materiaal de aanwezigen zorgen te baren. Gevreesd werd dat de verkopers van software in dit opzicht vaak te optimistisch zijn. Verder bleek het reeds her haaldelijk voor te komen dat men wel de informatiedragers kon conserveren, maar dat de apparatuur om deze te lezen nergens meer voorhanden was. In Denemarken en Engeland bestaan speciale instituten die electronische gege vens periodiek overzetten op modernere systemen, maar deze methode is bij zonder kostbaar en tijdrovend. 4 Demonstraties De middag werd besteed aan de demonstratie van diverse toepassingsmoge lijkheden van automatisering in archieven. Onder voorzitterschap van J.N.T. van Albada uit Dordrecht presenteerden vertegenwoordigers uit Grenoble, Que bec en Barcelona systemen voor dossierbeschrijving in de gemeentelijke registra tuur. G. Auer uit Emmendingen demonstreerde het nixas inventarisatiepro gramma, waarover in dit blad eerder is geschreven.1 Verder vertelde J.R. Sewell uit Londen over een nog in de kinderschoenen staand database-projekt waarmee 65.000 lijkschouwingsrapporten uit de periode 1788-1974 worden ont sloten. Van de zijde van het Amsterdamse gemeentearchief werd het programma babe (BAsisgegevens BEvolking) gepresenteerd, waarin de doopboeken van 1700-1811 worden opgenomen. Na voltooiing kunnen per computer alle na men die voorkomen in de inschrijvingen worden opgevraagd, dus niet alleen die van de gedoopte en diens ouders, maar ook die van de getuigen en de be dienaar van het sacrament. Utrecht demonstreerde zijn ARis-projekt, waar mee de notariële archieven uit de periode 1560-1810 worden ontsloten.2 Hoewel de presentaties dankzij grootbeeldprojecties in de filmzaal technisch uitstekend waren verzorgd, beantwoordden zij toch niet geheel aan hun doel. Dit kwam vooral door het ontbreken van de eerder wel aanwezige simultaan- vertaling. Het volgen van een vaak uiterst technisch verhaal over computers en software, en dat in een taal die men niet honderd procent beheerste, bleek voor veel deelnemers een te zware opgave. Het kwam dan ook niet tot zinnige discussies na de demonstraties. De suggestie van de voorzitter om dergelijke presentaties voortaan in kleinere groepjes per moedertaal te organiseren lijkt dan ook het overwegen waard. Dit neemt niet weg dat het congres als geheel bijzonder geslaagd was. De organisatie oogstte terecht veel lof van de aanwezigen, die op een ontspannen manier gelegenheid hadden tot kennismaking en uitwisseling van ervaringen. Een dergelijke conferentie blijkt steeds weer een optimale combinatie te vor men van lering en vermaak. Noten De foto's zijn gemaakt door mevrouw D. A. Kransberg van het Gemeentearchief Am sterdam. 1 Zie Nederlands Archievenblad 92 (1988), 349-354. 2 Zie Nederlands Archievenblad 93 (1989), 228-241. 272 Summary From 14 to 17 May 1990 the first separate congress of the Section of Munici pal Archives (sma) of the International Council on Archives (ica) took place in Amsterdam. It was attended by more than 80 archivists from 19 countries. The two main themes were: the position of Municipal Archives within the na tional context and the possibilities and problems of automation both in the municipal administration and in the archives themselves. The discussion was complemented by lectures and demonstrations. 273

Nederlandsch Archievenblad | 1991 | | pagina 35