Eenheid en verscheidenheid Een kwantitatieve momentopname van de automatisering bij de Rijksarchiefdienst per 1 juli 1988 J. Folkerts en W. AHoffstadt schaft. Gelet op de apparatuurontwikkeling heeft de tijd echter dit destijds gemaakte on derscheid achterhaald. 12 p. soetaert, 'De archieftoepassingen van het geïntegreerd informatiesysteem rapide in het Katholiek Documentatie Centrum te Nijme gen', in: nab 85 (1981), 472-482. Aan vervan ging van dit systeem wordt nu gewerkt. 13 In deze commissie hadden zitting: dr. F. C. J. Ketelaar, drs. J. Hofman, P. J. Horsman, R. de Raad, H. van Schie en dr. ir. W. J. Kleefstra (crm/cdoi), naderhand vervangen door ir. F. Twiss. Later trad, via de Stuurgroep Automatisering van de van, ook ing. J. Meesters van de afdeling cdi van het mi nisterie van Binnenlandse zaken, tot de com missie toe. 14 'Geautomatiseerd Archievenoverzicht. Eindrap port van de projectgroep (samenvatting)', in: nab 89 (1985), 227-236. 15 Nieuws van Archieven 1985, 1, blz. 13. 16 De naam archeion is afgeleid van het Griekse arché dat macht, overheid betekent. Archeion in het Latijn Archivumis het overheidsge bouw, maar wordt ook gebruikt voor de in dat gebouw bewaarde stukken. Pikant detail: emc Computer Systemen heeft een Optical Disk Subsystem voor vax computers dat luistert naar de naam archeion. Navraag leerde dat het een registered trademark is voor de gehele wereld. 296 Automatisering, door sommigen nog steeds gezien als de panacee voor bijna alle kwalen, is het sleutelwoord in vele diskussies over de toekomst van het Nederlandse archiefwezen. Maar hoe staat het eigenlijk met de alledaagse prak tijk van het computergebruik? J. Folkerts en W. A. Hoffstadt peilden de stand van zaken bij de Rijksarchief dienst op 1 juli 1988. Het onderzoek Bij verschillende rijksarchieven worden voorbereidingen getroffen voor de in voering van het ambitieuze archiefbeheersysteem archeion. Het nieuwe systeem is onlosmakelijk verbonden met de introductie van lokale netwerken en de daarbij behorende minicomputers. Wanneer archeion eenmaal daad werkelijk wordt ingevoerd, komt er een geruisloos einde aan de tijd dat de rijks archieven uitsluitend van personal computers gebruik maakten. Over de mo gelijkheden en onmogelijkheden van automatisering met behulp van pc's is de afgelopen jaren heel wat afgepraat, nagedacht en vooral ook geschreven. Terwijl in de dagelijkse praktijk van de automatisering de ene medewerker nog bezig was de eerste beginselen van tekstverwerking onder de knie te krij gen en een ander trachtte een klein archief te bewerken met het inventarisatie programma maïs, ontrolden zich aan de ogen van de automatiseerders van het eerste uur steeds weidsere perspektieven. Dat de kloof tussen de 'voorlopers' en het 'veld' wel eens te groot dreigt te worden, is een gemeenschappelijke er varing van veel organisaties die zich op het glibberige pad van de automatise ring begeven. Het leek de auteurs van dit artikel daarom een goed idee om aan de voora vond van de invoering van mini-computers in diverse rijksarchieven eens te onderzoeken hoe het er met het gebruik van de huidige computers in de prak tijk voorstaat. Wij vroegen ons eenvoudig af: wat heeft men, en wat doet men 297

Nederlandsch Archievenblad | 1989 | | pagina 13