1 2 Andere landen: van Brazilië tot Scandinavië Van de co-speakers kwam allereerst aan het woord mevrouw A.M. de Almei da Camargo, archivaris van Rio Claro in Brazilië en hoogleraar geschiedenis in Sao Paolo. Zij belichtte de situatie in Latijns-Amerika op basis van een en quête die zij hield tijdens het eerste Seminar on Latinamerican Municipal Ar chives, gehouden in maart 1990 te Madrid. Buiten de hoofdsteden van staten, provincies en departementen blijkt de situatie erbarmelijk te zijn. Institutio nele kaders voor archiefzorg en -beheer ontbreken, evenals geld, personeel, huisvesting en technische voorzieningen. Archieven worden gezien als ballast, slechts af en toe gebruikt voor politieke of nationalistische doeleinden, bij voor beeld om zogenaamd de wortels van de eigen identiteit te belichten. Dit bete kent zelden meer dan een kortstondige verbetering van de situatie, die boven dien alleen de staatsarchieven en niet die van lagere organen bereikt. Tot het bewaren van archief zijn de administraties niet bereid noch toegerust. Wil er toch iets van overblijven of mee gedaan worden, dan zal het moeten worden toevertrouwd aan bibliotheken of universiteiten. Dit gebeurt mondjesmaat, tot heil van de stukken zelf, maar met het nadeel dat de banden met de ar chiefvormende instantie geheel zijn verbroken. Toch zal op deze weg worden voortgegaan, zodat uiteindelijk een systeem ontstaat dat vergelijkbaar is met dat in de Verenigde Staten. Vervolgens belichtte mevrouw M. Renson uit Nancy de situatie van de circa 360 gemeentearchieven in Frankrijk. Hiervan behoren er 23 tot de eerste cate gorie, met aan het hoofd een gediplomeerde van de École des Charles. De ove rige worden geleid door personen met zeer verschillende benamingen als ar- chiviste de deuxième catégorie, directeur de service historique et documentation, sous-archiviste etc. De verdeling over de beide categorieën werd voorheen be paald door het belang van de aanwezige fondsen, maar geschiedt nu meer en meer naar gelang de omvang van de gemeente. Sinds de archiefwet van 1979 en een aanvullende regeling van 1988 zijn controle en toezicht door staat en departement geregeld. P.-H. Viala uit Narbonne hield een door S. Chimello uit Thionville voorbe reid betoog over de archiefopleiding in Frankrijk, met name die voor archiva rissen van de tweede categorie. Sinds 1976 zijn deze grotendeels afkomstig van de universiteit van Mulhouse, waar aan de faculteit der letteren en humaniora specialisatiemogelijkheden bestaan voor archivistiek. Hierin wordt naast het beheren en toegankelijk maken van collecties ook meer en meer het presente ren daarvan onderwezen. Het organiseren van tentoonstellingen, het houden van lezingen of het verzorgen van publicaties maken thans wezenlijk onder deel uit van het curriculum. Een tweede opleidingscentrum wordt momenteel opgezet aan de universiteit van Lyon, maar het daar te behalen diploma is door het ministerie van Binnenlandse Zaken nog niet toepasselijk verklaard voor de functie van gemeentearchivaris. Ten aanzien van de nascholing bieden di verse instanties mogelijkheden, waarbij vooral behoefte blijkt te bestaan aan cursussen op het gebied van de informatica. L. Gidlöf uit Stockholm behandelde de gemeentearchieven in de Scandina vische landen. Overal zijn de lokale overheden zelf verantwoordelijk voor hun archieven. In Finland en IJsland is reeds een speciale archiefwet tot stand ge- 268 Een blik in de als vergaderzaal ingerichte studiezaal. komen, respectievelijk in 1981 en 1985, in Zweden behandelt het parlement een ontwerp in mei 1990, terwijl men in Noorwegen en Denemarken nog niet verder is dan het maken van plannen voor een dergelijke wet. Dat wil niet zeg gen dat er helemaal niets is geregeld: de gemeente- en provinciewetten bevat ten bepalingen over het beheer van archieven. In Finland en Noorwegen is pro vinciaal toezicht geregeld. In alle hier behandelde landen komt inbewaringgeving door gemeenten aan rijks- of provinciearchieven voor, terwijl dergelijke in stellingen tevens een adviesfunctie vervullen. Evenals elders ziet men zich in Scandinavië meer en meer geplaatst voor de taak de overheid te assisteren bij het selecteren en vernietigen van archieven voor de overbrenging. Omdat een archiefdienst als verlengstuk van de administratie vaak onmisbaar is, hoopt men langs die weg ook de middelen te krijgen om de culturele functies, door de overheid veelal miskend, beter te kunnen gaan vervullen. Samenwerking op archiefgebied tussen gemeenten en andere plaatselijke of regionale bestuurs organen begint overal van de grond te komen, behalve in Denemarken, waar archieven een strikt lokaal karakter dragen. Vaak worden zij zelfs beheerd door particuliere instanties, hetgeen wel het plaatselijke historische onderzoek ten goede komt, maar niet de controle en de eenheid van beleid. Één van die Scandinavische streekarchieven werd belicht door C.J. Harris van het intergemeentelijk archief Hordaland in Bergen. Dergelijke instellin gen worden thans in heel Noorwegen gevestigd, gefinancierd door de deelne mende gemeenten naar rato van hun inwonertal. Veelal zijn zij gehuisvest in het regionale staatsarchief. Het is niet de bedoeling dat archieven in depot wor den genomen, maar slechts dat zij worden bewerkt en voor zover nodig ge restaureerd. Alleen materiaal dat privacy-gevoelig is, wordt hier wel eens ge- 269

Nederlandsch Archievenblad | 1991 | | pagina 33