Bedacht moet worden dat de Australische archiefdiensten niet alleen de func tie van een historisch archief hebben, maar ook die van tussendepot. De lei ding vervult vaak een consultancy-functie bij de administratie. Melbourne, 23-25 mei Mijn kennismaking met een afvaardiging van de kring van archivarissen in Victoria vond plaats tijdens een lunch op 23 mei. Zes collega's (5 vrouwen, 1 man) kwamen poolshoogte nemen en deelden mij het programma mee: zij ver wachtten een mix van consultancy en korte voordrachten. Bezoeken waren geregeld aan de Regional Branch van de Australian Ai chi ves, de Public Record Office van Victoria, Broken Hill Proprietary Company Ltd Archives en anz Bank Archives. Bij elk van de diensten zitten medewer kers klaar om kennis te maken en mij mijn ingekorte verhalen te horen vertel len. Rondleidingen sluiten de bezoeken af. De huisvesting van de bezochte dien sten loopt nogal uiteen, van een voormalige stomerij en een voormalige pharmaceutische fabriek (straks 75.000 m in één ruimte) tot de kelder van een neo-gothisch gebouw en een verdieping in een wolkenkrabber. Computers zijn er even gewoon als telefoontoestellen. Het Public Record Office van Victoria is het meest interessant. Men heeft er, in navolging van de Australian Archives, op het terrein van de automatise ring een eigen wiel uitgevonden (wel aanzienlijk goedkoper en slimmer). Een functional scheme is op series level volop in bedrijf. Het zou, met het oog op de eventuele ontwikkeling van een dergelijk systeem in Nederland, de moeite lonen dit uitvoeriger te bekijken en het te vergelijken met het systeem dat bij de Australian Archives draait, pro Victoria heeft vier vestigingen: een hoofd kantoor en de studiezaal met bijbehorend depot voor genealogen in Melbour ne, het hoofddepot met studiezaal (de pharmaceutische fabriek) net buiten de stad en een outstation op 200 km. Er zijn in totaal 32 medewerkers (het aantal archivarissen is beperkt). Het heeft jaarlijks 6.000 bezoekers die 25.000 bezoeken brengen. Genealogie is ook in Australië in trek. Wagga Wagga, 26-30 mei In de voor deze gelegenheid gesloten studiezaal van de Riverina Archives, een mengvorm van een Universiteitsarchief en een streekarchief (op basis van vrijwilligheid en bekostigd door de Universiteit), ondergebracht in het gebouw van de voormalige bibliotheek van het Riverina-Murray Institute of Higher Edu cation, komen van 26-30 mei de 15 deelnemers bijeen. Zij variëren van de ar chivarissen van het Public Record Office van New South Wales, het Ministe rie van Buitenlandse Zaken, het Commonwealth Scientific and Industrial Research Organization (csiro) en het RK-bisdom, tot de voorzitter van de Ge nealogische Vereniging en de conservator van het Historisch Museum, kort om een grote diversiteit. Achtereenvolgens worden inleidingen gehouden over de (educatieve) rol van de archivaris bij de geschiedbeoefening, het effect van de selectie van archie ven voor de geschiedbeoefening en de opleiding van de archivaris, de organi satie van het archiefwezen en de archiefwetgeving, leder onderwerp wordt steeds 92 van drie zijden belicht: door een Australische archivaris en archiefgebruiker en door mij voor de Europese cq Nederlandse praktijk. Een weekend of zon dagheiliging bleek bij dit seminar niet te bestaan. Hoewel het in de praktijk niet financierbaar zal zijn, zou een regelmatige deelname van een collega uit Nederland of een ander buitenland aan dit en aan andere seminars voor beide partijen zeer leerzaam zijn. Canberra, 31 mei-3 juni In Canberra bracht ik uitvoerige bezoeken aan de archiefafdeling van het Department of Foreign A ff airs and Trade, de Australian Archives Branch in Canberra (Mitchell) en de documentatieafdeling en bibliotheek van de Natio nal Gallery. Daarnaast besteede ik veel tijd aan het bewerken van mijn inlei dingen met het oog op een eventueel hergebruik in Australië. Over het archief van Buitenlandse Zaken kan, ondanks de wonderen aldaar verricht, beter worden gezwegen. Een onderzoek van de Rekenkamer zou hier ook dramatisch uitvallen: de zeer competente archivarissen doen hun uiterste best, de hiërarchie ook, helaas zo te zien soms in tegengestelde richting. Dat de buitenmuren van het in de kelders ondergebrachte depot water doorlaten is nog het minst erg. Een ARBO-wet lijkt, overigens in geheel Australië, onbe kend. Mitchell, opgezet als tussendepot, biedt onderdak aan de overgebrachte ar chieven van de in Canberra zetelende organen van de Federatie. De oorspron kelijke papieren toegang kende vijf niveaux en talloze kasten en nog tallozer banden. Voor gebruikers een tijdverslindende ramp. Automatisering moet er voor zorgen dat dat er één wordt. Op papier lijkt de conversie geslaagd, maar, hoewel het systeem nog maar voor een kwart gevuld is, kan de super-mini het niet aan, de wachttijden lopen, ondanks de mij voor de gelegenheid toegeken de 'snelle' lijn, op tot 1 minuut (normaal soms 7). De depots zijn als overal, zij het dat het ongebruikelijk is een electrische vork heftruck te zien die pallets met maxi-dozen gevuld met niet-geraadpleegde ar chiefstukken op elkaar stapelt, een goedkope wijze van opslaan. Het restauratie-atelier wordt bemand door vier restauratoren op ba niveau (Canberra opleiding) a-levels in scheikunde en biologie. Zij doen ondermeer verouderingstesten van lijm en papier en adviseren ten aanzien van te gebrui ken papiersoorten. Bindwerk wordt uitbesteed. Een microfilm-atelier wordt overwogen, te koppelen aan het restauratie-atelier. Conservation wordt als één geheel ervaren. Depotverzorging en overig materieel beheer wordt verricht door een groep van 21 depotbedienden. Ondanks hun aantal hebben zij toch vaak te weinig tijd de in de studiezaal geraadpleegde en door overheidsorganen teruggeleen- de stukken op te ruimen. De National Gallery heeft indrukwekkende computersystemen. Doordat iede re afdeling voor zichzelf is begonnen, kent het museum vier niet- of nagenoeg niet-compatibele systemen, die overigens elk wel naar tevredenheid van de des betreffende afdelingen functioneren. De afdeling 'werken' beheert 82.000 items, merendeels al ingevoerd. Maar voor het vinden van literatuurverwijzingen moet, kruip-door-sluip-door, een bezoek aan de bibliotheek worden gebracht, waar 93

Nederlandsch Archievenblad | 1989 | | pagina 47