Bespreking van boeken Archief en archivaris in Vlaams perspectief a. vandewalle (red.), Het profiel van het Vlaamse gemeentearchief en zijn archivaris: handelingen van de studiedag van 9 september 1988 Antwerpen: Vlaamse Vereniging voor Bibliotheek Archief en Documentatie wezen, 1989, 130 pagina's, isbn 72679059. Niet alleen in Nederland wordt met smart op een nieuwe Archiefwet gewacht, ook in België is het totstandkomen van nieuwe wettelijke bepalingen een vuri ge wens van de archivarissen. Dit kwam weer eens tot uiting op een studiedag van onze Vlaamse collega's. Deze dag werd georganiseerd naar aanleiding van een archiefenquête die tevoren naar alle Vlaamse gemeentebesturen met een ar chivaris in dienst was gestuurd. Het doel was een algemeen bestandsoverzicht van de archieven in Vlaanderen en tweetalig Brussel te krijgen, zodat op de be staande problemen beter ingespeeld zou kunnen worden. Een viertal onderdelen kwam in de enquête uitgebreid aan de orde: gebouwen, uitrusting en financiële middelen personeelsbezetting, opleiding en positie van het archief binnen het gemeente lijk apparaat inhoud: welke archieven en verzamelingen zijn er en welke bevoegdheden heeft de archivaris ten aanzien van het beheer van dynamische archieven? publieksactiviteiten: leeszaal, correspondentie, tentoonstellingen etc. De resultaten van de enquête - 38 gemeenten reageerden - werden door een vier tal sprekers op basis van de inwonertallen geanalyseerd. Hiervan is nu, te za- men met de oorspronkelijke vragen en de bewerkte gegevens, de bovengenoemde bundel verschenen. Met behulp van de resultaten hoopte men een profiel te krijgen van het Vlaam se gemeentearchief en zijn archivaris om zodoende tot een betere omschrijving van de taakopdracht voor de gemeentearchivaris en een beter wettelijk kader te komen. De resultaten geven enerzijds een aardig overzicht van het Vlaamse archiefwezen, anderzijds zijn de gegevens en de conclusies beperkt en enigs zins voorspelbaar. Er laat zich moeilijk een algemene tendens uit destilleren. Het is namelijk niet zo dat grote gemeenten het per sé beter doen of over meer voorzieningen beschikken. Kleine gemeenten bezitten soms goed personeel en prima voorzieningen. In het algemeen bleek wel dat het met de gebouwen en de klimaatbeheersing van de archiefruimten slecht gesteld is. De beschikbare depotruimte is meestal te klein en onvoldoende uitgerust. Nemen we in ogenschouw dat gemiddeld per 186 hoofd van de bevolking van de betrokken gemeenten ongeveer 30 cent wordt uitgegeven, dan hoeft ons dat niet te verbazen. In Noord-Brabant geven (ge centraliseerde) streekarchieven al snel het tienvoudige uit. Om over gemeente lijke archiefdiensten nog maar te zwijgen. In de personeelssituatie zijn ook grote verschillen te onderkennen, evenals in de ter beschikking staande budgetten, maar in het algemeen is de formatie te klein en wordt er veel gebruik gemaakt van tijdelijke krachten. De perso neelssituatie wordt gezien als het grootste probleem voor het goed functione ren van de archieven. De archivarissen zijn vrijwel allen universitair geschool den. Behalve als bijvak aan de universiteit bestaat er geen specifieke archiefschool. Wèl worden er sinds kort stoomcursussen (van 25 uur!) archief beheer voor gemeenteambtenaren gehouden. Mij dunkt een noodoplossing, het gevaar dat gemeenten hiermee een goedkope oplossing voor het archief krijgen, is wel erg groot. De positie van de archivaris komt veelal met de Nederlandse situatie over een: rechtstreeks onder b&w. Daarentegen is vrijwel nergens zijn inspectietaak voor het dynamisch archief vastgelegd. Ook in België zijn er bij de gemeenten problemen met de moderne buikarchie ven. De vrees bestaat dat gemeenten de grote archiefstroom niet meer aankun nen. Vrees bestaat er ook bij de rijksarchieven: wanneer gemeenten niet aan hun archiefverplichtingen voldoen, moet het oud-archief in een rijksarchief worden geplaatst. Aangezien dit in het verleden grootschalig is gebeurd, zit ook deze dienst met de handen in het haar. Men is nu al niet meer in staat het materiaal te verwerken. Het archiefwezen moet dan ook worden gedecentrali seerd, hetgeen betekent dat gemeenten voor een eigen bewaarplaats moeten zorgen, voorzien van een leeszaal en adequaat personeel. Daarom is aan het einde van de bundel een motie van de deelnemers aan de studiedag opgeno men waarin enkele stellingen zijn geponeerd die het gemeentelijke archiefbestel een stevige en consistente basis moeten geven. Ik ben benieuwd naar het ver volg: hoe zal een en ander door de politiek worden 'opgepakt'? Al met al is er een waardevolle bundel tot stand gekomen, een document waarin het Vlaamse archiefwezen staat beschreven en geanalyseerd. Hoewel het bij lezing duidelijk wordt hoe verwend we in Nederland veelal zijn en hoe blij men mag zijn met de vigerende regelgeving, er kan niettemin nog het nodi ge van worden opgestoken. P. J. Margry Adel De Nederlandse adel, Besluiten en wapenbeschrijvingen. 's-Gravenhage, sdu 1989/92,50 In 1989 vierde de Hoge Raad van Adel zijn 175-jarig bestaan en daarvan wilde dit eerbiedwaardig Hoge College van Staat blijk geven door een publikatie over de Nederlandse adel. Het is inhoudelijk een keurig verzorgd boekwerk gewor- 187

Nederlandsch Archievenblad | 1990 | | pagina 42