b Is een kaart waarop wijzigingen worden bijgehouden tot het moment van ver vaardiging van een nieuwe kaart. N.b. Ook wel ligger, moederblad. 6 Plankaart Is een kaart waarop een te volgen ruimtelijk beleid wordt aange geven. N.b. Zie nr. 73 van het Lexicon. De term plankaart is ontleend aan de toelichting op de artikelen 8 (streekplan- kaart) en 16 (bestemmingsplankaart) van het Besluit op de ruimtelijke orde ning 1985 (Staatsblad 1985/627). 7 Plattegrond Is een gegeneraliseerde afbeelding op schaal (van een deel) van het grondvlak van een gebouw of bebouwd gebied. N.b. Men zal veelal de term 'plattegrond' hanteren als men over een deel van de ruimte spreekt alsof het een object is, zoals een haven, een tuin, een wijk. Het woord 'plan' voor 'plattegrond' dient zoveel mogelijk vermeden en zono dig duidelijk toegelicht te worden, bijvoorbeeld bij 'minuutplans' van het ka daster. 8 Kaartwijzer Is een kaart waarop het kader/de kaders van een of meer kaar ten of plattegronden wordt/worden weergegeven. N.b. Het gebruik van de term indexkaart wordt ontraden. 9 Bladwijzer Is een kaart waarop het kader/de kaders van de verschillende bla den van een kaart of een plattegrond wordt/worden weergegeven. N. b. Met één kaart of één plattegrond wordt één redactionele eenheid bedoeld. 10 Tekening Is een afbeelding van een of meer objecten vervaardigd door mid del van manuele techniek. N.b. Aan een tekening is meestal geen opmeting vooraf gegaan en waar dit wel geschied is, is een weergave op schaal niet te beschouwen als een doel op zich. Met manuele techniek is bedoeld dat bij het origineel geen gebruik is ge maakt van een druktechniek (koperplaat, steen enz.; zie 21). 11 Technische tekening Is een tekening op schaal. N.b. Veel technische tekeningen zijn vervaardigd op transparant materiaal (papier, linnen en kunststof-vaak als calque aangeduid - zie ook 32) ten be hoeve van kopieermogelijkheden. In relatie tot bijvoorbeeld de architectuur komt de term bouwtekening voor. 12 Ontwerptekening Is een technische tekening (11) waarin voorgenomen be leid voor een object, een gebouw of bebouwd terrein wordt aangegeven. N.b. De termen ontwerp, studie, voorlopig en definitief ontwerp en praat- prent komen voor. 13 Werktekening Is een technische tekening van een object aangevende maten, materialen enz. die op de bouw betrekking hebben. N.b. Bij de definiëring van deze en de eerstvolgende termen is onder andere gebruik gemaakt van de Algemene regelen voor de honorering van de archi tect en de verdere rechtsverhouding tussen opdrachtgever en architect (ar 1971), Bond van Nederlandse Architecten bna 1988. 14 Detailtekening Is een grootschalige technische tekening die constructieve en/of vormtechnische informatie over een detail van een object aangeeft. 15 Constructietekening Is een detailtekening die de draagstructuren van een ob ject aangeeft. 78 16 Bestektekening Is een technische tekening die bij een bestek hoort. N.b. Zie de definitie van een bestek, Lexicon nr. 75. Naast bestektekeningen komen detailtekeningen voor bij een bestek (soms principe-details genoemd), die dienen om de aannemer inzicht te geven in de aard van de detaillering. 17 Revisietekening Is een technische tekening, vervaardigd na de uitvoering van een werk, die de verschillen met het oorspronkelijke ontwerp en/of bestekte kening aangeeft. 18 Profiel a Een technische tekening die aangeeft de omtrekslijn van een oppervlak zoals die zich aan de waarnemer vertoont (bijvoorbeeld een daklijst); b Een technische tekening van een vlak dat een bepaalde hoek met het aardop pervlak maakt. N.b. Voor deze stukken vindt men ook de benaming 'doorsnee'. Het ver dient aanbeveling deze term altijd van een andere aanduiding te voorzien: dijk en bodemprofiel, en geologisch en hydrografisch profiel. 19 Doorsnede Is een technische tekening die aangeeft de onderlinge verhoudin gen van de onderdelen of ruimten van een gebouw of een ander object in het vlak waarlangs dit gebouw of object doorsneden wordt gedacht. 20 Grafiek Is een grafische weergave van de relatie tussen variabelen. N.b. Hieronder vallen histogrammen, diagrammen en dergelijke. 21 Prent Is een afdruk van een op een plaat aangebrachte tekening (10). N.b. Hieronder vallen gegraveerde, gelithografeerde tekeningen. Het verdient aanbeveling deze term niet gebruiken voor kaarten en technische tekeningen. 22 Foto Is een met optische middelen en met behulp van fotografische technie ken vervaardigde afbeelding. N.b. Zie ook 'reproduktie' (31). 23 Luchtfoto Is een foto (van een deel) van het aardoppervlak opgenomen van af betrekkelijk grote afstand. N.b. Luchtfoto's worden gebruikt voor dezelfde doeleinden als kaarten en om kaarten van te maken. 24 Kaartboek Is een aantal kaarten, gebonden ten behoeve van een administra tief doel. N.b. Deze definitie sluit een kaartboek bestaande uit gedrukte kaarten niet uit. Zie de definities van respectievelijk een cartularium (nr. 41) en een legger (nr. 83b) in het Lexicon als verwante vormen in het geschreven archief. 25 Atlas Is een aantal gedrukte kaarten, tekeningen of foto's, gebonden voor een documentair doel. Schaal 26 Schaal Is de getalsverhouding van de afgebeelde grootheden en de daarmee in de werkelijkheid overeenkomende grootheden. 79

Nederlandsch Archievenblad | 1989 | | pagina 40