ook fiets en rijwiel niet hetzelfde. De verbaliserende agent zal in zijn proces verbaal 'rijwiel' schrijven, terwijl de gewone burger het zal hebben over zijn 'fiets' waarvan het achterlicht niet brandde. Een ander probleem tenslotte dat én beheerders én gebruikers van een grote tha parten kan spelen, vormen de tijdaanduidingen. Er bestaat een grote va riatie in de wijze waarop data en perioden genoteerd worden8: Die verschillende notaties van tijdaanduidingen hebben allemaal verschillen de effecten bij het zoeken. Gezien het belang van het tijdselement bij het zoe ken in een tha is het de moeite waard hier afspraken over te maken.8 Thesaurus Een bijzonder hulpmiddel om terminologieproblemen de baas te blijven is de 'thesaurus'. Het is een meestal alfabetisch geordende lijst van afgesproken tref woorden, die bij het beschrijven en terugzoeken gebruikt worden. Kenmer kend is dat de verschillende soorten relaties tussen die trefwoorden vastgelegd worden (synoniemen, homoniemen, hiërarchie). Er bestaat een internationale norm van de International Standard Organization (iso) uit 1974 (2e druk 1986), die precies omschrijft wat thesauri zijn.9 Bij het beheer van grote col lecties met een historische context, zoals eerder een tha, waaraan men boven dien zeer gevarieerde vragen pleegt te stellen, is toepassing van een thesaurus gewenst. Een thesaurus maakt het zogenaamde 'generisch zoeken' mogelijk, dat wil zeggen dat ook de narrower terms van de opgegeven zoektermen in een zoek profiel automatisch worden meegenomen. Dan zullen bijvoorbeeld bij een vraag naar foto's van meubilair niet alleen de records geselecteerd worden waar in het betreffende veld de term 'meubilair' genoteerd staat, maar ook de records waar daar genoteerd is 'stoel', 'kast', 'ligstoel', 'linnenkast' etcetera. Het ge nerisch zoeken is, zeker bij een collectie van enige omvang als een tha, een onmisbare faciliteit. Software-eisen en ontsluiting van de tha De functionele eisen waaraan databaseprogrammatuur voor een tha moet vol doen, hebben betrekking op het invoeren (inclusief wijzigen), selecteren, sor teren, presenteren ('rapporteren') en uitwisselen van gegevens. Welke gege vens ingevoerd moeten worden, kan men vinden in de al eerder aangehaalde handleiding van Ratsma en Wilmer voor het beheer van topografisch-historische atlassen.10 De wijze waarop die gegevens in het systeem vastgelegd worden, bepaalt in veel sterkere mate dan bij een kaartsysteem de werking van de ande re functies en verdient dan ook bijzondere aandacht. Vandaar dat wij hier voor gewezen hebben op het belang van een gestructureerde beschrijving en van de toepassing van woordcontrole.11 Naast de functionele eisen dient men ook te letten op gebruiksgemak, maximale opslagcapaciteit en, indien gewenst, ondersteuning door de leverancier. Op grond van de ervaring met beschrijving en ontsluiting van onder meer iconografische collecties heeft imc/mardoc een lijst van dertig eisen opgesteld voor de selectie van databaseprogrammatuur voor collecties voorwerpen en beeldmateriaal (zie bijlage 2). Deze eisen, gericht op zogenaamde basisregistratie van collecties, moeten als minimum-eisen beschouwd worden. Zo is in deze lijst wel 'invoercontrole' opgenomen (controle door de computer op de soort gegevens die in een veld ingevoerd worden, bijvoorbeeld nummeriek, tekst et cetera), maar niet de verdergaande woordcontrole en thesaurus. Het niveau van beschrijving en ontsluiting van een tha, zoals dat in de handleiding van Ratsma en Wilmer wordt behandeld, vereist wel de faciliteit van woordencon trole en thesaurus. Databasepakketten met dergelijke faciliteiten zijn uiteraard complexer en duurder dan die welke zulke voorzieningen ontberen. Andere wenselijkheden zoals beveiliging door middel van wachtwoorden, meerdere vrij inrichtbare formats en de toepassing van zogenaamde macro's (automati sche uitvoering van een reeks opdrachten) zijn niet in de lijst van minimum eisen voor basisregistratie opgenomen. Voor de culturele sector beveelt imc/mardoc meestal een van de twee vol gende pakketten aan: TiNman of Question and Answer (Q and A). Samenvatting De FOBID- of iSBD-standaard is oneigenlijk voor het beschrijven en ontsluiten van een tha. De MDA/MARDOC-standaard is daartoe wel geschikt. Voor een efficiënte ontsluiting van een tha is woordcontrole vereist van wege de talloze spellingsvarianten, homoniemen en synoniemen in collecties met een historische context. Bij grotere collecties is toepassing van een thesau rus gewenst om tevens generisch zoeken mogelijk te maken. De minimale eisen waaraan databaseprogrammatuur voor collecties voor werpen en afbeeldingen, waaronder een tha, moet voldoen, worden aange geven ten aanzien van structuur, controle op invoer en terminologie, zoekfa ciliteiten, gegevenspresentatie en gebruiksgemak. 321 1988-05-01 1988, mei 1 1940-1945 1988/05/01 mei 11988 WO II 1988.05.01 1 mei 1988 Tweede Wereldoorlog 1988-5-1 1ste mei 1988 40/45 1.5.1988 1 mei '88 '40-'45 320

Nederlandsch Archievenblad | 1989 | | pagina 25