Ontwikkelingsstadium 27 Schets Is een voorlopige opzet van een afbeelding. N.b. Zie Lexicon nr. 94 en Nederlandse archiefterminologie nr. 36. 28 Concept Is een opzet van een afbeelding. N.b. Zie Lexicon nr. 95 en Nederlandse archief terminologie nr. 38. 29 Minuut Is de vastgestelde versie van een afbeelding, waarnaar de expeditie of het net-exemplaar wordt opgemaakt. N.b. De termen 'net- exemplaar' of 'gedrukte kaart' worden niet gebruikt. Zie ook Lexicon nr. 96 en Nederlandse archiefterminologie nr. 39. pm Expeditie Is een voor uitreiking of verzending bestemd exemplaar van een ambtelijk stuk. N.b. Het betreft hier bij een archief vaak de 'dubbelen'. Zie Lexicon nr. 97 en Nederlandse archiefterminologie nr. 42. 30 Kopie Is een afbeelding, gelijkogend aan een andere afbeelding waarnaar hij is vervaardigd. N.b. Zie ook Lexicon nr. 99 en Nederlandse archiefterminologie nr. 35. Soms wordt voor het maken van kopieën gebruik gemaakt van een drukplaat, zoals bij de fotolitho. Deze komt onder verschillende benamingen voor (Neo- druk, Immigraphiedruk, Mondtegraphiedruk, Autographie, Zincographie enz.) pm Authentieke kopie Is een kopie gegeven door de bevoegde autoriteit in de vereiste vorm. N.b. Zie de toelichting bij Lexicon nr. 99. 31 Reproduktie Is een kopie, die langs (foto)mechanische weg is vervaardigd. N.b. Zie Lexicon nr101. Het is beter de term foto niet te gebruiken als het om een fotografische repro duktie gaat. 32 Lichtdruk Is een reproduktie van een transparanttekening vervaardigd met doorvallend licht. N.b. Zie de toelichting bij nr. 11. Lichtdrukken worden gemaakt op: een transparante drager (papier, polyester enz.), de acute, die zich weer leent voor reproduktie en waarop wijzigingen kunnen worden aangebracht. Een bij gewerkte acute is een technische tekening (nr. 11). een niet-transparante drager, die niet wijzigbaar is en zich niet gemakkelijk leent voor reproduktie; de diverse procédés zijn: blauwdruk, bruindruk en wit- druk. 33 Facsimile Is een gedrukte kopie (30) veelal vervaardigd ten behoeve van een uitgave. 34 Uittreksel Is een kopie van een deel of onderdelen van een afbeelding. N.b. Zie Lexicon nr. 103 en Nederlandse archiefterminologie nr. 49. pm Authentiek uittreksel Is een uittreksel, gegeven door de bevoegde autoriteit in de vereiste vorm. N.b. Zie de toelichting bij Lexicon nr. 103. Men denke aan kadastrale uit treksels. 80 Driedimensionale archivalia N. b. Naast en in direct verband met archivalia komen ook driedimensionale archivalia zoals modellen, maquettes en reliëfkaarten in archieven voor. 35 Maquette Is een driedimensionale weergave op schaal van een gebouw, een terrein of een bebouwd terrein. 36 Studiemaquette Is een driedimensionaal ontwerp van een gebouw, een ter rein of bebouwd terrein (zie ook 25). 37 (Half)model Is een driedimensionale weergave op schaal van een object (roe rend goed). 38 Studiemodel Is een driedimensionaal ontwerp op schaal voor een object (roe rend goed). N.b. Zie ook 25. Afhankelijk van de functie kan men ook presentatie-, detail- en constructie modellen onderscheiden. 81

Nederlandsch Archievenblad | 1989 | | pagina 41