ARCHEiON een archiefbeheerssysteem J. Hofman ARCHEION is het woord dat momenteel de rijksarchieven in Nederland be heerst. Als alles goed gaat moet dit archiefbeheerssysteem over enkele jaren in alle rijksarchieven zijn ingevoerd. Projektleider drs. J. Hofman vertelt wat de opzet en achtergronden van archeion zijn. 1 Inleiding De Rijksarchiefdienst is sinds 1985 bezig met de ontwikkeling van een geauto matiseerd informatiesysteem ter ondersteuning van het archiefbeheer. De stand van zaken is nu, dat een uitgewerkt prototype van het systeem in het Rijks archief in Zeeland bij wijze van proef funktioneert. Indien deze proef slaagt, zal archeion bij alle rijksarchieven worden ingevoerd. In het onderstaande zal in het kort worden uiteengezet wat de opzet en de achtergronden van ar cheion zijn en wat men met een dergelijke systeem kan. In dit korte bestek is het uiteraard niet mogelijk archeion in al zijn facetten te presenteren. In het hiernavolgende beperk ik mij daarom voornamelijk tot de achtergronden. 2 Opzet en achtergronden Mensen, en misschien wel archivarissen in het bijzonder, hebben bij hun werk de alleszins begrijpelijke neiging om uit te gaan van concrete werkzaamheden en zich niet al te zeer te vermoeien met theoretische bespiegelingen over het waarom ervan. De dagelijkse werkdruk belet dit ook vaak. Als voorbeeld hier van zou het archiefbeheer kunnen dienen. De doorsnee-archivaris heeft hier van slechts een vaag begrip en denkt hierbij vooral aan ontsluiting en materië le verzorging van archieven. Illustratief hiervoor is dat er geen goede omschrijving van archiefbeheer bestaat. Op zich een merkwaardige zaak. Een definitie zou kunnen zijn: alle aktiviteiten die nodig zijn voor het in goede en geordende staat bewaren van archieven (in archeion archiefblokken ge naamd) teneinde in het kader van de openbaarheid de (originele) archiefbestand delen aan de bezoeker voor raadpleging ter beschikking te kunnen stellen. Ter toelichting op deze definitie het volgende: 308 zij heeft in de eerste plaats betrekking op de beheerders van archiefbewaar plaatsen met semi-statische en statische archieven. Deze beheerders hebben met twee gezichtspunten te maken: a extern: met welke andere archiefbeheerders heb ik te maken en wat staat mij te wachten aan (delen van) archieven van welke archiefvormers? b intern: hoe beheer ik de archieven in mijn depot? in beginsel zou deze definitie ook betrekking kunnen hebben op dynamische archieven (vergelijk de wob); echter bij het beheer in de dynamische fase gaat het in de eerste plaats om het beheer van de losse stukken/dossiers en niet om dat van archieven/archiefblokken. er zijn twee aspekten te onderscheiden in het archiefbeheer: het materiële en het ordeningsaspekt. met deze definitie wordt de samenhang tussen de verschillende beheerstaken nog eens benadrukt. voor de aanduiding van de hoeveelheden archief, die men beheert, is het mate riële begrip 'archiefblok' geïntroduceerd. Dit ter onderscheiding van het meer abstract-ideële begrip 'archief', waarmee het geheel van archiefstukken, ge produceerd door één archiefvormer, wordt aangeduid. Een archief kan echter in verschillende archiefbewaarplaatsen berusten, een archiefblok niet. Voor de uitvoering van de beheersaktiviteiten worden nu verschillende gege vensverzamelingen (kaartenbakken) aangelegd en zo goed mogelijk bijgehou den. Het is echter van groot belang te onderkennen waarom bepaalde gege vens nodig zijn. Het doel van een aktiviteit bepaalt immers welke gegevens nodig zijn. Als het waarom niet helder is, bestaat het gevaar dat veel onnodige gege vens worden vergaard of dat gegevens helemaal niet worden verzameld. archeion is in de eerste plaats ontwikkeld ter ondersteuning van het ar chiefbeheer, niet ten behoeve van de dienstverlening aan de bezoekers. Wel kan men natuurlijk bij de beantwoording van vragen van bezoekers gebruik maken van de voor archiefbeheer reeds verzamelde gegevens. Voor een goede dienstverlening is een goed beheer echter wel een voorwaarde. De keuze voor archiefbeheer als verzameling van aktiviteiten, waarvoor een informatie-systeem wordt ontwikkeld, is dus vooral ingegeven door de gedachte dat dit één van de hoofdtaken van een archiefdienst is. Tot de aktiviteiten van het archiefbeheer worden gerekend: inspekteren van het archiefbeheer bij overheidsorganen in verband met de over brenging en het leggen van kontakten met particuliere archiefeigenaren met het oog op mogelijke verwerving van hun archief. Men registreert hierbij dus gegevens over andere archiefbeheerders en de daarmee gelegde of te leggen con tacten. Daar worden ook contacten met particuliere archiefeigenaren toe ge rekend. acquireren van archieven: dit is het registreren van nog niet verworven en mo gelijk te verwerven archiefblokken. materieel beheer (in ruime zin): - depotbeheer: wat is de verblijfplaats van archiefblokken in de eigen bewaar plaats, de aanwinsten en verliezen (waaronder vernietiging), de beschikbare lege ruimte, de raadpleegfrequentie? 309

Nederlandsch Archievenblad | 1989 | | pagina 19