derstel van wel: het hoort tot de onverwoestbare beginselen. Vervolgens moet ik nog zeggen dat wij ook allebei hoorden tot de zogenaamde GOS. GOS kunt u oplossen met de Gematigd Onverschillige Sekte, u kunt het ook oplossen met het Gematigd Otoritaire Systeem, daar hebben wij allebei bijgehoord. En vrien den niet te vergeten; wij zijn allebei uit Overijssel. Ik mag dus wel aannemen dat ons beider voorouders zich te Ane goed ge weerd hebben met zeisen, met dorsvleugels, met goedendags en morgenster ren. En als u goed op ons gelet hebt, dan kunt u dat soms nog merken. Maar daar eindigt dan ook de overeenkomst mee. Wat is namelijk het geval? Mijn wortels liggen in de IJsselstreken en zoals u wel weet, ligt daar de bakermat van de Moderne Devotie. De laatste jaren moet je je door allerlei geschoeide en ongeschoeide karmelieten laten wijsma ken, dat die geest nog steeds levendig is. Ik wou dat nooit zo erg geloven, want ik had natuurlijk in mijn jeugd al gemerkt, dat al die Moderne Devoten pro testant geworden waren en dat ten slotte van het klooster van Windesheim al leen de bierbrouwerij is overgebleven, waarin dan nu de Hervormde Kerk is gevestigd met een dominee van de gereformeerde bond. Maar mensen, sinds ik in de krant heb kunnen lezen dat twee Zwollenaren, waar ik altijd nog een zwak voor heb, een vechtpartij er voor over gehad hebben om twee anti revolutionaire burgemeesters te verhinderen zich te begeven naar wat in het Groot Plakkaatboek een 'Ravothuis' heet, sinds die tijd heb ik weer enige ge- 106 loof gekregen in de Moderne Devotie. En ik heb dezer dagen een aankondi ging gekregen van een boek waaruit zal blijken dat in Nederland bijna alles afkomstig is van de Moderne Devotie, behalve dan het aardgas, de motorrij tuigbelasting en de dierentuin. Het is duidelijk bewezen, nietwaar; een adept van de Moderne Devotie is totaal ongeschikt om het ambt van algemeen rijks archivaris te bedienen, want na twee jaar loop je dan op de Denneweg langs de gewerenwinkel van Mansveld en je denkt bij je zelf, wat zal ik doen? Je herinnert je dan dat je er op de kermis toch altijd naast schiet. Dat wist ik toen nog niet, maar ik heb van mijn kleinzoons geleerd dat dat komt omdat die geweren allemaal krom zijn. Dus is er nog hoop. Maar ik had toen een vriend, die was inspecteur van de gevangenissen en die verkeerde ongeveer op dezelf de voet met zijn ministerie als ik met het mijne. U kunt zich dat ongeveer voor stellen en die zei; 'doe dat niet Van der Gouw, dan kom je bij mij terecht Ja zegt hij; 'maar never mindik heb werk zat voor je.' Ik zei; 'Ja Jan, maar je moet niet vergeten; iedere zaterdag m'n ouwe meisje met een pakkie naar de gevangenis, dat kan ik dat mens ook niet aandoen, dus ik heb toch maar gekozen voor Ballum op Ameland.' Wij gaan nu weer terug naar Overijssel. Die provincie bestaat zoals u weet uit drie drostambten, dat van Vollenhove tellen wij niet mee, dat bestaat al leen maar uit moerassen en turfgraverijen en zo, maar er zijn twee hele nette, het mijne was Salland, maar dat van Ribberink is Twente. En daar moet je

Nederlandsch Archievenblad | 1989 | | pagina 54