De achttiende-eeuwse drukker Pieter Blussé (Jan Ennik) overhandigt de Leeuwarder gemeentearchivaris een Practisyns Woordenboekje. 6 Rondvraag Mr. P. Brood vraagt het woord voor een aantal bijzondere gasten die het eerste exemplaar van het door de Stichting Archiefpublikaties uitgegeven Prac tisyns Woordenboekje aan drs. R. G. H. M. Kunst, gemeentearchivaris van Leeuwarden, overhandigen. Vervolgens wordt de vergadering gesloten. De presentielijst is getekend door 76 personen. 84 In memoriam M. A. P. Meilink-Roelofsz 1905-1988 Op 23 september overleed nog tamelijk onverwacht prof. dr. M. A. P. Meilink- Roelofsz, van 1964 tot 1970 rijksarchivaris van de Eerste afdeling van het Al gemeen Rijksarchief. Met haar is één van de grootste en bekendste personen uit de Nederlandse archivarissenwereld heengegaan. Hierbij moet worden op gemerkt dat haar grootheid bovenal gelegen was in haar kwaliteiten als histo rica en dat haar bekendheid binnen de Nederlandse archiefwereld minder groot was dan daarbuiten. Deze restricties houden zeer beslist geen relativering in van haar betekenis als archivaris. Als historica was Nettie Meilink vooral de auteur van één boek, te weten haar dissertatie Asian Trade and European influence in the Indonesian archi pelago between 1500 and 1630, verdedigd op 3 juli 1962 bij Wertheim. Haar promotor was oorspronkelijk Jan Romein, die echter ernstig ziek was en in middels stervend. De promotie werd nog op de band opgenomen om Romein in het ziekenhuis op de hoogte te stellen van het gebeuren, 'maar hij was daar toen al aan voorbij', zoals Annie Romein in haar herinneringen meldde. An nie Romein noemt overigens de naam van de promovenda niet. Nettie wist de reden daarvan maar al te goed: de beide dames lagen elkaar helemaal niet. Ik vertrouw er op dat anderen, meer ter zake kundig dan ik, elders de grote verdiensten van M. A. P. Meilink-Roelofsz als historica duidelijk tot uiting zul len brengen en wil mij hier tot enkele kanttekeningen beperken. De aandacht die haar dissertatie, een levenswerk, heeft gekregen, ook internationaal, mag ons niet de ogen doen sluiten voor een aantal andere werken door haar ver richt. Haar eerste boek De vestiging der Nederlanders ter kuste van Malabar was een kleine twintig jaar eerder verschenen in 1943, en nog sterk 'Europa- centrisch' van aard. Het boek is wat op de achtergrond geraakt en een licht kritische toon van de schrijfster zelf jegens haar eersteling heeft daar wellicht toe bijgedragen. Zij voelde het als een groot tekort dat zij zelf nooit in Mala- 85

Nederlandsch Archievenblad | 1989 | | pagina 43