Bijlage 1 Overzicht gegevensrubrieken datadictionary nb. Niet vermeld zijn de velden in elke rubriek waarin desgewenst aangegeven kan worden wie verantwoordelijk is voor deze gegevens of waarin verwezen kan worden naar rele vante documentatie 01 adm gegevens Identificatienummer, oude nummers, tijde lijke en vaste standplaats, onderdelen 02 Identificatie Objectbenamingen en titel 03 Beschrijving Beschrijving van fysieke aspecten van het object zoals inscripties, merken, afmetingen, vormen, decoraties en andere kenmerken door het museum te bepalen 04 Inhoudsweergave Iconografie, algemeen 05 Inhoudsanalyse Iconografie, geanalyseerd 06 Bron Aanduiding van een bron, die bij de ver vaardiging gebruikt is (prent naar schilderij, bijvoorbeeld) 07 Vervaardiging Gegevens omtrent de vervaardiging van het object 08 Veldwerk Gegevens omtrent opgegraven objecten (ar cheologische) dan wel tijdens expedities ver zamelde objecten (ethnologische etc.) 09 Associatie Met het object in verband te brengen gege vens, vooral historische personen, objecten, gebeurtenissen, activiteiten e.d. 10 Eigenaars Gegevens over (vroegere) eigenaars van het object, niet zijnde het museum 11 Vroegere overdrachten Gegevens over de vroegere overdrachten van het object (pedigree, provenance) 12 Inbewaargeving Gegevens over objecten die tijdelijk in het museum verblijven (op zicht, voor onder zoek, kort bruikleen e.d.) 13 Verwerving Gegevens over de verwerving van het object door het museum (aankoop, bruikleen, overdracht, schenking e.d.) 14 Accountantscontrole Financiële gegevens over het verworven ob ject 15 Taxatie Taxatiegegevens over het object 16 Copyright Gegevens over het copywright 17 Uitgaand bruikleen Gegevens over voorgaande uitleningen van het object; voor actuele, zie 19 18 Tentoonstelling Gegevens over de tentoonstellingen waar het object geweest is 19 Uitlening Gegevens over de actuele uitlening van het object; voor eerdere uitleningen, zie 17 20 Onderzoek Gegevens omtrent onderzoek van het object, niet zijnde onderzoek in het kader van con servering/restauratie 21 Conservering Gegevens omtrent conservering, restauratie van het object 22 Fotografie Gegevens omtrent fotografische reproducties van het object 23 Behandeling Gegevens omtrent behandelingen van het object anders dan conservering/restauratie of fotografie 24 Overdracht Gegevens over de overdracht van het object aan een andere instelling (permanent bruik leen, verkoop, overdracht bij instellingen van een zelfde eigenaar e.d.) 25 Verwijdering (uit collectie) Gegevens omtrent de definitieve verwijde ring van een object uit de collectie van het museum, anders dan door overdracht (24) 26 Documentatie Gegevens omtrent documenten, o.a. litera tuurdocumenten, brieven e.d., die belangrijk zijn in relatie tot het object 27 Opmerkingen Beschrijvingen of andere opmerkingen 322 Bijlage 2 Software-eisen collectieregistratie NB. Minimum-eisen Primaire eisen Een voor basisregistratie van een collectie geschikt pakket moet voldoen aan de vol gende minimumeisen: 01 Ingeval van microcomputers moet het wer ken onder een bekend besturingssysteem, bijv. msdos, of daarmee uitwisselbaar zijn 02 Het pakket wordt in nederland geleverd en ondersteund 03 Het pakket moet een volledige, gedrukte en van een index voorziene handleiding (naslag werk installatiehandleiding foutmel dingen) hebben in het Nederlands en/of En gels 04 Er mogen geen fatale programmeerfouten in het pakket voorkomen 05 Stroomstoringen of foutieve toetsaanslagen mogen geen onherstelbare gevolgen hebben voor het opgebouwde bestand 06 Een database moet minstens 15.000 records kunnen bevatten 07 Een variabele veld- en recordlengte 08 Velden moeten herhaalbaar zijn 09 Er kunnen minimaal 25 velden gedefinieerd worden 10 Er kunnen minstens 10 velden geïndexeerd worden 11 Een record moet minstens 2000 tekens kun nen bevatten 12 Een veld moet minstens 500 tekens kunnen bevatten, in de vorm van ofwel 1 tekenreeks (uitbreiding door verlenging), ofwel een se rie kortere tekenreeksen (uitbreiding door herhaling). 13 Voor invoeren, wijzigen en presenteren van gegevens is minstens 1 geformatteerd scherm beschikbaar of definieerbaar 14 Het moet mogelijk zijn achteraf nog velden en indexen toe te voegen 15 Veldeigenschappen als indexeringswijze, lengte, gegevenssoort moeten gewijzigd kun nen worden zonder Veel gegevensverlies 16 Indexering moet minimaal plaats kunnen vinden op le 30 tekens in een veld of veld- herhaling 17 Bij zoeken/selecteren moet gebruik kunnen worden gemaakt van rechts afgekapte zoekterm (rechts- truncatie) verruiming en verfijning van selecties (sa mengestelde/getrapte zoekvragen of combi neren van selecties, Booleaans zoeken) 18 Uitvoer van geselecteerde, gesorteerde gege vens kan plaatsvinden naar beeldscherm, printer en magneetschijf. 19 Bij uitvoer kan minstens 1 uitvoerspecifica- tie (vaste tekst, veld/recordscheidingstekens en layout) worden gedefinieerd. 20 Massaal inlezen van records uit, en massale uitvoer van records naar, een standaard tekstbestand (Ascn-bestand) moet op een voudige wijze mogelijk zijn. 21 Ingebouwde editor Secondaire eisen Naast de genoemde absolute eisen worden voor documentair gebruik aan databasepro gramma's een aantal relatieve, maar wel zeer belangrijke eisen gesteld. Dit moet zo gezien worden: in het algemeen moet ook aan deze eisen worden voldaan om een goe de basisregistratie te verkrijgen. Indien aan deze eisen niet wordt voldaan treden belang rijke nadelen op wat betreft de verwer kingssnelheid, het bedieningsgemak, de maximale opslagcapaciteit, en dergelijke. 22 Lesboek/lesprogramma/cursus bijgeleverd of verkijgbaar 23 Bediening dmv functietoetsen en menu's 24 Ingebouwde hulpfaciliteit 25 Formele invoercontrole 26 Naar keuze: onmiddellijke indexering of als 2e invoerstadium 27 Indexering per woord of subveld 28 Aanpasbare stopwoordenlijst (indien aanwe zig) 29 Raadpleegbare index 323

Nederlandsch Archievenblad | 1989 | | pagina 26