Figuur 4 Record in het inventarisatiebestand weesk.ask ac[11604vnr[24beg[1695] end[1801] rub[2.21] dat[1695 dec. 13 - 1801 okt3] uv[l deel] tit[Groot register van de bewijzen of uytkopen] inh[Register bevattende de akten van uitkoop, opgemaakt ten overstaan van de weeskamer nb[in dit register werd van voorbedrukte formulieren gebruik gemaakt; de bij dit register behorende bijlagen zijn opgenomen in de plaatsnrs457 - 911 op de namen van de erflaters is een index (kaartsysteem) aanwezig.] oud[23 a] ac[1.16.04] -» code voor het archiefbestand vnr[ -> voorlopig plaatsnummer beg[ - oudste jaartal end[ -* jongste jaartal rub[ -• rubriekscode dat[ - datering uv[ -• uiterlijke vorm tit[ -> oude titel (facultatief veld) inh[ -» inhoud nb[ -• noot oud[ -> oud nummer Eventueel kunnen nog andere (facultatieve) velden worden toegevoegd, zoals: fmt[ -> aanduiding afwijkend formaat mat[ -* code voor slechte materiële toestand enz. Figuur 5 Record in andere opmaak ten behoeve van zoekbestand ac[1.16.04] arch, weesk. GOUDA plaatsnr. 24 beg[1695] end[1801] 'Groot register van de bewijzen of uytkopen' Register bevattende de akten van uitkoop, opgemaakt ten overstaan van de weeskamer 1695 dec. 13 - 1801 okt. 3 x deel in dit register werd van voorbedrukte formulieren gebruik gemaakt; de bij dit register behorende bijlagen zijn opgenomen in de plaatsnrs. 457 - 911 op de namen van de erflaters is een index (kaartsysteem) aanwezig. kan het bestand reeds nu op alle mogelijke combinaties van tekens, met ge bruikmaking van de bekende logische en wiskundige operatoren, worden door zocht. Voor het inventariseren van de afzonderlijke archieven wordt een format toegepast, dat gericht is op de produktie van een klassieke inventaris (figuur 4). Het plezierige is, dat allerlei gevormde inventarisatiebestanden geheel of deels met elkaar kunnen worden gecombineerd tot een of meer grotere zoek- bestanden, desgewenst in geheel afwijkende opmaak, met geheel andere veld namen (of zonder veldnamen) enzovoort (zie figuur 5). Velden die in andere programma s minimaal aanwezig moeten zijn, omdat ze tenminste een keer 328 Figuur 6 Voorbeeld van een record in een analysebestand ac[175001] vnr[11] volg[2] blz[27] beg[1917] end[1918] typtgesl] dat[10-12-1917] inh[Uitgegane stukken: sp[l. Goudse artsen - voedingsmiddel Rogmaltine. 2. B. en w. - idem; na keuring evtwaarschuwing aan publiek tegen overschatting 3. B. en w. - ontbreken waterleiding Keizerstraat 12 (fabriek en woning O.A. van der Want) 4. B. en w. - tyfus Derde Kade 9 en Boelekade 14.] ac[1.17.001] - code voor analyses op het gebied van gezondheidszorg (hier: de gezondheidscommissie 1861-1933, notulen 1917-1925 vnr[ -> volgnummer van de vergadering volgj -> volgnummer van de agenda blz[ -• bladzijde van het originele register begj -> oudste jaartal end[ -* jongste jaartal typt -• soort vergadering (open, besloten) dat[ - datering inh[ -> tekst van de analyse sp[ -• nadere specificatie van het veld inh[ Eventueel kunnen nog andere velden worden toegevoegd, zoals: nb[ -> annotatie zie[ -* verwijzing enz. zouden kunnen voorkomen, kunnen in askSam tijdens de beschrijving naar behoefte worden toegevoegd, bijvoorbeeld een veld voor een oud nummer, oude titel en dergelijke. Hernummeren van de beschrijvingen ten behoeve van een definitieve volgnummering is mogelijk; vervolgens kan dan een concor- dans worden afgedrukt. Door het gebruiken van voorlopige rubrieksnummers kunnen varianten op de definitieve ordening worden uitgeprobeerd. Zo kunnen allerlei (plaat singslijsten, maar ook bijvoorbeeld etiketten, worden geproduceerd. Voor een verfraaiing van de opmaak kan 'output' als ASCü-bestand met een tekstver werkingsprogramma, bijvoorbeeld WordPerfect, worden nabehandeld. Evenals bij het gids-bestand worden ook hier extra records meegegeven voor de rubrieksaanduidingen (uiteraard tevens te gebruiken voor de uitdraai van een archiefschema). Daarnaast kunnen tijdens het beschrijven records wor den toegevoegd voor bijvoorbeeld het bijhouden van aantekeningen ten be hoeve van de inleiding, een alfabetische of chronologische lijst van functiona rissen, een kaarten- of fotolijst en dergelijke. In feite geldt voor de nadere toegankelijkmaking hetzelfde als hierboven voor inventarisatie is gezegd, zodat kan worden volstaan met een verwijzing naar figuur 6. Over het gebruik van trefwoorden is met opzet gezwegen. Het is de bedoe ling om te zijner tijd op basis van een gecontroleerde lijst (een thesaurus durf 329

Nederlandsch Archievenblad | 1989 | | pagina 29