Inventarisatie van ongeordende bestanden Bij archieven zonder bestaande ordening kan de archivaris zijn inventaris naar eigen inzichten indelen. Daartoe worden in veld 9, 'Stichworte', trefwoorden ingevoerd: op de eerste regel het hoofdtrefwoord, op de tweede en volgende regels nadere trefwoorden. De beschrijvingen kunnen volgens dit schema ge sorteerd worden. Verder kan de in veld 6 opgenomen datering als sorteercrite- rium aangemerkt worden. Voor het overige zijn hier ook de toelichtingen op de doorlopende nummering en de methode-Bar van toepassing. Invoerroutines In het geval van deels repeterende beschrijvingen kan een invoerformulier aan gemaakt worden met het repeterende deel van de beschrijving er al in opgeno men; dit formulier is dan voor alle desbetreffende beschrijvingen te gebruiken. Uit één woord bestaande begrippen die in de index op plaats-, persoons- en zaaknamen moeten worden opgenomen, kunnen via een toetsaanslag gemar keerd worden. Ook begrippen bestaande uit meer dan één woord kunnen op genomen worden. Voorts kunnen aanvullende indexen, zoals op bedrijven, aan gelegd worden. De indices worden na afloop van de inventarisatie via een functie van WordPerfect aangemaakt. Van series delen zoals rekeningen, protocollen en dergelijke wordt telkens al leen de omschrijving van het eerste deel en het aantal delen ingevoerd. Het programma maakt voor elk deel een invoerformulier aan en berekent de volg nummers en datering. In het invoerformulier moet dan nog de inhoudelijke omschrijving ingevoerd worden. Wanneer de inventaris gebaseerd is op een ordeningsplan, kan dit via een zoek- routine getoond worden. Er kan in gezocht worden aan de hand van trefwoor den of dossiernamen. De dossiernamen kunnen uit het ordeningsplan naar de inhoudsopgave van de inventaris gekopieerd worden en voor zover nodig ver der bewerkt. In het ordeningsplan zelf kunnen aanvullingen en wijzigingen in gevoerd worden. Uitvoermogelijkheden Na afloop van de invoer wordt de inventaris met bijbehorende inhoudsopgave en plaats-, persoons- en zaaknamenregisters opgemaakt en afgedrukt. Er kunnen etiketten met archiefnummer, naam en jaartallen vervaardigd wor den. Ten behoeve van de restauratie kan een lijst van beschadigde stukken opgesteld worden door sortering op de gegevens in veld 14, 'Erhaltungszustand'. Na de inventarisatie blijft het gegevensbestand bestaan ten behoeve van aan vullingen en het opvragen van gegevens. Zoekmogelijkheden Alle door NiXAS-Archiv vervaardigde bestanden worden in een afzonderlijke directory opgeslagen (tabel 2). Wanneer gezocht wordt naar begrippen, die in meer dan een archief kun nen voorkomen, kunnen alle inventarissen op deze begrippen of op een com binatie van zoekelementen worden afgezocht. Het programma geeft een lijst van de inventarissen waarin het gezochte begrip voorkomt. Per inventaris kan gezocht worden op trefwoord of een combinatie van tref woorden. Het programma levert een overzicht van inventarisnummers waarin de trefwoorden voorkomen. Er kan nader gezocht worden naar chronologi sche criteria. Bezoekersregistratie NiXAS-Archiv houdt ook de bezoekersregistratie bij. Bij een schriftelijke vraag van een onderzoeker kunnen de volgende handelingen automatisch afgedaan worden: 1 opstellen van een antwoordbrief (bouwsteencorrespondentie: adres, standaard brief enzovoort). 2 selectie van de voor de onderzoeker relevante beschrijvingen uit de desbetref fende inventarissen en neerslag in een lijst die bij de antwoordbrief gevoegd wordt. Het zoeken wordt op deze manier vereenvoudigd. Wat volgens de gebruikelij ke methode zoeken in verscheidene inventarissen met vaak ontoereikende in- dicering vereist kan met dit nieuwe programma systematisch en binnen enkele minuten afgedaan worden. Slotopmerking Het gebruik van computers bij archiefdiensten kan ertoe bijdragen dat archie ven ontsloten worden, die door de diversiteit en complexiteit van de daarin 353 352 Tabel 2 Verzeichnis der mit Nixas-Archiv verzeichneten Kommunalarchive (Stand: 13.2.1988) 13.20.88 11:34 Dateiverzeichnis C:\WP\NIXAS\ARCHIVE\*.* DateigroRe: 0 Freie Kapazitat: 1552384 <AKTUELL> <VER> ELZACH 572675 11.01.87 11:32 FORCHHEI. 645389 23.09.87 11:31 LEISELHE 343552 14.04.87 11:34 SEXAU 432432 13.02.88 11:34 <ÜBERGEO> <VER> ENDINGEN. 884568 30.06.87 11:31 JECHTING 867546 28.04.87 11:33 REUTE 374842 19.12.87 11:33 WYHL 586864 15.06.88 11:32

Nederlandsch Archievenblad | 1989 | | pagina 41