de ara komt niet in hun vizier, tegenover het provinciaal bestuur ben je hoofd van dienst en tegenover het rijk ben je rayonchef. Dat geeft in de provincie wel eens problemen'. En door de geringere financiële mogelijkheden nam de afhankelijkheid van Den Haag toe. 'Ik heb eigenlijk wel eens van mezelf gedacht dat ik een rijksarchivaris ben die het rijksarchief beheert als ware het een gemeentearchief. Nogal zelfstan dig. "Den Haag laat me nou toch doen" dacht ik wel eens. Dat krijg je door dat je zo'n provincie door en door kent'. Het rijksarchief bedreigd Volgens Pirenne heeft Den Haag wel eens te weinig oog gehad voor de bijzon dere Brabantse situatie. Elke provincie heeft zijn couleur localeBrabant heeft daarbij een dekkend net van gemeente- en streekarchieven, 'waardoor een rijks archivaris in de provincie Brabant op een hele andere manier opereert dan zijn collega elders'. Je moet dan van Den Haag vrijheid van handelen krijgen. Pirenne heeft zich in het convent van rijksarchivarissen altijd kritisch op gesteld tegenover bewaargeving en vervreemding. Het Brabantse rijksarchief is arm aan materiaal van vóór 1794 veel ligt in Brussel. Tijdens Pirennes rijk- sarchivariaat is 70% van het oude bestand dat hij in 1963 aantrof, uit de de pots verdwenen naar het lokale niveau. Het gaat Pirenne aan het hart: 'ik ben misschien wat minder de nuchtere archivaris van nu die dat helemaal bedrijfsma tig bekijkt. Ik ben ook de archivaris die archieven beschouwt als een soort kunst schat, een kostbaar erfgoed, dat je ook wel graag zelf wilt beheren'Hij is dan ook niet gelukkig met de vervreemdingsplannen uit de Nota Archiefbeleid, ze ker niet in het geval van de notariële archieven, 'die op strikt formele gronden daarvoor niet in aanmerking kunnen komen. Ik voel me eigenlijk permanent bedreigd'. Allereerst door het royale en gemakkelijke denken over bewaarge ving en vervreemding bij de Centrale Directie en het departement, verder door instellingen als het Katholiek Documentatie Centrum, dat veel voor Brabant belangrijke archieven naar zich heeft toegehaald, die daar als 'katholica' wor den beschouwd (volgens Pirenne betreft het 'Brabantica') en tot slot door ge meentearchieven, die archieven die eerder in het Rijksarchief thuishoren 'naar zich toe organiseren'. Het Rijksarchief vergelijkt Pirenne met 'een zeug, waar iedereen aan de mem lag en die zelf in eerste instantie weinig terugkreeg daar voor'. Daarom is hij blij dat er nu tussen het Rijksarchief en de vijf grote ge meentearchieven goede afspraken zijn gemaakt over de acquisitie van bedrijfs archieven, 'een voor Nederland unieke modus vivendi' Op de vraag of hij wel eens de neiging heeft gehad zelf archiefstukken bij anderen weg te halen reageert hij berustend. Het archief van Raad en Reken kamer van Bergen op Zoom bijvoorbeeld 'had nooit aan het gemeentearchief in bewaring gegeven mogen worden; dat is in 1949 buiten medeweten van het Rijksarchief vanuit Den Haag naar Bergen op Zoom gegaan. Dit ongedaan maken zou een slechte verstandhouding veroorzaken en ik dacht: "dat leidt tot niets". Alleen rijksarchieven, die ten onrechte in gemeentearchieven berusten - zoals rechterlijke archieven uit de periode 1814-1838 - heeft hij te ruggehaald. 196 Foto's: J. A.M. Y. Bos-Rops. Ondanks de zakelijke geschillen zijn de persoonlijke verhoudingen tussen rijks archivaris en gemeente-/streekarchivarissen eigenlijk prima, 'gelukkig, want ik kan niet werken in een sfeer van vijandschap'. Volgens Pirenne is het een voordeel te werken in een provincie waar je veel collegae hebt; er vindt dan een samenballing plaats van kennis en vriendschap. Hij acht het van belang dat de rijksarchivaris zich kan inleven in de positie van een gemeentearchiva ris, dat was 'één van de redenen waarom ik wel een zekere voorkeur had voor een gemeentearchivaris als opvolger'. De eigenschappen van een rijksarchivaris Pirenne ontkent desgevraagd dat hij vindt dat de rijksarchivaris in Brabant altijd een Brabander moet zijn, maar hij moet zich wel kunnen inleven in het leefklimaat, 'hij moet zich er wel echt een beetje happy voelen'. Een collega met een geweldige afkeer van de katholieke kerk bijvoorbeeld zou moeilijk in Brabant kunnen functioneren. In job rotation voor rijksarchivarissen ziet hij niet veel, uitzonderingen daargelaten. 'Ik kan mezelf niet voorstellen als rijksarchivaris in Groningen. Ik denk zeker dat het goed is voor charter meesters'. Voor de dienst is het beter als een rijksarchivaris lang in de provin cie blijft, 'het kost tijd voor je in een provincie thuis bent, de geschiedenis wat door hebt, relaties hebt opgebouwd. En als je ouder dan vijftig bent 'blijf

Nederlandsch Archievenblad | 1988 | | pagina 5