houden, de rest wordt echter geretourneerd aan de betrokken gemeente. Ver der fungeren de intergemeentelijke archieven ook als adviesinstanties voor de lokale of regionale overheid op het gebied van archief, registratuur en auto matisering. Tenslotte worden ook cursussen georganiseerd voor de ambtena ren die bij de productie en de archivering van stukken zijn betrokken. 2 Balans van de eerste dag Op basis van de lezingen en de discussie achteraf kan worden vastgesteld dat er inderdaad ruimte lijkt voor een overlegorgaan van gemeentearchivarissen, of liever niet-rijksarchivarissen. Het feit dat dit congres het eerste in zijn soort was, leidde ertoe dat de voordrachten nog te veel het karakter hadden van pre sentaties van de situatie in het eigen land of taalgebied. Zij werden veelal voor kennisgeving aangenomen, zonder dat zij enige discussie uitlokten. Willen toe komstige bijeenkomsten aan betekenis winnen dan kan beter worden gekozen voor een iets andere aanpak. Er zouden bij voorbeeld één of meer kernpunten kunnen worden geproblematiseerd vanuit de eigen situatie van de deelnemers. Ideeën voor een dergelijke aanpak konden op deze eerste dag wel worden op gedaan. Zo blijkt in verschillende landen de relatie tussen rijks- en niet- rijksarchieven nogal eens problemen op te leveren, soms vanwege het ontbre ken van regelingen waarin de wederzijdse bevoegdheden worden vastgelegd, soms omdat eigendomskwesties over bepaalde fondsen de relaties vertroebe len. Hoewel het hier gaat om nationale problemen lijkt het zeker nuttig om er kennis van te nemen hoe dergelijke zaken in andere landen al dan niet zijn opgelost. Een ander thema dat regelmatig naar voren kwam, is de scholing. Met na me de Duitse deelnemers waren van mening dat een staatsopleiding in vele op zichten tekort schiet bij de vorming van gemeentearchivarissen. De vraag lijkt zeker relevant of voor bepaalde archiefinstellingen inderdaad speciale eisen dienen te worden gesteld aan de beheerders. Wellicht kunnen enkele naderen de conferenties licht op deze kwestie werpen. Het twaalfde internationaal ar chiefcongres, dat in 1992 in Montreal wordt gehouden, zal immers in zijn ge heel zijn gewijd aan het beroep van archivaris en ook op het jubileumcongres van de VAN in 1991 te Maastricht is de opleiding één van de thema's. Aan het eind van de eerste dag werd de huishoudelijke vergadering van de Sma gehouden, wegens ziekte van voorzitter Lendenmann gepresideerd door J. R. Sewell uit Londen. Besloten werd onder meer een studiegroep in te stel len die voorwaarden moet formuleren waaronder een gemeentearchief opti maal functioneert cq kan gaan functioneren. Deze commissie zal op een rij zetten wat een archief nodig heeft, maar ook wat het oplevert. Dit laatste moet vooral dienen om gemeenten en andere overheden die nog geen archiefdienst hebben ingesteld, ertoe te bewegen dit alsnog te doen. 270 3 Automatisering De tweede dag van het congres was gewijd aan het oprukken van de computer binnen de gemeentelijke administraties en archieven. In de ochtenduren wer den onder voorzitterschap van A. Skivenes uit Bergen in Noorwegen enkele lezingen gehouden. In tegenstelling tot de aankondiging bleken deze niet echt te zijn toegespitst op de informatiseringsproblematiek in gemeentearchieven. Nu was ook niet veel anders te verwachten, want waarom zouden deze instel lingen kampen met andere problemen dan bijvoorbeeld rijks- of provinciear chieven? Mevrouw H. Viallet uit Grenoble fungeerde als main-speaker en gaf een brede beschouwing over de problemen en de mogelijkheden die de opruk kende informatisering meebrengt voor de archivistiek. Zowel om de toenemende massa papier de baas te worden als om de gebruiker beter van dienst te zijn kan de computer goede diensten bewijzen. Terecht wees zij erop dat dit niet betekent dat er nu maar overal blindelings geautomatiseerd moet worden. Maar al te vaak wordt zonder kennis van zaken overgestapt van een goed functione rend handmatig systeem op een computer waar eigenlijk niemand mee over weg kan. Dit leidt alleen maar tot ontmoediging en weerstanden, terwijl bo vendien de werksfeer eronder te lijden kan hebben. Gezien het instemmende geknik in de zaal was dit benadrukken van de menselijke keerzijde van de auto matisering velen uit het hart gegrepen. Viallet richtte de blik op verschillende terreinen waarop de computer thans, vooral bij haar eigen dienst, wordt ingezet. Ten eerste kwam de geautomati seerde dossierregistratie bij de plaatselijke administratie aan de orde. Deze le vert voor het archief weinig problemen op, omdat het in feite om niet veel meer gaat dan een kaartenbak in een computer. Naar believen kunnen op basis hier van lijsten of zelfs complete inventarissen worden vervaardigd. Ten aanzien van de ontsluiting van overgebrachte bestanden is de computer ingezet voor het maken van een trefwoordenindex op de verordeningen en de notulen van het gemeentebestuur en voor het toegankelijk maken van uitgebreide series bouwvergunningen en personeelsdossiers. Voor het bewerken van oudere ar chieven zijn in Frankrijk nog geen goede programma's voorhanden. Sceptisch was de spreekster over de mogelijkheid dat computers nog eens een essentiële bijdrage zouden kunnen gaan leveren aan het ruimteprobleem bij archieven. Zolang nog zo weinig standaardisatie is bereikt en nog grote onzekerheid heerst over de houdbaarheid van de verschillende informatiedragers, zullen archiva rissen volgens haar vooral beheerders van papier blijven. Als co-speaker trad op S. Smedberg uit Stockholm, die één en ander vertel de over computertoepassingen in zijn archief. Hij ging met name in op het ver vaardigen van overzichten van het aanwezige materiaal, wat voor veel archie ven toch de eerste stap is op de weg van de automatisering. In Zweden bestaan vergevorderde plannen voor een gecomputeriseerd archievenoverzicht, dat niet alleen de overheid maar ook particuliere instellingen zal omvatten. Verder wordt in Stockholm gewerkt aan diverse ontsluitingen in de vorm van data-bases, bij voorbeeld betreffende de Roteman-archieven, een bevolkingsadministra tie uit de periode 1887-1926. In de afsluitende discussie bleek vooral de houdbaarheid van het computer- 271

Nederlandsch Archievenblad | 1991 | | pagina 34