zorg te dragen voor het wettelijk depot van niet gedrukte documenten, als de finitieve opvolgster van geluids- en beeldmusea die al in 1911 in Parijs ont stonden. De Fonotheek voert een actief beleid in het toegankelijk maken van haar collecties en in het verwerven van materiaal, alsmede in de research met betrekking tot de houdbaarheid van de vele oude geluidsdragers, die wij al nau welijks meer kennen. Zoals op zovele gebieden heeft hier Frankrijk het voor touw genomen! Men mag zich afvragen waarom het op zovele plaatsen zo lang moet duren om het belang van audio-visuele documenten te erkennen, als zulks in bijvoorbeeld Frankrijk al eind negentiende eeuw tot debatten in de Assem- blée en in 1938 tot formele erkenning kon leiden. Met het vroom reciteren van gebeden tijdens de plenaire zittingen over het be lang van audio-visuele documenten als deel van onze culturele erfenis en de ongetwijfeld komende bijdrage van een hogere macht, bereiken wij als we niet écht iets gaan doen hoogstens dat in bijvoorbeeld Afrika het filmbezit als ver loren moet worden beschouwd - nu al- dat verreweg het grootste deel van onze televisieprogramma's en geluidsbanden van de radio verloren zullen gaan en dat wij (zoals collega M'Baye van Senegal opmerkte) die aspecten van onze culturen die geheel of gedeeltelij k oraal zijn binnen één of twee generaties ver geten zullen zijn. Reden genoeg om de noodklok te luiden, ja, om die permanent te doen lui den en een algemene mobilisatie uit te schrijven ter redding van een niet on aanzienlijk deel van ons cultuurbezit. Als het congres in Parijs ergens toe diende, dan is het wel om deze akelige en bewijsbare waarheid nog eens goed onder ieders ogen te brengen. Working Group on Architectural Records (ica/par) Mirjam Heijs De werkgroep kwam op 21 en 22 augustus bijeen. De ica/par bestaat uit vijf personen van wie Lorenzo Mannino (Italië) voorzitter is en Jean-Pierre Babe- l°n (Frankrijk) secretaris. Daarnaast zijn er tien vaste correspondenten in ver schillende landen. Om de taken beter te kunnen uitvoeren, en met name om een beter overzicht over het reilen en zeilen van architectuurarchieven te krij gen, achtte de vergadering het noodzakelijk dat binnen afzienbare tijd alle lan den een correspondent aanstellen. Het spreekt voor zich dat deze correspon dent zich vooral met architectuurarchieven bezig houdt. Het bestaan van de werkgroep hangt samen met de specifieke problematiek van architectuurarchieven. Allereerst wordt hier genoemd het internationale element (architecten of architectenbureaus die zich niet door landsgrenzen la ten beperken). Ook het afwijkende materiaal (zoals maquettes, videopresen taties) dat aangetroffen wordt in deze archieven stelt de archivaris soms voor problemen. De laatste jaren is hier nog bijgekomen het gebruik van de com puter bij het maken van een ontwerp. Het bestaan van en de samenwerking tussen grote architectenbureaus wordt door enkelen eveneens als een (nieuw) probleem ervaren. Het lijkt de vergadering dan ook de hoogste tijd worden een bijeenkomst van architecten, architectuurhistorici, museummedewerkers en archivarissen te organiseren. 58 De werkgroep heeft zich ten doel gesteld in de toekomst een Bibliographie sur la selection et le traitement des archives de/'architecture samen te stellen. Ook dit onderwerp zou tijdens zo'n Table Ronde van vertegenwoordigers van de verschillende beroepsgroepen een agendapunt moeten zijn. Dat het geen eenvoudige klus zal zijn de verschillende landen op dezelfde lijn te brengen, bewees mevrouw Sara Stone van de Foundation for Documents of Architecture en de National Gallery of Arts in de Verenigde Staten. De vér gaande (geautomatiseerde) ontsluiting van architectuurarchieven - eventueel op termijn te koppelen aan een soortgelijke 'catalogus' van kunstarchieven en -collecties - riep bij de meeste Westeuropese deelnemers de reactie op dat zo'n ontsluitingssysteem in Europa gebruikelijk noch gewenst is. Tot slot werd besloten bij de ica een verzoek in te dienen de werkgroep in de gelegenheid te stellen informatie over de verblijfplaatsen van architectuur archieven over de hele wereld te verzamelen. Committee on Automation (ica/cdp) Peter Horsman In de namiddag van donderdag 25 augustus vergaderde het ica/cdp. In het voorafgaande weekend was een aantal beleidskwesties geformuleerd en deze werden nu formeel vastgesteld. Hoofdpunten daarin waren de opleidingen (her ziening Curriculum), aandacht voor automatisering bij de regionale branches van de ica, aandacht voor de derde wereld. Ch. Dollar en J. Pieyns rappor teerden over pilot-projecten in respectievelijk Mexico en Zimbabwe. Een der de project, in Sri Lanka, is in voorbereiding. Eveneens in voorbereiding is een RAMP-studie over de invloed van het be heer van machineleesbare archieven op de archivistische theorie. Op verzoek van de voorzitter van de commissie gaf mevrouw Wilkinson van het Public Record Office in Kew een kort verslag van de experimenten met het overzetten van gegevens van computertape naar beeldplaat. De voorlopi ge resultaten daarbij zijn goed. Het grote probleem met beeldplaat is het ont breken van wereldstandaards; kwaliteitsproblemen waren nog niet opgetreden. Le Centre des Archives Contemporaines (cac) te Fontainebleau J. Dijkstra en J. Ellerbroek-Wellinga Dinsdagmiddag 23 augustus brachten we (als enige Nederlanders) een bezoek aan het in de bossen van Fontainebleau gevestigde Centrum voor het bewaren van oude, moderne en hedendaagse archieven van de Staat. Dit centrum is ad ministratief een onderdeel van het Nationaal Archief te Parijs (het Franse Al gemeen Rijksarchief). Het centrum is gevestigd in de oude gebouwen van de navo, uitgebreid met een nieuw kantoorgebouw, en is geopend in 1969. In enorme ondergrondse depots worden de semistatische archieven van de meeste ministeries (niet die van de ministeries van Defensie, Financiën en Vreem delingenzaken) en van de hoge organen van de Staat in Parijs bewaard. Het centrum heeft de potentiële beschikking over tien eenheden en begon in 1978 daadwerkelijk te draaien. Elke eenheid heeft een beschikbare planklengte 59

Nederlandsch Archievenblad | 1989 | | pagina 30