Dr. H. C. H. Moquette, adjunct-archivaris van Rotterdam van 1901 tot 1929 en één der eerste vrouwelijke archivarissen. Uit: Honderd jaar gemeentelijke archiefzorg, 103. sche invalshoek van de archiefwetenschap, stond het 'het ambt eenigszins com- promitteerende' artikel natuurlijk niet aan32 en hij kreeg als bondgenote de Rotterdamse mejuffrouw dr. Moquette, die als 'gestudeerde vrouw' in 1901 het eerste vrouwelijke VAN-lid was geworden.33 Interessant is dat in 1910 bij het rijksarchiefwezen elf doctoren in de rechtswetenschap werkzaam waren tegen vier in de letteren; bij het gemeentelijk archiefwezen dertien tegen acht.34 8 Inbewaringgeving van rijksarchiefbescheiden Sinds 1811 berustten vele oude lokale rechterlijke archieven bij de rechtban ken.35 In Rotterdam waren ze pas in 1821 ingeleverd, maar in 1860 terugge keerd nadat de minister van Justitie erin had bewilligd ze in bepaalde gevallen terug te geven, 'voor welk bewijs van verlichte denkwijze de gemeente Rotter dam genoemden Minister steeds dankbaar zou blijven'.36 In 1879 nu werd bij kb bepaald dat de oude lokale rechterlijke archieven van de rechtbanken naar de rijksarchiefbewaarplaats moesten worden over gebracht, en in 1883 volgde een kb, waarbij de gemeentebesturen, die nog der gelijke archieven onder zich hadden, eveneens tot overdraging verplicht wer den.37 Omdat de oude rechterlijke archieven sterk met de oude administratieve archieven verweven waren en ondeelbare bestanddelen bevatten, weigerden ver scheidene gemeentebesturen in te leveren wat zij als hun eigendom beschouw den.38 Nu de 'verlichte denkwijze' van de minister in 1860 een achterhaalde zegen bleek te zijn, verkochten de gemeentearchivaris van Rotterdam en de Com missie voor het Archief aldaar eensgezind 'neen' en ze bleven jaren met de mi nister en het denkend brein achter hem, de referendaris Victor de Stuers, in een juridisch gevecht gewikkeld alvorens te capituleren en de over te dragen rechterlijke bescheiden in bewaring terug te ontvangen.39 Andere gemeenten bleven 'geruchtmakende tooneelen' ten beste geven tot ver na de eeuwwisseling; het langst hebben zich de gemeentebesturen van Deven ter, Dordrecht, Woerden en Vlaardingen verzet tegen 's rijks inhaligheid. Opmerkenswaard is dat in het kb van 1879 voor het eerst de constructie is bedacht om onder bepaalde voorwaarden aan gemeenten archiefbescheiden, die op die gemeenten betrekking hebben, in bewaring te geven.40 Wat voor de oude rechterlijke archieven sinds 1879 gold en in de Archiefwet 1918 wette lijk is vastgelegd, is naar wij weten sindsdien ook voor andere categorieën 'lo cale herkomst' overgenomen. Tenslotte is in het Archiefbesluit van 1968 de inbewaringgeving onderbouwd met een algemene basis,41 welke in 1970 door de Archiefraad in zijn advies nummer 4 nader is gepreciseerd. Van 31 oktober 1973 dateert het bekende advies nummer 50, waarbij werd voorgesteld om aan de gemeentelijke archiefdiensten van Amsterdam en Rotterdam mede op grond van hun bijzonder positie 'zowel t.o.v. de Rijksarchiefdienst als t.o.v. andere gemeentelijke archiefbewaarplaatsen' onder meer de negentiende-eeuwse rech terlijke archieven en successiememories in bewaring te geven. Fikse strubbe lingen waren het gevolg tussen enerzijds de algemene rijksarchivaris, het Con vent van Rijksarchivarissen en de minister, anderzijds de archivarissen van Amsterdam en Rotterdam en in hun kielzog de Landelijke Kring van Gemeente en Streekarchivarissen, terwijl de van tussen de strijdende partijen bekneld raakte. We weten goed waarop het conflict, dat ongelukkigerwijze vermengd werd met grote onenigheid over de gewenste gevolgen voor de bestaande rijks- en gemeentearchieven van de in 1972 aangekondigde gewestvorming, is uitgelo pen. In het spoor van het Convent distantieerde de minister zich van het 'heil loze verwarring' scheppende instituut inbewaringgeving om tenslotte in de Nota Archiefbeleid van 1985 de beëindiging ervan aan te kondigen, met dien ver stande dat wat in bewaring gegeven is aan archieven 'gemeentelijke herkomst' van vóór 1813 en enige andere expliciet genoemde categorieën omgezet zal wor den in blijvende overdracht.42 9 De Roermondse archiefkwestie Het gepeupel van Rotterdam heeft nooit de barricades beklommen tot behoud van de door de minister ondanks advies 50 voor de rijksarchiefdienst gevor derde successiememories of tot terugkrijging van een door het hoogheemraad schap van Schieland wederrechtelijk tijdens mijn afwezigheid weggehaald en ondanks advies 186 niet teruggegeven archief van een ontpolderde polder. In een - in Van der Gouw's terminologie - 'archivistieke schelmenroman' van Ca- rel Bloemen worden we er wel mee geconfronteerd dat de Limburgse gouver neur Ruys de Beerenbrouck en de rijksarchivaris in Limburg Flament zich in de jaren negentig van de vorige eeuw maar beter niet meer in Roermond kon den laten zien omdat de burgerij van die stad tegen hen te hoop liepVan 1889 tot 1901 duurde de Roermondse archiefkwestie, ontstaan doordat de minis ter, alias Victor de Stuers, de overbrenging naar het nieuwe rijksarchief te Maas tricht had gevorderd van de op grond van een bepaling in het Barrièretractaat van 1715 in het Roermondse Stadhuis berustende archieven van onder 9

Nederlandsch Archievenblad | 1989 | | pagina 5