overbrenging steeds beter zal verlopen, omdat het aantal gemeenten dat bij een archiefdienst is aangesloten groeiende is en de samenwerking tussen re gistratuur en archiefdienst steeds meer gestalte begint te krijgen, wat hij overi gens ook als een duidelijke noodzaak ziet. 4 Gevolgen voor archiefdiensten 'Gevolgen voor de archiefdiensten' werd ingeleid door drs. C. O. A. baron Schimmelpenninck van der Oije, gemeentearchivaris van Rotterdam, die in een drietal punten zijn zienswijze naar voren bracht. Hij begon met te consta teren, dat nu reeds bij een aantal gemeenten de voorgestelde nieuwe overbren gingstermijn in de archiefverordeningen voorkomt. Of daardoor de registra tuur en het archief dichter bij elkaar zijn gebracht is verschillend per gemeente. In enkele gevallen wordt vanuit de registratuur projectmatig de-dan snelle en regelmatige - overbrenging voorbereid. De ervaring bij de registratuur is, dat men eigenlijk voor de archiefdienst aan het werk is. In het verlengde hier van stelde hij aan de orde of wellicht de gemeentelijke archiefinspectie als in termediair tussen registratuur en archiefdienst meer kan doen dan inspecte ren. De archiefinspectie bereidt de overbrenging van de archiefbescheiden voor door de nodige werkzaamheden (selectie, vernietiging, inventarisatie) te ver richten tegen betaling. De voordelen hiervan zijn, dat vakmanschap is gewaar borgd, welke achtereenvolgens op verschillende plaatsen binnen de gemeente inzetbaar is, en dat de opgedane kennis in huis blijft. Vanuit de constatering, dat de statische fase van het archief steeds dichter bij de dynamische fase is komen te liggen, stelde de spreker voor om organisatorisch registratuur en ar chief in één verband onder te brengen. Door de voorhoede (registratuur), de middenmoot (archiefinspectie) en de achterhoede (archiefdienst) te verbinden wordt de gehele levenscyclus van de archiefstukken in een organisatorisch ver band geplaatst. Het historisch onderzoek zou er baat bij hebben, omdat nu overbrengingstermijnen en gespreid beheer een handicap kunnen vormen voor de onderzoeker. Schimmelpenninck van der Oije meent, dat het bovenstaan de ook te verwezenlijken is zonder dat de wettelijke overbrengingstermijn wordt gewijzigd, mits de gemeenten plaatselijk kortere termijnen hanteren dan de huidige wet voorschrijft. Concrete gevolgen voor de archiefdiensten zag hij op het gebied van de huis vesting van de archieven, de raadpleging van de archieven en van het perso neel. Wat betreft de huisvesting schetste hij het probleem als eenmalig, dat naar gelang de plaatselijke situatie verschillend is. De nu reeds toenemende belangstelling voor archiefonderzoek zal zeker groeien, wanneer meer recent materiaal ter beschikking komt. Van het personeel zal gevraagd worden meer kennis van de overheidsadministratie en de moderne archiefverzorging. In dit licht gezien benadrukte hij bezig te blijven met het vraagstuk van de archief opleidingen, die naar zijn mening gebaat zouden zijn met samenvoeging tot een opleiding. 128 5 Uitbesteding van taken H. Rooijakkers, medewerker van het Buro Den Boer te Renesse, leidde het on derwerp 'Uitbesteding van taken door de registratuur' in. De verkorting van de overbrengingstermijn kan een zodanige hoeveelheid extra werk voor de re gistratuur en/of archiefdienst opleveren, dat in een bepaalde tijd dient te wor den geklaard, dat inschakeling van een extern bureau het overwegen waard is. Redenen daarvoor kunnen zijn: niet voldoende personeel, geen gespeciali seerde krachten, eenmalig project. In de praktijk blijkt dat organisaties vaak niet in staat zijn met eigen personeel extra werkzaamheden te verrichten en daarvoor geen permanente personeelsuitbreiding krijgen. Vaak is het makke lijker voor een bepaald project financiële middelen ter beschikking te krijgen, waardoor tijdelijk externe deskundigen kunnen worden ingeschakeld. Het Buro Den Boer is een van de organisaties die zich bezig houden met archiefwerk zaamheden. Op basis van de wensen van de opdrachtgever worden in een con tract de afspraken vastgelegd. De belangrijkste bepalingen betreffen de werk zaamheden, die verricht moeten worden, het opleidingsniveau van de in te zetten kracht, de tijdsduur. Het Buro stelt zich uitdrukkelijk verantwoordelijk voor de uitvoering van de opgedragen taken. De kosten voor de opdrachtgever zijn ƒ516,exclusief btw per persoon per werkdag van acht uur. Alleen gewerk te uren behoeven te worden betaald; reisuren worden niet in rekening gebracht. De laatste inleider was drs. R .D, van der Vlis, voorzitter van de Stichting Ar chiefverzorging, die sprak over 'Uitbesteding van taken door de archief diensten'. Door de te verwachten verkorting van de overbrengingstermijn zal het archiefwezen oprukken tot de poorten van de registratuur: het archief wordt een verlengstuk van de administratie. Voor de archivaris ligt hier de kans voort aan daadwerkelijk invloed uit te oefenen op de levensloop van de archiefbe scheiden. Het tijdelijk probleem, dat de archieven versneld zullen moeten wor den overgebracht, zal naar de mening van de spreker noch door de registratuur, noch door de archiefdiensten kunnen worden opgelost. De registratuur zal het wel willen aanpakken, maar heeft de deskundigheid noch de menskracht in huis. Het (gemeente)archief zal de deur voor de archieven willen openzetten, op voorwaarde dat de archieven op deskundige wijze zijn geïnventariseerd, daaraan toevoegend 'onder mijn toezicht'. Beide partijen zullen zich gezamen lijk richten tot het gemeentebestuur met het verzoek een archiefambtenaar te mogen aanstellen. Het antwoord zal negatief zijn, omdat het tijdelijke werk zaamheden betreft. Wanneer dan beide partijen inderdaad erkennen, dat het probleem incidenteel van aard is en om een oplossing vraagt, zullen de bestuur ders eerder bereid zijn een incidente oplossing te accepteren. De kosten ervan zijn eenmalig en geven een veel minder groot probleem dan een structurele uit gave. In de geest van deze tijd denkt men dan al snel aan het uitbesteden van werk aan een extern bureau. Een dergelijk bureau is de sinds 1985 bestaande Stich ting Archiefverzorging, die zich ten doel stelt zonder winstoogmerk archieven van overheid en particulieren te inventariseren; krachtens de statuten mogen alleen gediplomeerde archivarissen de werkzaamheden uitvoeren. In een con- 129 7

Nederlandsch Archievenblad | 1989 | | pagina 9