aandacht te vangen. Eindelijk lijkt het euvel verholpen, en dan horen de aanwezi gen verbaasd hoe ze zoëven zijn gefopt en er een experiment op hen is uitgepro beerd. Bij het verslag van de derde plenaire zitting zal worden onthuld met welk doel deze truc op de argeloze congresgangers werd toegepast. Het archiefcongres in Parijs, in welke stad voor de tweede keer door de Interna tionale Archiefraad (ica) werd gecongresseerd, duurde van 22 augustus tot en met 26 augustus 1988 en kende als thema: 'nieuw archiefmateriaal'. In drie voltallige bijeenkomsten werd achtereenvolgens ingegaan op vragen als: wat moet precies onder 'nieuw archiefmateriaal' (eigenlijk: nieuwe informatiedragers) worden verstaan, welke materialen kent men nu reeds en waar werkt men ermee, op welke wijze moeten ze geconserveerd en, tenslotte, hoe moeten ze worden geëxploiteerd? Een vierde plenaire vergadering, gehouden op vrijdag, de laatste congresdag, had als thema: 'De Internationale Archiefraad vandaag en morgen'. 's Middags vonden vergaderingen plaats van secties, commissies, comité's, re gionale afdelingen en werkgroepen. Ook de Algemene Vergadering van de ica ver gaderde tijdens het congres. Van verschillende commissievergaderingen volgen hier verslagen door Nederlandse deelnemers. Ook van de inhoudelijke kant van de ple naire vergaderingen wordt hierna een rapportage gegeven. De openingszitting Voorafgaande aan de eerste vergaderdag vond op maandag 22 augustus de ope ningszitting plaats die 's middags om 3 uur begon, 's Morgens waren de meeste deelnemers reeds geregistreerd, hetgeen niet altijd probleemloos ging, zoals in het geval van een Nederlandse deelneemster die als Zuidafrikaanse te boek was komen te staan en dientengevolge aanvankelijk niet werd toegelaten. Ook het betrekken van hotelkamers ging hier en daar niet vlekkeloos. Voorzover bekend was één bui tenlandse deelnemer, landgenoot Bervoets, op de fiets naar Parijs gekomen. Tij dens de openingsbijeenkomst spraken Jean Favier, de Franse directeur-generaal der archieven, Marcelle Baudiques van de bibliotheekorganisatie ifla, Celina Moreira Franco, directeur-generaal van het Nationale Archief van Brazilië en Michel de Bon- neborse, adjunct-generaal van de Unesco. Over en weer werden dankwoorden als mede medailles uitgewisseld. Hierna werd het congres voor geopend verklaard door Hans Booms, president van de organiserende Internationale Archiefraad, de instel ling die in 1948 op initiatief van de unesco werd opgericht. Ook Booms bracht dank aan velen en merkte op dat het grote aantal deelnemers behalve aan de aan trekkingskracht van Parijs toch ook te danken was aan het succesvolle werk van de ica. Peter Walne, secretaris-generaal van de ica, maakte vervolgens de samen stelling van verschillende comité's bekend. De voltallige bijeenkomsten met behandeling van varianten op het thema 'nieuw archiefmateriaal' vonden steeds 's ochtends van negen tot twaalf uur plaats in het groot auditorium van het imposante Palais des Congrès in Parijs, waar zo'n 2000 stoelen van de in totaal 3700 bezet werden door archivarissen uit de gehele wereld. De deelnemers waren afkomstig uit meer dan honderd landen. Niet verwonderlijk was dat de grootste afvaardiging (namelijk 428 personen) die van Frankrijk was. Nederland behoorde met zijn drieënveertig deelnemers tot één der grotere deelne mende landen. Bovendien waren er vertegenwoordigers van vierentwintig interna tionale organisaties aanwezig. De gang van zaken tijdens een plenaire vergadering Hoe is nu de gang van zaken tijdens zo'n voltallige vergadering? Van tevoren zijn aan de deelnemers drie hoofdnota's toegezonden die de globale tekst bevatten van de belangrijkste redevoeringen zoals die op het con gres (min of meer) zullen worden uitgesproken. Tijdens het congres worden nog eens voor elke vergadering vijf tot zes sub-nota's over afzonderlijke on derwerpen uitgereikt. Op het podium zijn geïnstalleerd de voorzitter en secre taris van de bijeenkomst, de hoofdrapporteur en de gewone rapporteurs en aan een afzonderlijke tafel zitten medewerkers van het internationale archief blad Archivum. In dit blad verschijnen te zijner tijd de teksten van de spee ches die gehouden zijn. De eerste spreker tijdens een plenaire vergadering is de hoofdrapporteur. Hierna volgen de rapporteurs met speeches waarvan de teksten soms geheel parallel lopen met de door hen vervaardigde nota's. Hier na kan niet gediscussieerd maar wel geïntervenieerd worden, waartoe een aan tal spelregels in acht genomen moet worden. Zo moet de interventietekst van tevoren op schrift worden ingeleverd waarna deze op het podium kan worden uitgesproken zodra de voorzitter de spreker hiertoe oproept. Voorts zijn in de zaal twee camera's geplaatst die de beeltenis van de spreker op een groot projectiescherm brengen zodat deze ook in elke uithoek van de zaal te zien en te volgen is. Mededelingen voor de deelnemers worden op de onderste strook van het doek geprojecteerd, zoals bijvoorbeeld de melding dat iemand na een receptie een horloge heeft laten liggen. In holtes in de armleuningen van de stoelen zijn koptelefoons aangebracht waardoor men het gesprokene in vijf talen, te weten Duits, Frans, Engels, Russisch en Spaans, kan volgen. De voorzitter stelt vast hoelang er gesproken mag worden. Voor de hoofdspeech staat zo'n vijftien tot twintig minuten en voor de kleinere speeches een tien minuten. Interventies kunnen in lengte variëren van drie tot vijf minuten. In hoeverre sprekers zich hieraan daadwerkelijk houden hangt af van de gestreng heid van de voorzitter. Met name Masisi Lekaukau, directeur-generaal der ar chieven in Botswana, schrok er niet voor terug om langpraters tot de orde te roepen en afgevaardigden die, met één oog op het thuisfront gericht, half- politieke verklaringen stonden af te leggen, werden eveneens door haar tot de orde geroepen. Aan het slot van de vergadering geeft de secretaris een kort resumé van de ingebrachte interventies. le plenaire vergadering: vorming en acquisitie van nieuw archiefmateriaal Caspar van Heel De eerste zitting op dinsdagochtend werd geopend door mevrouw Paule René- Bazin, conservateur en chef van de Archives Nationales met een doorwrocht en zeer gedecideerd gebracht betoog over het ontstaan en de verwerving van 'nieuwe' archieven. Zij onderscheidde bij dit begrip: audiovisueel materiaal, producties van radio en televisie, 'orale archieven', machineleesbare archie ven en microvormen. Het exact-wetenschappelijk definiëren van deze verschil- 32 33

Nederlandsch Archievenblad | 1989 | | pagina 17