Good tools shorten labour Peter Horsman besloten informatie en door hun omvang met de gebruikelijke hulpmiddelen niet of maar ten dele voor het onderzoek bruikbaar waren. De geschiedschrij ving kan daardoor nieuwe impulsen en inhoud krijgen. De historische werke lijkheid wordt beter zichtbaar. Maar: wie deze geweldige nieuwe mogelijkhe den overweegt moet niet vergeten dat elk trefwoord wel eerst ingevoerd moet worden! 354 Is de computer wel het tovermiddel waarvoor hij wordt versleten? P. J. Hors man, automatiseringsmedewerker bij de Rijksarchiefdienst, geeft zijn visie op de toekomst. Tradionele automatiseringstoepassingen zullen vastlopen. For mulering van doelstellingen en analyse van werkprocessen is noodzakelijk. De computer wordt in het archiefwezen toegepast tussen twee uitersten: de in houdelijke ontsluiting van afzonderlijke archiefbestanddelen en het beheer van archieven in het depot. (De problematiek van de machineleesbare archieven laat ik hier buiten beschouwing.) De automatisering is betrekkelijk laat op gang gekomen: in Duitsland in de jaren zestig; in Nederland-het Katholiek Documentatiecentrum uitge zonderd - pas in de jaren tachtig toen microcomputers de nieuwe hulpmidde len binnen het budgettaire bereik van archiefdiensten brachten en archivaris sen met behulp van standaardpakketten hun eigen toepassingen konden maken.1 De development trap, waarvoor Cook waarschuwt,2 dat ontwikkelde program ma's en gebruikte apparaten door veroudering niet onderhoudbaar blijken, is in Nederland dan ook nog niet aan de orde. De meeste van die toepassingen hadden betrekking op het beschrijven en indi ceren, in mindere mate op archiefbeheer. Opvallend is dat de ontwikkelingen veelal geïsoleerd plaatsvonden. De betekenis van adpa en andere internatio nale archieftijdschriften mag kennelijk niet overschat worden. Het doel van de automatisering leek vooral gericht op besparing van arbeids tijd en daardoor het uitvoeren van werkzaamheden waarvoor normaal gespro ken geen tijd beschikbaar was. De grootste efficiency was te bereiken in het bijna klassieke toepassingsgebied, het beschrijven en indiceren van archief bestanddelen. Enerzijds behoren deze tot de primaire werkzaamheden van de archivaris, anderzijds sloten de computertoepassingen goed aan bij de gang bare algemene ontwikkelingen in de automatisering: de operationele verwer king van grote hoeveelheden gelijksoortige gegevens.3 En bovendien boden die toepassingen mogelijkheden in het oude archivistische spanningsveld, de kri tiek van het historisch onderzoek dat archieven niet onderwerpsgewijs ontslo- t 355

Nederlandsch Archievenblad | 1989 | | pagina 42