Automatiseringstoepassingen bij het gemeentearchief Gouda op basis van het programma askSam B. J. van der Saag Noten 1 p. ratsma en c. c. wilmer, Handleiding voor het beheer van een topografisch-historische at las (Hilversum 1988) 2. 2 fobid Regels voor titelbeschrijving (8 dln.; Den Haag 1978), zie in relevante delen paragraaf 1 'Opzet en doel'. 3 fobid, deel 8, 104-105. 4 ratsma, 111. 5 Voor enige verschillen in inhoudsontsluiting van bibliotheek- en beelddocumenten, zie rosanne mccaffrey 'Facets': an innovative approach to subject acces at the Historic New Orleans Collection', in Spectra: The internatio nal Journal of Computer Applications in Mu seums 15 (1988) 1, 2-4. 6* r. b.light and d.a.roberts, International museum data standards and experiments in da ta transfer, mda Occasional Paper 5, Duxford 1988. d. Andrew Roberts, Planning the documentati on of museum collections, Duxford, 1985. 7 van dale Groot Woordenboek der Nederland se taal, Den Haag 1976. 8 F. van latum en J. p. van de voort, 'Tijdsaan duidingen in de computer', in Stichting imc Nieuwsbrief 1 (1987) 3. 9 iso International Standard iso 2788: Documen tation Guidelines for the establishment and de velopment of mono/inval thesauri, second edi tion; s.I.1986) 10 Zie noot 1; voor de beschrijving en ontsluiting van collecties technische tekeningen heeft een werkgroep van conservatoren uit maritieme musea een formaat en handleiding, ontwik keld, met accent op scheepsbouwtechnische te keningen, aanwezig op het imc/mardoc- bureau. 11 Voor praktische aanwijzingen, zie: jeanne hogenboom, Basisregistratie voor collecties voorwerpen en afbeeldingen, Rotterdam, Stich ting imc 1988. isbn 90-71929-01-9. 324 Welke mogelijkheden een middelgrote gemeentelijke archiefdienst heeft met automatisering toont drs. B.J. van der Saag met zijn in Gouda ontwikkelde en toegepaste askSam. Tijdens mijn opleiding tot middelbaar archiefambtenaar aan de Rijks Archief- school, cursusjaar 1971/1972, werd het vak 'mechanische informatieverwer king' afgesloten met een demonstratie bij Shell, waar een (mainframe) com puter werd gebruikt voor onder andere het toegankelijk maken van documentatie. Hoewel de bijkans onbegrensde mogelijkheden, die de compu ter als toverdoos voor de ontsluiting van archieven leek te bezitten, mij bui tengewoon boeiden, bracht de vraag wanneer een kleine of middelgrote ar chiefdienst zich ooit de aanschaf van een computer zou kunnen permitteren mij weer snel terug tot de realiteit van alledag: het gebruik van kaartenbak annex schrijfmachine. Een kleine tien jaar later begon het er anders uit te zien, toen bij het Nijmeegse kdc de eerste serieuze toepassing van automatisering in een archiefomgeving werd ontwikkeld. Het fameuze programma rapide zag ik in 1983 gedemonstreerd.1 Naar mijn mening deed het precies wat mij ook voor een gemeentelijke archiefdienst als belangrijkste toepassing voor ogen stond: verbetering in kwaliteit en kwantiteit van de toegangen op de door ons beheerde bestanden, waarbij ik niet in de laatste plaats aan de documentaire bestanden (bibliotheek, fotocollectie en dergelijke) dacht. Afgezien van de keus van de hardware-het streven naar een multi-user systeem strandde op gebrek aan geld, zodat voor een bescheidener aanpak in de vorm van stand-alone microcomputers moest worden gekozen -was uiter aard de belangrijkste vraag: welke database-software te gebruiken? Om fi nanciële redenen vielen er uit de lange lijst van potentiële kandidaten nogal wat af. Zo ook het inventarisatieprogramma maïs, ten behoeve van de Rijks archiefdienst ontwikkeld op basis van het interessante DBMS-pakket oracle, dat wat tegenviel door de minder goede mogelijkheden om met lange teksten te werken. Dit laatste bezwaar stimuleerde om verder te zoeken in de richting van een 'information storage and retrieval' (iSR)-systeem. Immers, zou het niet 325

Nederlandsch Archievenblad | 1989 | | pagina 27