Ar chief selektie op institutioneel niveau Meso- en makroselektie bij de organen van de rijksoverheid en de consequenties daarvan voor de rijksarchiefinspektie Hans Janssen lijkerwijs minder geworden zijn, is zij goed op de hoogte van de recente ont wikkelingen in archief- en museumwereld en werkt zij nog aan enkele publica ties. Soms beziet zij enigszins kritisch de veranderingen die de jongeren aanbren gen in het archief- en museumbeleid en in de uitvoering van dat beleid, maar, zo zegt zij zelf, 'dat ga je zo ervaren als je oud wordt'. Deze laatste uitspraak relativeert zij onmiddellijk: 'Het modern archiefbeleid zal in principiële zin niet veel veranderd zijn; de aanpak allicht wel. Dat brengen omstandigheden van tijd en ruimte mee.Een aspect van de nieuwe aanpak dat mevrouw Door- nink niet aanspreekt, is het bevorderen van de zelfbediening. 'Zelfbediening is ons principe nooit geweest. De bezoekers moeten geholpen worden. Je was hulpvaardig zoveel je kon, natuurlijk wel binnen de grenzen van het mogelijke.' Niet alleen voor haar, maar voor velen die werk gevonden hebben in deze vakgebieden, geldt haar uitspraak 'dat het een voorrecht is als je je levenswerk hebt kunnen vinden op het terrein wat je het meest lief is'. Literatuur m.m. doornink-hoogenraad, Maria Vos. Een Gelderse Schilderes, 1824-1906. Tentoonstel lingscatalogus Stedelijk Museum. Zutphen 1973. Curiosa uit Gelderse archieven. Tentoonstel ling, aangeboden door de Gelderse archiva rissen aan mevrouw dra M.M. Doornink- Hoogenraad bij haar afscheid als gemeen tearchivaris van Zutphen'. Tentoonstellings catalogus Stedelijk Museum, Zutphen 1973. Interview met mevrouw Doornink in het Zutphens Dagblad, 22 juni 1973. b. looper en j.c.riemens, Geschiedenis in ZutphenOver geschiedschrijving, geschied beoefening en historisch besef. Opstellen aangeboden aan dra. M. M. Doornink- Hoogenraad, Zutphen 1988. Summary In 1943 Mrs M.M.Doornink-Hoogenraad became municipal archivist and in 1955 she was appointed director of the municipal museum of Zutphen. She held this dual function until she retired in 1973. During this period both the museum and the archive developed into modern, independent institutions. The introverted archival activities, which she describes as 'pioneering into unknown territory', and the extroverted museum work, aimed at showing the cultural- historical context of the objects on display, proved a fruitful combination. Apart from organizing a multitude of exhibitions (an average of six per year) and writing several studies and articles, Mrs Doornink was also among the first in her field to recognize the importance of removing the barriers to a more widespread use of the archives. 226 De Nederlandse rijksoverheid produceert, vooral sinds de jaren '50 van deze eeuw, een nog steeds toenemende massa archiefbescheiden. Omwille van de beheersbaarheid van die, voornamelijk papieren, dokumentenmassa, is het ab soluut noodzakelijk dat er vernietigd wordt. Op basis van de huidige praktijk is die vernietiging onvoldoende. Zowel voor de rijksoverheid zelf als voor de rijksarchiefdienst als toekomstig beheerder is het van evident belang dat het vernietigingspercentage in sterke mate verhoogd wordt. Hans Janssen, archief inspecteur bij het Rijksarchief in Utrecht, betoogt dat meso- en makro-selektie bij de organen van de rijksoverheid een oplossing kan zijn. Het probleem Recent onderzoek heeft uitgewezen dat het Rijksarchief in de provincie Utrecht in de komende 50 jaar circa 10,5 strekkende kilometer rijksoverheidsarchief dient over te nemen, globaal daterende van 1945 tot heden. Bij de berekening van dat cijfer is uitgegaan van een verkorting van de overbrengingstermijn van vijftig naar twintig jaar, conform artikel 12 van het tweede voorontwerp van de nieuwe archiefwet. Die 10,5 kilometer archiefmateriaal is reeds ontdaan van de te vernietigen bescheiden. Daarbij is een vernietigingspercentage van 70% gehanteerd. Een en ander impliceert dat de depotcapaciteit van het Rijksarchief in Utrecht omstreeks het jaar 2000 ontoereikend zal worden. Daarin staan wij echter niet alleen; de meerderheid van de rijksarchieven, inclusief het Algemeen Rijksar chief, zal met dezelfde problemen te maken krijgen. Er zijn vrij reële schattin gen gemaakt over de omvang van het bij de rijksoverheid aanwezige archie venbestand. Gesproken wordt dan over circa 1200 strekkende kilometer. Na 227

Nederlandsch Archievenblad | 1991 | | pagina 12