten de originelen zijn zoek geraakt. De Colección Salazar vor men de documenten die de Cronista Mayor (Opperkroniekschrijver) Luis de Salazar y Castro, die eind zeventiende begin achttiende eeuw belast was met het schrijven van de geschiedenis van Castilië en de Indiën, had gekopieerd. De studieruimte met ongeveer twintig plaatsen is een kaal en hoog vertrek met zeer kleine ramen. De bediening is er snel maar niet al te vriendelijk. Je krijgt eerder het idee dat je het personeel stoort als je een boek aanvraagt. De Biblioteca Nacional (Madrid) De Biblioteca Nacional is de Spaanse pendant van de Koninklijke Biblio theek. Heeft men het pasje van onderzoeker, dan is de toegang geen probleem, anders moet men 's morgens meestal in de rij gaan staan met pasfoto's om een toegangspasje aan te vragen. Is men eenmaal binnen, dan krijgt men een plaatsnummer toegewezen dat men ook bij het aanvragen van boeken moet vermelden. Ondanks dat het wachten op de boeken lang kan duren, is dat nau welijks een bezwaar, want men kan rustig in de studiezaal doorwerken en af en toe een blik werpen op twee grote elektronische panelen om te zien of je plaatsnummer reeds oplicht. Is dat het geval, dan ligt het boek voor je klaar. De Biblioteca Nacional leent geen boeken uit, maar is wel van 9 uur 's och tends tot 9 uur 's avonds open. De collectie groeit enorm, daar iedere uitgever verplicht is om twee exemplaren aan de Biblioteca af te staan. Tevens is er een uitgebreide collectie manuscripten die uitsluitend in de zaal voor onderzoekers mag worden ingekeken. De microfilmafdeling werkt bijzonder traag, terwijl het fotokopiëren lange rijen in de benedenhal veroorzaakt, omdat een persoon uitgerust met twee fotocopiëerapparaten, alle aanvragen moet voldoen. De Bi blioteca Nacional beschikt over een café-restaurant waar men in de middagu ren van twee tot vier uitstekend en goedkoop kan eten. De Spaanse archieven mogen wat betreft outillage en technische voorziening achterlopen bij wat men in Nederland gewend is, toch kan men er uitstekend werken. De hartelijkheid waarmee men in het algemeen wordt behandeld en de bereidwilligheid om de onderzoeker terzijde te staan, compenseren deze tech nische tekortkomingen alleszins. Is men echter uitsluitend op documenten uit lokale of provinciale archieven aangewezen, dan moet men er rekening mee te houden dat in vele gevallen apparatuur voor microfilm of fotokopieën ontbreekt Tevens is de catalogisering van de meeste bronnen in deze laatstgenoemde ar chieven ontoereikend om binnen korte tijd resultaat te kunnen boeken. Noten 1 plaza bores, A. de la, Gui'a de! investigador, Archivo General de Simancas, Madrid, 1986. 2 pena camara, J.M., Archivo General de Indias. Guia del VisitanteMadrid, 1958. 3 sanchez belda, L., Guia de! Archivo Histórico Nacional, Madrid, 1958. Ook bij dit archief is men met een project gestart ter verbetering van de dienstverlening. De huidige aanvraagtijd van zes a zeven maanden voor microfilms en fotokopieën moet daarmee aanzienlijk worden teruggebracht. 284 4 Guia de los Archivos Estalales Espanoles. Gui'a del Investigador, ed. Ministerio de Cultura, Madrid, 1984. Een oudere maar veel uitgebrei dere gids van de staatsarchieven is die van Ro driguez Marin, Fco., ed., Guia Historica y Descriptiva de los Archivos, Bibliotecas y Mu- seos Arqueológicos de Espaha, Madrid, 1916. Voor een korte inhoudelijke opgave van de be langrijkste Spaanse archieven zie: Rodriguez de Diego, J. L., 'A general survey of Spanish do cumentary resources', Theoretische Geschie denis (Themanummer: Historiografie in Span je), 1988 15:3, 293-302. 5 Gui'a-Censo de Archivos Espanoles, ed. Mi nisterio de Cultura, Madrid, 1972, 2 vols. 6 El Pais, 27 november 1988 en 13 juli 1990. 7 Het Parool, 19 juni 1990. 8 Zie over Simancas meer uitgebreid Jacques Ph. S. Lemmink, 'Simancas open U!' Belgisch- Nederlandse bemoeienissen bij de ontsluiting van de Archivo General de Simancas'in: Ne derlands Archievenblad 91 (1987) 9-28. Summary The Spanish State Archives consist of the general archives where documents of national interest are kept and the regional and provincial archives. The Ar chivo General de Simancas is the oldest general archive, dating back to the 16th century. The Archivo General de Indias (Sevilla) and the Archivo Histo- rico Nacional (Madrid) are general archives from the 18th and 19th century respectively. The author visited these archives and describes their collections, their accessibility and location. The Archivo de Protocolos (Sevilla), a (priva te) notarial archive, the Biblioteca de la Real Academia de la Historia (Ma drid), the library of the Royal Academy of History and the National Library (Madrid) are also described. 285

Nederlandsch Archievenblad | 1991 | | pagina 41