aan zijn administratieve zelfstandigheid, die hij expliciet en bij instructie heeft gekregen. De taakverdeling had ook best anders gekund: zo was het secretari aat van het 'gerecht' binnen de landschapsregering van Drenthe gecombineerd met dat van de 'schepenbank' (lees: Ridderschap en Eigenerfden, respectieve lijk de Etstoel) en die van de royeermeesters en de vroedschap bij de secretaris (namelijk Drost en Gedeputeerden, die de taken van zowel het dagelijks be stuur als de rekenkamer hadden). Of in alle Hollandse steden de taakverde ling was zoals in Leiden weet ik niet. Mijns inziens heeft Van Maanen met de ze verdeling aanvankelijk wel het juiste uitgangspunt gekozen, maar heeft hij toen deze taken administratief naar een ander onderdeel van de organisatie verhuisden, daaruit niet de consequentie voor de hoofdindeling van de archie ven getrokken. In schema gezet - het schema geeft alleen de hoofdonderdelen van het stadsbestuur weer, de rest zou deze discussie niet verhelderen - zou men de volgende 'successie' van de bestuursvormen, taakonderdelen en archief vormers krijgen. De dubbele lijnen geven de administratieve continuïteit weer, de verticale kolommen de colleges en hun taakomvang, gespecificeerd voor zover die te eniger tijd door een ander college is overgenomen. De stippellij nen geven de verdeling van Van Maanen aan, die dus in ieder geval voor zover deze niet overeenstemmen met de dubbele lijnen onderwerp zijn van mijn kri tiek. Slechts voor de overgangsperiode 1795-1796 zou ik ook voor de bestuur lijke in plaats van voor de administratieve continuïteit kiezen (zie onder). Van Maanens beslissing om de hoofdbestanddelen algemeen en dagelijks bestuur, royeermeesters, tresorier-ordinaris en -extraordinaris te laten door lopen in de Bataafs-Franse tijd (pagina xxxii) blijkt ook om administratieve reden volkomen juist, al had hij dat duidelijker in de titels kunnen aangeven, door behalve de bestuurscolleges, vooral de archiefbeherende ambtenaren te noemen. Men zou dan gekregen hebben (bij wijze van voorbeeld): i Archief beheerd door de secretaris van het gerecht, de vroedschap, burge meesters, (1253) 1574-1795, Raad en Committé van Algemeene Veiligheid 1795- 1811, maire 1811-1814, of samengevat de secretaris van de algemene en dage lijkse besturen (1253) 1574-1816 (1897). In de ondertitel en niet pas in de hoofdstuktitels (bij voorbeeld pagina 17, pagina 20, pagina 114, pagina 361) - de namen en de perioden van de colleges en functionarissen. II Archief beheerd door de ondersecretaris van de royeermeesters, na 1795 se cretarisvan de commissie van financiën en onderstand etc. Uit de specificatie van colleges en functionarissen (pagina xxxii) blijkt, dat zelfs de instructie van de ondersecretaris uit 1668 nog van kracht blijft. Gemakshalve is deze in het schema als secretaris-(2) aangegeven. Van Maanen stelt zelf ook dat de rekenkamer tevens een en hetzelfde ver trek ten stadhuize bleef bevolken, waar de bescheiden continu, onder telkens andere commiezen zijn blijven berusten. Het is echter gezien de geheel andere werkwijze en taakverdeling goed verdedigbaar juist bij deze commissie een cae- suur te leggen in 1795, ook als men dat in de rest van de archiefinventaris niet doet. m Archief beheerd door de pensionaris van de gedeputeerden ter dagvaart, 1577- 1795. Omdat de pensionaris de archiefvorming zowel voor de stedelijke af vaardiging als voor die door de Staten van Holland ingestelde besognes, van 136 137

Nederlandsch Archievenblad | 1989 | | pagina 13