De toepassing van automatische gegevensverwerking in archieven in de Bondsrepubliek Duitsland Horst Romeyk Eerder dan wij waren onze oosterburen al bezig met automatisering in de ar chieven. Dr. Horst Romeyk van het Nordrhein-Westfalisches Hauptstaats- archiv in Düsseldorf geeft een overzicht van de stand van zaken in de Bonds republiek. Vooraf De introductie van geautomatiseerde systemen in de Westduitse archieven wordt doorgaans afhankelijk gesteld van een conditioneel concept, waarbij de toe passingsmogelijkheden systematisch uiteengezet worden en gekoppeld worden aan een kosten/baten-analyse. Uit de concepten die in de laatste jaren gepre senteerd zijn, komt als algemene tendens naar voren: geautomatiseerde syste men dienen de archiefdiensten te ondersteunen bij de uitvoering van archivisti- sche taken, in het bijzonder bij het toegankelijk maken. Deze ondersteuning moet dan leiden tot een kwalitatieve en kwantitatieve toename van de produk- tie. Werk dat bij gebrek aan personeel moet blijven liggen, zoals de vervaardi ging van omvangrijke indices, moet met behulp van de computer rationeel ver richt kunnen worden. Het geautomatiseerde systeem moet zo flexibel zijn dat aan uiteenlopende vaktechnische eisen ook naderhand voldaan kan worden zonder speciale programmeerkennis en zonder een beroep te hoeven doen op specialisten van buiten de dienst. Het produkt van de geautomatiseerde inven tarisatie blijft wat het was: inventarissen en indices. Daarnaast worden de in- ventarisatiegegevens in voor de machine leesbare vorm opgeslagen ten behoe ve van on-line bevraging. Methodiek De ontwikkeling van de toepassing van geautomatiseerde gegevensverwerking draagt het stempel van de methodiek van de archiefinventarisatie. Deze me thodiek is de kern van alle toepassingen. Deels zijn hiervoor wetenschappelijk 336 gefundeerde richtlijnen ontworpen, deels stoelt ze op langjarige praktijk. De invoer op het beeldscherm is hetzij menugestuurd, hetzij gecodeerd (dit laat ste als tijdelijk hulpmiddel voor invoer in een invoerscherm); wanneer niet di rect met invoerapparatuur gewerkt kan worden, wordt als tussenbewerking op formulieren geïnventariseerd waarvan de gegevens later ingevoerd worden. Voor de invoer is in het algemeen een schema van de in te vullen velden ont wikkeld. Algemeen geldt dat het aantal en de lengte van de velden tegenwoor dig niet meer aan beperkingen onderhevig zijn en dat ook de capaciteit van het geheugen geen probleem meer is. De indicering is in de beschrijving mee opgenomen; hierbij worden waar mo gelijk getrapte indices, met andere woorden op meer niveaus, gecreëerd die daarnaast ook gegevens bevatten voor het onderscheid tussen personen-, plaats en zaaknamen. Dit is een essentiële component, aangezien hij de mogelijkheid biedt de indices naar verschillende gezichtspunten te verzamelen. Ook hebben de meeste programma's gemeen dat de datering eveneens als index meegeno men wordt, waardoor de gebruiker de gezochte gegevens nader kan selecteren. Als afgeleide uit deze algemene beschrijvingsvorm kennen bijna alle archie ven bijzondere toepassingen, die op een sterk vereenvoudigde beschrijving toe gespitst zijn. Dit kunnen akten zijn met een eenvoudige structuur, in de regel in grote aantallen voorkomende gelijkvormige akten (transportakten van grond, gerechtelijke akten, akten van aanstelling, akten van vertrek) of personeels dossiers. Naast de eigenlijke archivistische taken treden steeds meer archiefbeheersta ken op, die met de computer verricht worden. Dit is een werkterrein waarvan men zich enkele jaren geleden nog niet zozeer bewust was. Voorbeelden zijn de uitleenadmininistratie, bestandsadministratie, diverse eenvoudig bij te hou den lijsten en dergelijke meer. Als verder belangrijk aspect van de toepassing van de computer in archie ven is nog de vervaardiging van publikaties te noemen. Alles bijeen is de geautomatiseerde gegevensverwerking in de archieven van de Bondsrepubliek een middel tot rationeler werken, dat geenszins mikt op een inkrimping van personeel maar helpt het groeiende tekort aan personeel te compenseren. De technische uitrusting verschilt helaas zeer sterk in verband met de afhankelijkheid van archieven van openbare financiën, zodat er af en toe een aanzienlijk onderscheid bestaat tussen wens en realiteit. De tot dusver bestaande toepassingen in de staatsarchieven in de Bondsrepu bliek zijn uit hoofde van de technische methodiek en het daaruit voortvloeien de apparatuurgebruik in drie groepen in te delen: een eigen computersysteem toegang tot een rekencentrum gebruik van personal computers Over een eigen computersysteem beschikt het Bundesarchiv Koblenz, dat sinds 1980 van de firma Honeywell-Bull een System 6 Model 43 huurt. Daartoe be horen een centrale verwerkingseenheid, drie magneetbandstations, vier schijf geheugens, vier printers, twee diskettestations en twaalf beeldschermen. Ter 337

Nederlandsch Archievenblad | 1989 | | pagina 33