'Parlez-moi d'amour' De congresdeelnemers verplaatsten zich zeer gemakkelijk door de stad Parijs via bus en, vooral, metro, waarvoor elke deelnemer een kaartje met een gel digheidsduur van een week had ontvangen. In de metrostations, frequent door kruist op weg naar de aanlokkelijkheden van de stad, kon men als begeleiding van videofilmpjes opeens Van Beethovens koor uit de Negende Symfonie ('Alle Menschen werden Brüder') vernemen of Lucienne Boyer smachtend over /'amour horen zingen. Zo werd tussen de vergaderingen door (en door som migen tussen zonsopgang en -ondergang) veel aandacht besteed aan kunst, kroe gen en ook kerken, die, in tegenstelling tot in Nederland, permanent bezoe kers kunnen ontvangen. En dan het eten. Willem Elsschot maakte in Kaas al eens melding van het grote belang dat door velen aan kennis van eethuizen wordt gehecht. 'Toen zei ik opeens: "En de restaurants, heren? Wat heeft men deze week voor lekkers gegeten?" Dat was het toppunt. Het hele gezelschap keek mij dank baar aan, zo blij waren zij dat ik ze met een echt koninklijk gebaar de weg naar hun geliefkoosd terrein had gewezen'. Met dat gezelschap had ook een groot deel van de deelnemers aan het congres bedoeld kunnen zijn. Over het 'waar en wat gaan we eten' werd druk en ernstig overleg gepleegd, waarbij een deskundigheid werd aangetroffen die men elders, op niet-culinaire terrei nen des levens, vaak tevergeefs zal zoeken. 4e plenaire vergadering: De Internationale Archiefraad B. Woelderink, F. Keverling Buisman Deze vierde en laatste zitting was gewijd aan het thema 'De Internationale Ar chiefraad, vandaag en morgen'. Acht jaar geleden was er in Londen ook al een bijeenkomst gewijd aan een bijna identiek thema, zodat je je zou kunnen afvragen of de raad zijn eigen functioneren niet wat erg vaak in bespreking stelt. De belangstelling van de congresgangers voor dit onderwerp bleek, te gen onze verwachting in, groot te zijn, zodat de zaal, toen de voorzitter om 9 uur de zitting opende, goed gevuld was. In tegenstelling tot de vorige keer was er geen paper voorbereid, zodat het de taak van de voorzitter, de ica- president prof. dr. Hans Booms (brd), was om enige openingswoorden te spre ken. Hij deed dat met verve en riep vooral die leden die in de formele ica- vergaderingen geen stem hebben, op om hun opvattingen en vragen naar vo ren te brengen. Ook stelde hij de rol van de ica als centrale organisatie voor de opbouw van archiefdiensten in ontwikkelingslanden aan de orde, hoewel de ica sterk door Europa en Noord-Amerika gedomineerd wordt. Voelen die gebieden zich nu niet achtergesteld, vroeg hij zich af. Op deze manier probeer de hij reacties uit te lokken, en daarin werd hij niet beschaamd: een lange rij sprekers besteeg na elkaar het podium, en hoewel de spreektijd per persoon al snel van vijf naar twee minuten werd teruggebracht, werd de tijd moeite- loos met vele vragen en suggesties gevuld. Dat liep uiteen van vragen omtrent de mogelijkheid om een sectie voor archivarissen bij parlementen en politieke partijen op te richten tot aanbiedingen om microfilmcameralieden voor ont wikkelingslanden op te leiden. De directeur van de Russische archiefdienst bood de diensten van het wetenschappelijk instituut voor archivistiek aan en vroeg naar de mogelijkheid elk jaar een, zij het wat beperkter, archiefcongres te hou den (in plaats van de Table Ronde). De genealogische sociëteit van Utah bood concrete hulp bij de microverfilming aan. Het belang daarvan werd nog eens door verschillende sprekers uit Derde Wereldlanden beklemtoond. Van Scan dinavische zijde plaatste men vraagtekens bij de zin van het vierjaarlijkse con gres; met name achtte men de vormgeving niet meer voldoende geschikt voor de massale opkomst van deelnemers. Kritiek in deze zin, die overigens zelden werd uitgesproken zonder waardering voor de Franse inzet van dit congres, werd meer vernomen. Kortom het was vrij onverwacht toch een zeer'levendige ochtend met boeiende reacties uit de zaal. Buiten de congreszaal: beurs, audio-visuele voorstellingen en excursies In verschillende ruimtes van het Palais des Congrès waren zaken te aanschou wen die in meer of mindere mate met 'nieuw archiefmateriaal' te maken had den. Zo was er een beurs ingericht, genaamd archiv'88 en gevestigd in de 'Rue des Archives', waar vele bedrijven, instellingen en genootschappen een stand hadden op het gebied van moderne archiveringstechnieken zoals microfiche- ring en -verfilming, telecommunicatie, opslag, conservering, restauratie, re prografie en geautomatiseerde bevraging van computerbestanden. In 'Salie Havane' vonden audio-visuele voorstellingen plaats. Er waren films uit Italië, de Sovjet-Unie, de Verenigde Staten, Zaïre en Frankrijk. Ook Ne derland was vertegenwoordigd met een twintig minuten durende voorstelling waarbij aanschouwelijk werd gemaakt op welke wijze de vindplaats van een oude film over militaire muzikanten-op-de-fiets werd achterhaald. Jammer dat verschillende landgenoten door een plotselinge programmawijziging niet in staat waren de voorstelling bij te wonen. Excursies konden er worden gemaakt naar de Franse Archives nationales, zowel naar de hoofdvestiging in Parijs als naar de dependance in Fontaine- bleau, naar Archives départementales en naar Centres specialisées als de Ser vice des Archives du Filmde Vidéothèque de Paris en de Bibliothèque de l'Ar- sénal. Section of municipal archives (ica/sma) W. Chr. Pieterse De Sectie kwam op maandag 22 augustus in plenaire zitting bijeen. Als eerste inleider sprak de gemeentearchivaris van Londen, J. R. Sewell over 'The posi tion and evolution of the British Municipal archive service within the local ad ministration'. De Act of Parliament van 1836 bewerkstelligde de vorming van 44 45

Nederlandsch Archievenblad | 1989 | | pagina 23