Met behulp van verscheidene computerprogramma's is het mogelijk om beeld en geluidsmateriaal te reconstrueren (bijvoorbeeld voor restauratie) en te con serveren. Het omgaan met nieuw archiefmateriaal is gevaarlijker dan het omgaan met papier. Het brandgevaar van cellulose-nitraatfilms is bekend, maar ook ver giftiging door stoffen als chloride, aceton en dergelijke in andere films komt voor. Omdat machineleesbare data, audio-visuele archieven en dergelijke meer en meer gebruikt gaan worden voor diverse doeleinden en op verschillende ma nieren, wordt het steeds belangrijker deze informatiedragers te bewaren. De manier om nieuw archiefmateriaal te conserveren lijkt het kopiëren van de ori ginelen; om de originelen te sparen kunnen de kopieën gebruikt worden. Archiefambtenaren, die met dit nieuwe archiefmateriaal om moeten gaan, zullen een speciale opleiding dienen te krijgen om deze materialen goed en cor rect te kunnen behandelen, bewaren en op te slaan in systemen, aangepast aan deze niet-traditionele documenten. In de tweede lezing werden door Eric Turner uit Sierra Leone de specifieke problemen van de tropen behandeld. De grootste problemen zijn het klimaat (het is er te heet en vochtig) en schade veroorzaakt door te veel licht en insek- ten. Hoewel de meeste insekten onschadelijk zijn voor papier, moet men toch aan bestrijding doen, omdat er ook schadelijke insekten voorkomen zoals ter mieten, kakkerlakken en zilvervisjes. Ook het bestrijden van ratten en muizen is een groot probleem in de tropen. Daarnaast wordt er in de tropen meer schade aangericht door ultra-violet licht en stof dan elders. Door de slechte omgeving is het bewaren van archiefmateriaal erg kostbaar. Voor nieuw archiefmateriaal zijn de bewaarplaatsen te stoffig, te vochtig en er zijn te grote temperatuursverschillen. De noodzakelijke klimaatbeheersing in de bewaarplaatsen is voor de landen in de tropen te duur, zodat het bewa ren van nieuw archiefmateriaal bijna onmogelijk is. In de derde lezing besprak Feng Zizhi uit China de technische keus die door ontwikkelingslanden gemaakt moet worden. Momenteel zijn er in deze lan den maar weinig niet-traditionele documenten. De redenen hiervoor zijn te vin den in technische en economische problemen. Om nieuw archiefmateriaal op te slaan, hebben de ontwikkelingslanden geen aparte bewaarplaatsen (enkele landen daargelaten). Technische beperkingen en gebrek aan geld spelen hier bij een zeer belangrijke rol. Om bewaarplaatsen te bouwen voor nieuw archief materiaal zullen de ontwikkelingslanden technische assistentie en economische hulp van ontwikkelde landen nodig hebben. In China is men verder van mening dat oplossingen voor de problemen in de ontwikkelingslanden kunnen worden geboden door: publiciteit te geven aan nieuw archiefmateriaal internationale uitwisseling van technische kennis op basis van de economische en technische mogelijkheden een keus uit tech nieken te maken opleiding van personeel het langzaam uitbreiden van de mogelijkheden van bewaren. In de vierde lezing besprak Maria Pia Rinaldi Mariani uit Italië de internatio nale samenwerking op technisch gebied. Bijeenkomsten van experts dragen meer bij aan de ontwikkeling van technieken voor het bewaren van archiefmateri aal dan congressen. Congressen vernieuwen, maar ontwikkelen minder. Er zijn veel redenen te geven voor internationale technische samenwerking: overleg met internationale beroepsverenigingen, overleg over opleiding van per soneel, overleg over het opzetten van technische documentatie etc. kunnen bij dragen tot de oplossing van veel problemen. Bovendien is internationale sa menwerking efficiënter dan wanneer ieder land voor zich oplossingen zoekt, niet alleen voor conservering van nieuw archiefmateriaal, maar ook op elk an der gebied. De vijfde lezing, gehouden door Ana Maria de Almeida Camorga uit Brazilië, had als thema: nieuw archiefmateriaal en de opleiding van archiefpersoneel. Eerst moet vastgesteld worden dat personen die bij de pers, radio en tv en dergelijke het archief beheren, over het algemeen geen archief-opleiding heb ben gevolgd. Dit vraagt om speciale opleidingen, zoals nu in veel landen ook gebeurt. Tijdens deze opleiding moet er ook aandacht geschonken worden aan conservering van onder andere computers: door de snelle ontwikkeling in syste men zullen computers gauw vervangen worden, terwijl verouderde systemen nodig kunnen zijn om 'oude' machineleesbare documenten te kunnen lezen. Ook aan het kopiëren moet aandacht geschonken worden, omdat dat voor de originele niet-traditionele documenten de beste conservering is. De laatste lezing, over het archiefpersoneel in de Derde Wereld, werd gehou den door R.K. Perti uit India. De Derde Wereldlanden hebben, na hun onaf hankelijkheid verkregen te hebben, getracht hun archieven snel op eenzelfde niveau te krijgen als de geïndustrialiseerde landen. Direct na hun onafhanke lijkheid hebben deze landen archieven geplaatst voor hun nationale histori sche erfenis, werden academici aangetrokken om de archieven te beheren en werd personeel naar het buitenland uitgezonden om een opleiding te volgen en verder leerden zij door de praktijk. Door gebrek aan geld en goed opgeleid personeel is de start voor de Derde Wereldlanden heel moeilijk. Bovendien is het hierdoor moeilijk personeel in het buitenland een opleiding te laten vol gen, maar inmiddels zijn veel landen, waaronder India, in staat hun eigen per soneel op te leiden. Sommige landen doen dat door middel van een één- a twee jarige schoolopleiding, andere door verscheidene specialistische cursussen. 'Het' bezoek Bij het binnentreden van de congreszaal op woensdagmorgen werden de con gresgangers plots gefouilleerd en werden hun tassen geopend en geïnspecteerd. Ook de toiletten waren, tot paniek van deze en gene, afgesloten. Reden: de president van de Franse Republiek, Francois Mitterand, zou die ochtend ko men om het congres toe te spreken. En hoewel er hier en daar rekening mee werd gehouden dat hij op het laatste moment toch wel verhinderd zou zijn, 39 38

Nederlandsch Archievenblad | 1989 | | pagina 20