over ontsluitingsmethoden van particuliere archieven te houden. Volgens me vrouw Lampenius-Sala staan ook de zusterorganisaties van het ica positief tegenover een hechtere samenwerking. Het gebruik van nieuwe technieken geeft in verschillende landen problemen met de copyrights. Er is vaak geen wetgeving op dit gebied. Toezicht in de stu diezalen en goede overeenkomsten met de schenkers van archieven moeten hier voorlopig de oplossing bieden. Een enkeling kan niet wakker liggen van het gebruik van nieuwe informatiedragers. Dr. Hahn van het Goethe- en Schiller archief in Weimar kan zich bijvoorbeeld niet indenken dat dichters ooit op diskettes zullen gaan werken. Conservation and Restauration Committee (ica/ccr) Anette de Lange De vijf leden van deze commissie uit Spanje, Groot-Brittannië, usa, Finland en Italië bespraken eerst het probleem dat, ondanks internationale richtlijnen, er geen standaarddefinities voor conserveren of voor restaureren zijn. De com missie weet niet waarover zij moet praten en zij wil nu eerst trachten die defi nities op te stellen. Hierna toonde de commissie aan de drie belangstellenden die aanwezig waren twee videofilms: één over restauratie door middel van aan- vezelen en één over conservering tijdens raadpleging van archiefstukken. In deze film, 'Handle with care', worden de volgende-voor ons deels vanzelfsprekende-adviezen voor het hanteren van stukken gegeven: raadpleeg stukken met schone handen maak met potlood aantekeningen op blancopapier (geen pen bij stukken) houd de stukken op volgorde als je de tekst moet volgen, doe dat dan met een strook zwart papier eet of drink niet in de buurt van archiefstukken stapel de banden of delen nooit open op elkaar leg een vel papier waarop je aantekeningen maakt nooit op archiefstukken raak nooit met blote handen de tekst aan draag bij het raadplegen van foto's katoenen handschoenen. Andere tips die in deze film gegeven worden zijn het maken van zandzakjes en schuimplastic boekensteunen. De zandzakjes zijn te gebruiken bij het raad plegen van bijvoorbeeld kaarten, de zakjes voorkomen het terugrollen van op gerolde stukken. De rug van een band wordt tussen twee schuimplastic steu nen geklemd en de band wordt opengeslagen. Het voor- en achterplat van de band worden dan gesteund door het schuimplastic. Bij een strak gebonden band kan een dunne plaat schuimplastic als extra steun dienen. Bij grote banden is het raadzaam ze op een schuimplastic lessenaar te leggen in plaats van op een houten, omdat schuimplastic door de band gevormd wordt waardoor de band beter beter beschermd zal zijn. 54 Op de binnenplaats van de Nederlandse ambassade Committee on Sigillography (ica/csg) Caspar van Heel Het internationale zegelcomité nam afscheid van zijn voorzitter, dr. Andrée Scufflaire uit Brussel, en van zijn secretaris, Guy May uit Luxemburg. Nieuwe voorzitter is dr. Stephania Ricci uit Rome en nieuwe secretaris is prof. dr. To ni Diederich uit Keulen. Besloten werd tot een jaarlijkse internationale biblio grafie van sigillografische werken op auteursnaam en een vijfjaarlijkse syste matische bibliografie. Uitvoerig werd aandacht besteed aan de sigillografische terminologie, die thans op punt van verschijnen staat, en aan educatieve pro jecten om zegels onder de aandacht te brengen van het grote publiek. In de komende jaren zal aandacht besteed worden aan een bibliografie van met- diplomatieke sigillografie en aan de materiële toestand van met name loden zegels. Zeer indrukwekkend was de demonstratie van een Franse proeve van zegelbeschrijving met behulp van de computer en de beeldplaat. Dit proefpro ject werd gedemonstreerd met drie beeldschermen. Op het middelste beeld scherm worden de afzonderlijke zegelafbeeldingen getoond. Het tweede beeld scherm toont de beschrijving van het op het hoofdscherm staande zegel. Opzoek en mutatiefuncties zijn vanzelfsprekend aanwezig. Op het derde beeldscherm is het mogelijk zestien verkleinde afbeeldingen van zegels (4 bij 4) te tonen, waardoor het sorteren van de afbeeldingen aanmerkelijk vergemakkelijkt wordt. Tijdens de demonstratie werden alle zegels in het bestand, waarop een vogel was afgebeeld, bekeken en kon aan een tiental zegels een nader etiket: 'afbeel ding van een adelaar' gehangen worden. De uitvoerige beschrijving van dit systeem is op aanvraag beschikbaar bij de provinciale archiefinspectie in Over ijssel. 55

Nederlandsch Archievenblad | 1989 | | pagina 28