Woordenlijst applicatie toepassing, namelijk van een programma, dus het gebruik van een programma voor een specifiek doel. Voorbeeld: Oracle is een algemeen database-besturingsprogramma, en maïs en archeion zijn applicaties van dit programma. Elementen uit Oracle zijn daar in zodanig gekoppeld dat één bepaalde toe passingsmogelijkheid ontstaat. ASCII American Standard Code for Information Interchange, Amerikaanse normafspraak voor het vertalen van letters, cijfers en te kens in een voor de computer begrijpelijke codering. De ASCii-tabel is dus een lijst met nummers die corresponderen met letters en tekens op het scherm. ASIS Archief Selectie en Inventarisatie Systeem, ontwikkeld voor de Centrale Archief Selec tiedienst te Winschoten. barcode de van allerlei produkten in de winkel be kende streepjescode. In deze code is een ge tal verwerkt, dat de computer in staat stelt het produkt te identificeren en er de bijbe horende gegevens bij op te roepen. computer elektronische rekenmachine, die door ver schillende programmatuur in staat wordt gesteld een groot aantal taken te vervullen. Bestaat ruwweg in drie soorten: mainframe een groot centraal systeem, waarmee vele gebruikers vele toepassingen tegelijk kunnen gebruiken. mini computer kleine uitvoering van een mainframe, ten behoeve van kleine organi saties. Is ook in staat een aantal gebruikers gelijktijdig een aantal taken te laten uitvoe ren (multi-user en multi-tasking). personal computer computer voor één en kele gebruiker, die daarop doorgaans dan maar één taak tegelijk kan uitvoeren. Daar zit verandering in; personal computers die draaien onder andere besturingssystemen dan dos, kunnen al meer taken tegelijk uit voeren, zoals een reken- en een tekstverwer kingsprogramma naast elkaar. Aangezien ook de in pc's gebruikte proces soren steeds sneller worden, zal het verschil tussen PC's en mini's verdwijnen. Aandui dingen als pc, xt en at verwijzen naar de gebruikte processor; een xt is sneller dan een pc, een at weer sneller dan een xt database elektronische kaartenbak; computerpro gramma dat een hoeveelheid samenhangende gegevens opslaat en op verschillende criteria kan sorteren. Zie ook gegevensbank, relatio neel. data-dictionary inhoudsopgave van de interne structuur van een gegevensbank, ten behoeve van de be heerder van de gegevensbank. Dis-Beheer, Bureau Bij de Centrale Archief Selectiedienst in Winschoten ondergebrachte afdeling van het ministerie van Binnenlandse Zaken voor het beheer van Documentaire Informatie Syste men, d.w.z. programmatuur voor besturing van databases. file server losse computer zonder rechtstreekse bedie ningsmogelijkheden, 'een doos met veel ge heugen en een processor', die binnen een netwerk dient als centraal opslagmedium en verwerkingsapparaat floppy (disk) flexibele, uit kunststof vervaardigde en van een magnetiseerbare laag voorziene geheu genschijf. format indeling van het beeldscherm ten behoeve van de invoer van gegevens. gegevensbank uitgebreide gegevensverzameling die regel matig aangepast en aangevuld wordt, vast gelegd in een direct toegankelijk en afzon derlijk beheerd computergeheugen. geheugen opslag van gegevens, samenstel van interne (chips) of externe middelen (schijf, tape) om gegevens in op te slaan. Het interne of werkgeheugen is de plek waar de computer de gegevens, waar hij op dat moment mee werkt, tijdelijk vasthoudt. Het externe ge heugen bestaat uit floppies of magneetband (buiten de computer) dan wel een harde schijf (in de computer). harde schijf zie geheugen. 278 hardware apparatuur: computers, toetsenborden, tape streamers, printers enz. implementeren het uitvoeren van alle handelingen die ver bonden zijn aan de in-gebruik-name van een computersysteem, op alle betrokken terrei nen. machineleesbaar in zodanige vorm gecodeerd dat een compu ter het kan bewerken. macro klein hulpprogramma dat een reeks hande lingen binnen een programma automatisch afwerkt. multi-tasking in staat om de instructies van meer dan één programma tegelijk te kunnen verwerken. Zie computer. multi-user in staat om de instructies van meer dan één gebruiker tegelijk te verwerken. Zie compu ter. netwerk koppeling van een aantal werkstations of terminals in een computersysteem. Blijft het netwerk binnen een gebouw, dan spreken we van een lan local area network. on-line verbinding permanente rechtstreekse verbinding van een terminal met een centraal computersysteem. Wordt gebruikt bij het opvragen van gege vens uit een database of gegevensbank. processor de chip die alles regelt wat in de computer gebeurt. programma verzameling instructies voor de computer waardoor die de gewenste handelingen uit voert. record 'kaart uit een kaartenbak', onderdeel van een database waarin de gegevens van één 'object' verzameld zijn. Zie velden. relationeel wordt gezegd van databaseprogramma's die in staat zijn de gegevens in afzonderlijke ta bellen met elkaar in verband te brengen. Voorbeeld: maïs kent een aantal tabellen, die aanvulling geven op de hoofd kaartenbak die de inventaris moet gaan vor men. Deze extra tabellen bestaan uit gestan daardiseerde gegevens zoals omschrijving van de uiterlijke vorm en classificatieken- merk, en uit hulpgegevens zoals indices. Bij het ordenen van de inventaris worden deze gegevens door het programma samenge voegd. repeater heeft weinig met de computer zelf uit te staan; is een lijnversterker die de over een lange leiding verstuurde elektrische signalen onderweg weer op hun oorspronkelijke ni veau brengt. routine klein handig programma dat een of meer functies aan een groter programma toe voegt. software programmatuur, de verzamelingen instruc ties die een computer laten doen wat hij moet doen. spreadsheet rekenprogramma voor administratieve doel einden. stand-alone een computer die niet met andere computers verbonden is. tape streamer apparaat met een magnetische band, waarop gegevens uit een computergeheugen worden opgeslagen. terminal beeldscherm met bijbehorend toetsenbord, dat dient als aansluiting op een centrale computer. De terminal heeft zelf geen pro cessor en werkgeheugen. Ook PC's kunnen als terminal gebruikt worden; dan dienen ze voorzien te worden van een 'terminal- emulatie', een schakeling die zorgt voor koppeling met de centrale computer buiten hun eigen processor om. velden onderdelen van een record, 'regels op een kaart in een kaartenbak'. enkele datacommunicatie-projecten te vallen, waarbij archieven betrokken zijn, zoals tussen de bibliotheek van een archief en een grotere, nabij gelegen we tenschappelijke bibliotheek. Zowel bij het gemeentearchief Rotterdam (met de bibliotheek van de Erasmus-universiteit en de bibliotheek van de Maritiem Museum Prins Hendrik) als bij het Rijksarchief in Zeeland (met het Zeeuws 279

Nederlandsch Archievenblad | 1989 | | pagina 4