Kroniek Noten 1 ara, archief afdeling Armwezen van het minis terie van Binnenlandse Zaken. 2 ara, Archief Commissie Frederiks-n, inv. no. 11, brief De Wilde aan Slotemaker de Bruine. 3 ara, archief ministerie van Binnenlandse Za ken, afdeling Armwezen, no. 772. 4 ara, archief Binnenlandse Zaken, afdeling Armwezen, no. 772. 5 ara, archief Commissie Frederiks-n, inv. no. 1 en 2. 6 Zie bijvoorbeeld ara, archief Commissie Frederiks-n, inv. no. 1, vergadering 1 decem ber 1937, 54, 62, 68, 71, 75, 81-83, 110. 7 Zie bijvoorbeeld ara, archief Commissie Fredriks-n ,inv. no. 23, 2, 43, 45, 49, 51, 60, 72, 74. 8 ara, archief Binnenlandse Zaken, afd. Armwe zen, 772, brief chef afdeling Armwezen - minister Beel, 21 januari 1946. 104 Het afscheid van de algemeen rijksarchivaris, of de One-Man Show van J. L. van der Gouw De spreker kleedt zich in een vooroorlogse stofjas, versierd met het (officiers)lint van de Orde van Oranje-Nassau en bedekt het hoofd met een negentiende- eeuw se kalot. Waarde vriend Ribberink, Ik hoop niet dat ik je teleurstel, dat ik je hier niet uitwuif op dezelfde ernstige manier, waarop je gewend bent dat zelf anderen te doen. Integendeel je hebt altijd al gedacht: 'Er mankeert wat aan die man' en als je nu na afloop denkt: 'Hij is nu werkelijk helemaal stapelgek geworden', dan bereiken we pas wat we willen bereiken. Ons verhaal, dames en heren, bestaat vandaag uit twee gedeelten, de eerste helft is van historische aard, daar is dit kostuum ook voor gekozen, de tweede helft is van opvoedkundige aard, daar wachten we nog even mee. Nou heb ik trouwens van de feestcommissie enige waarschuwingen gekregen dat het niet te lang mag worden, dus heb ik m'n keukenwekker, die altijd zorgt dat mijn aardappels niet aanbranden, meegebracht, die zetten wij dus op 45 minuten. Lieve mensen, er bestaat een uitermate vreemde verhouding tussen de dienst tijd die ik als algemeen rijksarchivaris heb doorgebracht, en de diensttijd waarm mijn vriend Ribberink het heeft volgehouden. Ik had er na twee jaar schoon genoeg van, ik had toen al besloten om liever bovenmeester te Ballum op Ame land te worden, daar waren nog enige bijverdiensten als klokkeluider en dood graver aan verbonden. Het gevolg was natuurlijk wel dat hij, Ribberink, het moest overnemen. Ik heb me daar geen zorgen overgemaakt, want in die tijd dat hij rechten studeerde, heeft hij mij geleerd dat het voornaamste beginsel van de rechtswetenschap is je tegenpartij voor een voldongen feit te zetten. Ik weet niet of u dat soms ook wel van hem heeft meegemaakt, maar ik heb dat bij die gelegenheid dan ook maar gedaan. Het is toch heel vreemd. Het is daarom zo vreemd, omdat wij allebei horen bij degenen die zo van de stofjas af gediend hebben. Wij waren eerst nul-de- klassers, toen werden wij tweede-klassers, toen hebben wij ons onderworpen aan een academische misvorming in Leiden, daar kom je ook niet zonder kleer scheuren vandaan en vervolgens hebben wij met vallen en opstaan het eerste klasse examen gedaan en toen waren wij pas mens!Want zoals vroeger bij Met- ternich de mens pas begon bij de baron, zo is bij het archiefwezen de mens al tijd begonnen bij de eerste klasser. Ik weet niet of het nog zo is, maar ik veron- 105

Nederlandsch Archievenblad | 1989 | | pagina 53