verhoging van de opslagcapaciteit is dit systeem per 1 juli 1987 vervangen door een System 6/750. Het Bundesarchiv beschikt verder over personal compu ters, die voor tekstverwerking en de financiële administratie gebruikt worden. De hoogste prioriteit binnen alle projecten wordt al sinds geruime tijd gege ven aan akabda, het geautomatiseerde bewerkingsprogramma voor departe mentale dossiers in het semi-statische archief, dat ook verreweg de meeste ver werkingscapaciteit in beslag neemt. Dit project is in 1985 op de Archivtag in Hannover uitvoerig beschreven (zie Der Archivar 39 (1986), 28-30). Als aan vulling daarop zij vermeld, dat inmiddels de eerste inventaris (bestand b 153 - Bundesministerium für Familie und Jugend) gereed is. Met akabda worden met name twee doeleinden nagestreefd: enerzijds de bewaking van bewaarter mijnen en controle op bestanden in het semi-statische archief, anderzijds de vervaardiging van inventarissen. Op het ogenblik wordt gewerkt aan een uitbreiding van de toepassing van de computer in het Bundesarchivwaarbij vooral ook de buitendiensten meer aandacht zullen krijgen. Er wordt naar gestreefd iedere werkplek toegang te verschaffen tot de computer. Aansluitingen op een rekencentrum zijn in de staatsarchieven van Nedersaksen, Noordrijn-Westfalen, Hessen en Sleeswijk- Holstein ontwikkeld dan wel aangepast. De archiefdienst van Nedersaksen is als eerste op de voorgrond getreden met een gesloten systeem voor archiefbeschrijving en bijbehorende verwerking tot een inventaris. Het programma met de fraaie en gemakkelijk te onthouden afkorting aida mag in zijn principes bekend worden verondersteld. Technisch gezien stoelt het op de samenwerking met het rekencentrum van het Landes- verwaltungsamt in Hannover; de afzonderlijke archieven maken gebruik van lijnen die primair bedoeld zijn voor gebruik door het kadaster. Het systeem aida is in zijn programmatuur voortdurend verder ontwikkeld. Dit betreft bij voorbeeld de toepassing van kapitalen en onderkastletters, de volledige alfa betisering van de index en verdere wijzigingen in de indexvelden, die nu naar behoefte toegekend kunnen worden. Het programma aida is in 1987 ook door de archiefdienst van Sleeswijk- Holstein in gebruik genomen en draait daar na een zekere aanpassing onder de naam aida-sh. In Noordrijn-Westfalen vond de toepassing van de computer haar begin in de indicering achteraf van inventarissen. Daartoe werd een programma ontwik keld, dat op de grote computer van het nabij gelegen Landesamt für Daten- verarbeitung und Statistik draait. De invoer van de gegevens is gedecentrali seerd (via terminals of personal computers). Alle opgeslagen bestanden blijven onbeperkt ter beschikking. Naast het indiceringsprogramma is onder de naam druse in het Hauptstaatsarchiv Düsseldorf een programma ontwikkeld voor de ontsluiting van drukwerk en officiële publikaties, waarvan de modulaire opbouw tot basis geworden is voor vele andere toepassingsgebieden. Zo is daaruit in de laatste jaren een reeks toepassingen voor inventarisatie van eenvoudig gestructureer de dossierarchieven ontwikkeld. Deze toepassingen zijn doorgaans oplossin gen voor incidentele problemen, waar niet het gehele arsenaal aan inventarisa- 338 tietechnieken aan te pas hoeft te komen. De programma's hebben als kenmer kende achtergrond dat een tekstverwerkingssysteem (in het geval van het Hauptstaatsarchiv het iBM-systeem script) meedraait. Als bijzondere toepassing is op het ogenblik de inventarisatie van de dos siers van het Reichskammergericht het vermelden waard. De inventarisatie ge schiedt rechtstreeks met behulp van personal computers; de uitdraai via een laserprinter is zonder meer geschikt als moederbladen voor offsetdruk. Het Hauptstaatsarchiv Hessen heeft bij de verwezenlijking van zijn nieuwbouw al direct op grote schaal met de computerisering rekening gehouden en kan - na ruim een jaar voluit draaien - overtuigende resultaten laten zien. De be langrijkste toepassing is de documentatie van de ontsluitingsgegevens, zowel door de vervaardiging van inventarissen als door de directe opvraagmogelijk- heid op het beeldscherm. Verder ondersteunt de computer de tekstverwerking (correspondentie, publikaties, catalogi enzovoort) en het algemene beheer van archieven en dienst (bezoekersregistratie, uitleenadministratie, gegevens over nadere toegangen, depotbeheer, werkplaatsen, gegevens van leden van com missies en verenigingen, verkoop van boeken, statistieken enzovoort). Met betrekking tot de organisatie van de dienst wordt er prijs op gesteld de aanwezige structuur zo veel mogelijk te behouden. In de dagelijkse praktijk moet iedere archivaris zijn eigen terminal krijgen en op zijn werkplek alle in het totale systeem beschikbare toepassingen kunnen gebruiken. De ontwikkeling van microcomputer-toepassingen voor archieven is vooral ter hand genomen door de archiefdienst van Baden-Württemberg, die onder het acronym midosa (Mikrocomputer-unterstütztes Informations- und Doku- mentationssystem für Archive) een programma heeft ontwikkeld, dat sinds bijna twee jaar met overtuigende resultaten draait. Naast het centrale systeem van de Landesarchivdirektion zijn sinds november 1986 bij het Staatsarchiv Ludwigsburg en de Landesarchivdirektion, sinds ja nuari 1987 bij het Generallandesarchiv Karlsruhe en sinds mei 1987 bij het Hauptstaatsarchiv Stuttgart decentrale systemen in gebruik. Al sinds herfst 1985 worden bij wijze van proef met een cp/m-80 systeem aan het Hauptstaats archiv Stuttgart in het kader van een bijzondere toepassing emigrantendos siers ingevoerd. Per 30 september 1988 was de stand 71.602 gegevensblokken, wat neerkomt op ongeveer 70.000 dossiers en een indruk geeft van de kracht van het systeem. Het programma midosa is naar verhouding eenvoudig overdraagbaar en kan daardoor op veel plaatsen ingezet worden. Intussen bestaan er ook ande re, commerciële programma's. Het ziet er naar uit dat men bij de staatsarchie ven in het zuiden van de Bondsrepubliek naar deze programma's neigt. De sterke prijsdaling van de personal computers in de laatste jaren, de gelijktijdige toe name van de geheugencapaciteit en het interessante aanbod aan software ma ken de personal computer tot een zeer geschikte eerste stap in de computerise ring van het archief. De wellicht nog enkele jaren geleden bestaande noodzaak tot grote, gecentraliseerde systemen heeft moeten wijken voor de comfortabelere - maar voor de eenheid in de aanpak bij grote archiefdiensten ook gevaarlijke-individuele personal computer. 339

Nederlandsch Archievenblad | 1989 | | pagina 34