Nadere toegangen op archieven F. J. M. Otten In de jaren tachtig is in het Nederlands Archievenblad een aantal artikelen ge publiceerd over nader toegankelijk maken, indiceren op naam. In diezelfde jaren zijn er ook op het terrein van de onderwerpsontsluiting ontwikkelingen geweest. Deze blijken niet zozeer uit de vakliteratuur als wel uit de produkten, de indices, zelf. Drs F.J.M. Otten, rijksarchivaris in Noord-Holland, geeft een overzicht van deze ontwikkelingen in het volgende artikel dat een bewerking is van zijn voor de van gehouden lezing. Toen het bestuur van de van mij benaderde voor een lezing over het thema nader toegankelijk maken van archieven, was het voor mij nogal bezwaarlijk dat verzoek af te wimpelen. Al geruime tijd eerder namelijk had ik de redactie van het Nederlands Archievenblad toegezegd een samenvattend recensie-artikel te schrijven over een aantal gepubliceerde nadere toegangen. Dat artikel was nog altijd niet tot stand gekomen en een positieve reactie op het verzoek van de voorzitter zou dus in zekere zin het inlossen van een ereschuld betekenen. Afgesproken werd, dat ik mij voor deze lezing zou beperken tot het signaleren van een aantal ontwikkelingen in de jaren-1980 en dan met name op het ter rein van de onderwerpsontsluiting. Volledigheid zou daarbij niet worden na gestreefd en enige subjectiviteit ten aanzien van bepaalde indiceerprojecten waarmee persoonlijke ervaringen werden opgedaan, zou niet geheel te vermij den zijn.1 Niveau's van toegankelijk maken Binnen het taakonderdeel toegankelijk maken kan men een drietal niveau's onderscheiden. Op macro-niveau liggen de overzichten van archiefbestanden binnen een of meer archiefbewaarplaatsen. Het ontsluiten van een bepaald ar chief door middel van een inventaris ligt op meso-niveau, terwijl het nader ont sluiten van afzonderlijke archiefbestanddelen (het indiceren) het micro-niveau kenmerkt. Het bekendste voorbeeld van ontsluiting op macro-niveau levert de in 1979 gestarte en provinciaal opgezette serie Overzichten van de archieven en verza melingen in openbare archiefbewaarplaatsen in Nederland. De landelijke en provinciale redactiecommissies hebben in de praktijk moeten ervaren, dat bij 205

Nederlandsch Archievenblad | 1991 | | pagina 1