Berichten uit het buitenland Hierdoor gaat de berekening er duidelijk anders uitzien. Kosten van de 40 cm kasten komen dan op ƒ7,21 en de kosten per charter bij de kasten van 80 cm zijn afhankelijk van het aantal charters per hoes. Een charter per hoes levert een prijs op van 13,37 Twee charters per hoes een prijs van 6,68 Drie charters per hoes ƒ4,44 Vier charters per hoes ƒ3,34 Vijf charters per hoes ƒ2,68 Voordeel van de kasten van 80 cm diep is dat een liggende berging nauwelijks meer nodig is naast de hangende berging. Hierdoor komt de Lexan-berging op een andere plaats te staan in het kostenrijtje. Een belangrijke kostenpost waaraan voorbij gegaan wordt, is de arbeidstijd die de verschillende methoden met zich meebrengen. Het insealen van char ters is een methode die erg snel gaat, dus relatief weinig arbeidstijd vraagt. In zijn verhaal gaat de heer Berkenvelder er verder vanuit dat de voorbehan deling van de charters bij elke methode dezelfde is. Met dit gegeven als uit gangspunt heeft hij het niet nodig geacht dit onderdeel van de kosten nader te bestuderen en te vergelijken. Dit is echter een verkeerd uitgangspunt. De voorbehandeling is niet bij elke methode gelijk en ook hierbij treden nogal grote verschillen op in de kosten. Doordat de charters volledig beschermd zijn is het niet meer noodzakelijk om een aantal zeer arbeidsintensieve voorbereidingen uit te voeren. Het dou bleren van charters met Goldschlagerhaut of perkament is niet meer noodza kelijk. Een aantal handelingen aan het charter zelf, noodzakelijk bij veel an dere bergingsmethoden, zijn bij de charterberging in Lexan niet meer nodig hetgeen kostenbesparend werkt. Ook wordt bij deze methode van bergen de authenticiteit van het charter niet of nauwelijks aangetast. De uiteindelijke resultaten van het 'onderzoek' van collega Berkenvelder moe ten er mijns inziens dan ook anders uitzien. Al met al komen wij tot de conclu sie dat het uitgevoerde onderzoek op een aantal punten onvolledig is, teveel kostenposten buitensluit en hier en daar halve waarheden bevat, waardoor een verkeerd beeld ontstaat van de verschillende methoden. 90 Seminar on training, mei 1988-Wagga Wagga, Australia Inleiding Op uitnodiging van Alan Ives, archivist van de Riverina Archives in Wagga Wagga heb ik in mei 1988 als inleider en deelnemer deelgenomen aan het jaar lijks door hem georganiseerde seminar. Dit maal stond centraal de training (en permanente educatie) van en door archivarissen. In overleg met drs. J. P. Sig- mond, die als directeur van de Rijks Archiefschool aanvankelijk was uitgeno digd als inleider op te treden, heb ik een aantal inleidingen geschreven of ge compileerd. Was het op het tijdstip waarop de uitnodiging werd ontvangen nog de be doeling dat de deelnemers uit geheel Australië naar Wagga zouden komen, eerst bij aankomst in Australië (naar mij later bleek geheel overeenkomstig het Australische gebruik) werd mij meegedeeld dat de leden van enkele regionale archivarissenverenigingen hadden besloten mij uit te nodigen bij hen te komen, in plaats van dat zij naar Wagga zouden komen. Het voordeel hiervan was dat meer mensen in de gelegenheid zouden zijn voor het eerst een collega van bui ten Australië te ontmoeten en te aanhoren, hem in hun archiefbewaarplaats rond te leiden en problemen voor te leggen. Het oorspronkelijke seminar bleek, met het oog op deze regeling, te zijn ingekort. Zo bezocht ik achtereenvolgens bijeenkomsten van de archivarissen in de re gio's Melbourne, Canberra, Sydney en Brisbane. In dezelfde regio's bezocht ik archiefbewaarplaatsen, en, in een andere Bossche kwaliteit (sinds maart 1987 ben ik tevens belast met de directie van het Museum voor Hedendaagse Kunst, het Kruithuis), een aantal musea. De ontvangsten waren zeer hartelijk; voor velen was een bezoek van een bui tenlandse collega duidelijk iets zeer bijzonders. Opvallend was hoe weinig de verschillende archiefdiensten van eikaars werk afweten. De belangrijkste in houdelijke banden komen voort uit een voormalig werknemerschap bij een an dere dienst. Er is kennelijk meer beweging van de Australian Archives naar el ders dan omgekeerd. Op sommige vaktechnische punten lijkt Australië wel erg veel van de wereld te verschillen. Of wijkt Europa van de rest van de wereld af? Voor het laatste valt wel iets te zeggen, want was eerst Engeland in vele lan den van het Gemenebest het logische oriëntatiepunt, nu lijkt de Amerikaanse praktijk, en in toenemende mate de Canadese praktijk, veel navolging te krij gen. Europese literatuur lijkt weinig bekend, behalve op conserveringsgebied. Ook hier wreekt zich dat er in Australië geen gevestigde archieftraditie is, de enige opleiding (Sydney) is nog jong, de docenten lijken niet allen even sterk in de archiefpraktijk geverseerd te zijn. 91

Nederlandsch Archievenblad | 1989 | | pagina 46