Land van Heusden en Altena, Streekarchief Zuidoost-Brabant etc. In de ja ren tachtig was het net op een enkele witte vlek na voltooid. Nog slechts een laatste retouche bleef over. De Brabantse gedeputeerde voor Cultuur, drs J. L. M. Baartmans-van den Boo- gaart, ontvouwde vervolgens enige gedachten over de gevolgen van het bestaan van een dekkend net. Zij zei onder andere over de rol van de provinciale ar chiefinspectie: 'De provincie kan meer algemeen toezicht gaan houden en ik denk dat het heel goed is om een andere opzet en een andere invulling moge lijk te maken. Per slot van rekening heeft Brabant dit ook op een heel eigen manier tot nu toe vorm gegeven, en waarom zou dat niet op een hele goede manier door kunnen gaan? Er moet op het gemeentelijk niveau sprake zijn van goed en gestructureerd archieftoezicht, maar ik denk dat de provincie er ook toezicht op zal moeten blijven houden, dat de zorg voor de archieven in derdaad in orde is. Al met al lastig, die vormen van toezicht in één provincie. Op landelijk niveau zouden daarover betere afspraken gemaakt moeten wor den. En daar zal afstemming voor nodig zijn.' 'Als het maar niet gebeurt dat mensen in de verleiding komen, nu de zaak ge regeld lijkt en de inventaris in orde is, om uit te treden, want dat lijkt me een overduidelijke zaak - en ik leg heel graag dat pleidooi hier neer - dat gemeen ten zich niet moeten permitteren om inderdaad zich terug te trekken van de ar- Gedeputeerde Baartmans-van den Boogaart biedt de voorzitter van het streekarchivariaat 'In het kwartier van Oisterwijk' de eerste exemplaren van de archievenfolder aan. chiefzorg. Het zal blijvend nodig zijn, om daar heel veel zorg aan te besteden. Er zal een toenemend gebruik zijn en dat is een uitstekende zaak en dat zal betekenen dat de deelname ook blijvend moet zijn. Als we nu een dekkend net hebben, betekent dat ook tegelijkertijd dat alles op het ogenblik in orde is? De waterschappen, daarmee is het nog niet helemaal geregeld, maar men is toch bezig aan een afronding.' De eerste exemplaren van de folder Archieven in Noord-Brabant werden ver volgens door de gedeputeerde uitgereikt aan loco-burgemeester C. P. J. van Oosterwijk van Oost-, West- en Middelbeers en aan R. J. G. M. Reinders, voor zitter van het streekarchivariaat Oisterwijk. Tot slot kwam namens de Kring van Archivarissen in Noord-Brabant drs R. J. Wols aan het woord. Hij zag deze dag als de afsluiting van een tijd perk van gestage groei. Maar, zo waarschuwde hij, het dekkende net mag niet fungeren als een soort warme deken waaronder de archivarissen samenschur- ken ter bescherming tegen de boze buitenwereld. De nadruk moet op het woord 'net' liggen: een netwerk van alle archivarissen in deze provincie gezamenlijk, die bij voortduring uit zijn op een kwaliteitsverbetering in het archiefbeheer en de daarmee samenhangende taken. Meer samenwerking via de Brabantse Kring is bovendien noodzakelijk. Er moet een voorbeeldwerking voor Neder land van uitgaan: als pioniers voor het archiefwezen van de 21e eeuw. Inventaris van archieven van de Nederlandse Hervormde kerkprovincie Noord-Brabant en Limburg aangeboden Op vrijdag 11 mei 1990 werd in het Rijksarchief in Noord-Brabant de inventa ris ten doop gehouden van de archieven van het Provinciaal Kerkbestuur van Noord-Brabant, vanaf 1875 met Limburg, en zijn opvolger de Provinciale Kerk vergadering van Noord-Brabant en Limburg met haar organen van bijstand. Tevens beschrijft deze als deel 41 van de Inventarisreeks van het Rijksarchief in Noorcl-Brabant verschenen inventaris de archieven van de Provinciale Col leges van Toezicht in Noord-Brabant en Limburg en de bij genoemde instel lingen gedeponeerde archieven. Mr M.W. van Boven, rijksarchivaris in Noord- Brabant, overhandigde de door J.G.M. Sanders en J.F.A. Wassink vervaar digde inventaris aan de praeses van de Provinciale Kerkvergadering, ds D.J. Monshouwer, waarna beiden officieel de overeenkomst van opneming en be waring ondertekenden. Voordat de genodigden rondgeleid werden in het rijks archief, hield J. Sanders een korte lezing over de archieven in kwestie. De organisatie van de Nederlandse Hervormde Kerk in Noord-Brabant en Lim burg vanaf 1816 'Het provinciaal Kerkbestuur van Noord Braband, bestaande uit de heeren LI. Scholten, predikant te Breda, president, Z. de Jongh, predikant te 's Her- 197

Nederlandsch Archievenblad | 1990 | | pagina 47