Een interessante pc-toepassing is ontwikkeld door het Staatsarchiv Hamburg, dat zijn eerste stappen in de automatisering op het gebied van het archiefbe heer genomen heeft. Als eerste project is starhaus verwezenlijkt. Het gaat hier om de invoer en afhandeling van de jaarlijks ongeveer 40.000 uitleningen van archiefstukken uit diverse bestanden. Wat hier opgesomd is met betrekking tot de staatsarchieven geldt in gelijke mate voor de gemeentelijke archieven (zowel bij de individuele gemeenten als bij de Archivberatungsstelleri) en de bedrijfsarchieven. In eerste instantie moet gewezen worden op de beide voor grote computers bestemde programma's co- mis van de Archivberatungsstelle Rheinland en van het historische archief van Fried. Krupp GmbH (dat ook in de handel is). Als voor de personal computer geschikt programma is onder andere het door de firma Nixdorf ontwikkelde systeem nixas te vermelden, dat reeds op diverse plaatsen in gebruik is. Algemene conclusies Bij de toenemende toepassing van geautomatiseerde procedures en in het licht van de voortschrijdende ontwikkeling in de techniek gaat het niet alleen meer om planning en invoering van geautomatiseerde gegevensverwerking. De moei lijkheden liggen tegenwoordig in de inschatting van het nut van nieuwe tech nische ontwikkelingen en van de verdere ontwikkeling en de organisatorische effecten van de geautomatiseerde systemen. Van belang zijn daarbij de vol gende punten: 1 Inventarisatie van de toepassingen van de computer in archieven, met gede tailleerde opgave van de invoerformulieren, formats, lijsten en prestaties van de programma's. 2 Onderzoek naar de organisatorische effecten van de invoering van de compu ter in archieven, acceptatieproblemen, veranderingen in de werkomstandig heden en in de behoefte aan personeel. 3 Verdere scholing in de toepassing van de computer. In de Bondsrepubliek zal de Ausschuss der een-Referenten und Sachbearbei- ter der Archivverwaltungen des Bundes und der Lander volgens een dergelijk schema beschrijvingen van de lopende automatiseringsprojecten opstellen. Deze beschrijvingen zullen niet alleen technische gegevens bevatten, maar ook ge gevens over de mogelijkheden en grenzen van de programma's. Een overzicht van uniforme kriteria is al in principe vastgesteld; de eerste gegevens zijn al verzameld. Belangwekkende automatiseringsprojecten van andere dan staats archieven zullen wanneer mogelijk eveneens in het geplande overzicht van de automatiseringsprojecten in archieven opgenomen worden. De inventarisatie van automatiseringsprojecten bij de Duitse archieven stelt de vraag naar de toekomstige ontwikkelingen aan de orde. De verwijzing naar wat technisch mogelijk is blijft irreëel tot de financiële omstandigheden en het algemene kennisniveau van personeel en bezoekers bekend zijn. Desondanks kan men enkele voorzichtige prognoses riskeren. Tot dusver zijn alle programma's min of meer eerbiedig met de traditionele werkwijze en werkresultaten omgegaan. Dat blijft ook zo, vooral bij de in ventarissen op basis van klassificatiekenmerken. Toch kan, bij de algemeen voorkomende opslag van de inventarisgegevens op schijf of magneetband, bin nen afzienbare tijd de on-line bevraging (onder voorbehoud!) haar intrede doen en de op het ogenblik nog met zo veel zorg vervaardigde gedrukte inventaris sen vervangen. Ook op het terrein van het archiefbeheer zal het wel zo ver (moe ten) komen, dat aanvragen en uitlenen van stukken meer en meer geautomati seerd worden, al was het alleen maar voor de controle op de openbaarheid van moderne dossiers. Ten slotte lijkt nog van belang dat de archivaris zich in toenemende mate zor gen zou moeten maken over de veranderingen die de automatisering in de ad ministratie veroorzaakt: het betreft hier enerzijds de archivering van machine leesbare gegevens en anderzijds de vraag hoe gebruik te maken van de bij een geautomatiseerde administratie beschikbaar komende gegevens voor de eigen inventarisatie en ontsluiting. 341 340

Nederlandsch Archievenblad | 1989 | | pagina 35