Gemeentearchieven in internationaal perspectief Summary In a rapidly changing society where information technology and data commu nication networks are becoming key words, the archivist finds himself at a tur ning point. The somewhat static professional stance, directed primarily at pre serving the past-an image which still exists both within the profession and outside it-is to be transformed into a dynamic, user- and market-oriented attitude. With reference to R.C.Jimerson's article on the subject {The Ameri can Archivist 52) the author discusses several aspects of this transformation process. 264 G. Verhoeven Hebben de gemeentearchivarissen in Nederland zich al decennia geleden vere nigd in de Landelijke Kring, thans begint ook internationaal een zekere orga nisatie op gang te komen. Zo'n tachtig archivarissen uit twintig verschillende landen waren begin mei bij elkaar in Amsterdam om van gedachten te wisse len over de plaats van de gemeentearchieven binnen het nationale archiefwe zen en over de mogelijkheden en de problemen die worden veroorzaakt door de opmars van de computer. Van 14 tot en met 17 mei vond in Nederland het eerste afzonderlijke congres plaats van de Section of Municipal Archives (sma) van de International Coun cil on Archives (ica). De gemeentearchivarissen binnen deze internationale ar- chiefraad, een UNESCO-orgaan, zijn in 1988 te Parijs erkend als een aparte sec tie. De problemen waarmee zij worden geconfronteerd, leken zich beter te lenen voor bespreking in een beperkte kring van vakgenoten dan in de plenaire ver gaderingen en congressen van de ica. Na een aantal voorbereidende sessies van het dagelijks bestuur, waarin voor Nederland mevrouw W. Chr. Pieterse zitting heeft, werd thans een eerste symposium georganiseerd. Er waren onge veer tachtig deelnemers, voornamelijk afkomstig uit Frankrijk, West-Duitsland en Nederland. Verder waren archivarissen aanwezig uit België, Brazilië, Ca nada, Denemarken, Engeland, Hongarije, Italië, Israel, Luxemburg, Noor wegen, Oostenrijk, Portugal, Spanje, Tsjechoslowakije, Zweden en Zwitser land. Overigens waren niet alleen strikt gemeentelijke instellingen vertegenwoordigd, maar tevens enkele Duitse Kreisarchive en een Noors in tergemeentelijk archief. De positie van gemeentearchieven 11 Duitsland Plaats van handeling was voornamelijk het gemeentearchief Amsterdam, ter wijl daarbuiten talrijke excursies en ontvangsten werden verzorgd. Inhoude lijk waren de eerste twee dagen het belangrijkst. De maandag was gewijd aan 265 1

Nederlandsch Archievenblad | 1991 | | pagina 31