Aan de discussie namen 24 interveniënten uit zeventien landen deel. De dis cussiebijdragen varieerden van vragen om meer informatie (die niet meer ge geven werd) en mededelingen over de goede archiefsituatie in het eigen land (keurig afgekapt door de zittingspresidente) tot het showen van een schitte rende jurk, speciaal voor het congres ontworpen door Delphine Baya uit Congo. Tenslotte een tweetal opmerkelijke discussiebijdragen: Charles Uyisenga, directeur van het nationale archief van Rwanda: orale over levering gaat soms terug tot in de veertiende eeuw, terwijl de schriftelijke over levering in Rwanda pas in de negentiende eeuw begint. Cathy El Mizouni, directeur van het militaire documentatie-centrum in Tune sië, die waarschuwde voor het manipuleren van de geschiedenis met behulp van de nieuwe technologieën. De ontvangsten Na het eind van de eerste vergaderdag werden de congresdeelnemers om zes uur 's avonds verwacht op het stadhuis van Parijs. Burgemeester Jacques Chi rac liet zich vervangen door loco-burgemeester Magdeleine Anglade, die een kort toespraakje hield. Vervolgens zwermde het immense gezelschap uit over een drietal zalen van het imposante stadhuis, zich tegoed doend aan champag ne, wijnen, niet-alcoholische drankjes en hapjes. Aan het eind van de tweede dag kwam men na het vergaderen bijeen op de binnenplaats van het Palais Soubise, de vestiging van de Archives Nationales van Frankrijk, waar de deelnemers door directeur-generaal Favier werden ont vangen. Ontspannen wandelde men door de tuinen en gebouwen van het gro tendeels oude archiefcomplex waar oude kontakten werden aangehaald en nieu we aangeknoopt tussen archivarissen uit de gehele wereld. Aan het eind van de receptie werd aan een ieder een imponerend boekwerk uitgedeeld, getiteld Des Etats généraux au 18 brumaire. La Révolution frangaise a travers les ar chives. Plet hoogtepunt vormde toch wel de receptie op het Paleis in Versailles, waar heen de deelnemers met bussen werden vervoerd. Men werd in de gelegenheid gesteld paleis en tuinen te bezichtigen om daarna in de 'Orangerie' groots te worden onthaald op voedsel en, uiteraard, drank (die niet iedereen even goed bekwam). De Nederlandse congresgangers lieten het wel afweten wat betreft het dragen van 'tenues nationales ou régionales'. Geen boeren in pij-jekkers of boerinnen met gesteven knipmutsen en oorijzers, klotsend op gladgeschuurde klompkes. Integendeel: menigeen had, profiterend van de opruiming, zich nog een nieuw kostuum aangeschaft of een in tijden niet meer gedragen lange jurk of rok met behulp van de naaimachine aangepast aan nieuwe maten en gewich ten. Ja, zelfs notoire anti-stropdasdragers staakten in Versailles hun strijd. Te gen elf uur werd het gezelschap naar buiten genood waar het getuige was van een schitterend, steeds van kleur wisselend vuurwerk, dat weerspiegeld werd in het water van vijvers en hoogspuitende fonteinen en werd vervolmaakt door de feestelijke barokklanken van Handels 'Music for the Royal Fireworks'. Ook de Nederlandse ambassade, gevestigd in de Rue Eblé, bleef niet achter 36 'imrsirm, Palais Soubise en nodigde op donderdag, in de persoon van 'ministre plénipotentiaire' Hans Förster, de Nederlandse delegatie uit voor een ontvangst. Desgewenst kon men hierna nog naar de Canadese Kanselarij ter bijwoning van de opening van een tentoonstelling over de stichting van Canada, het gastland van het archiefcon gres in 1992. Ook was er nog een afzonderlijk diner voor de leiders van de ver schillende delegaties. 2e plenaire vergadering: conservering van nieuw archiefmateriaal Anette de Lange De hoofdlezing van deze dag was 'Conservering van nieuw archiefmateriaal', gehouden door Feodor M. Vaganov uit de Sovjet-Unie. Hij schetste de enor me vooruitgang in de technologie die een reusachtige groei van niet-traditionele documenten heeft gebracht. Aangezien de videogrammen, audio-visuele en computerdocumenten ook steeds belangrijker worden, moeten we een oplos sing vinden voor het probleem hoe deze te bewaren. In de beginjaren 60 heeft de ica audio-visuele opnamen geaccepteerd als historische documenten, en in 1964, tijdens het 5e Internationale Archiefcongres, is dit ook gebeurd ten aan zien van machineleesbare documenten. In veel landen zijn voor deze nieuwe, niet-traditionele documenten speciale diensten opgericht, zoals in Zweden: sinds 1933 is daar een filmarchief. Iedere soort van niet-traditionele documenten moet op een speciale manier opgeslagen worden om deze te kunnen bewaren. Iedere soort stelt ook eisen aan temperatuur, luchtvochtigheid, verlichting, luchtver vuiling, aanwezigheid van externe magnetische velden etc. Dit maakt het be waren van bepaalde soorten van nieuw archiefmateriaal duur. Zo is bijvoor beeld het bewaren van een film honderdmaal duurder dan het bewaren van papier. 37

Nederlandsch Archievenblad | 1989 | | pagina 19