gen en van archiefdiensten. Ook komt de plaats van dergelijke afdelingen of diensten binnen een organisatie aan de orde. De verschillende opleidingen voor archief- en registratuurpersoneel worden behandeld en er wordt uitgebreid in gegaan op de functieclassificaties bij niet-overheidsinstellingen. Postbehandeling Gedetailleerd worden de ontvangst, registratie, distributie, voortgangs- en afdoeningsadministratie, de uitgaande en interne post en de inrichting van de postkamer behandeld. Er worden beoordelingen van hand matige en geautomatiseerde postregistratiesystemen gegeven. Ontsluiting van dynamische archieven Op grondige wijze worden de syste men voor rangschikking van afzonderlijke stukken beschreven. Vervolgens de ordeningssystemen voor dossiers, waaronder de codestelsels, de ordening naar functie of organisatie, de consequenties van organisatieveranderingen, de be schrijvingstechnieken van dossiers en de dossierinventaris. Tenslotte wordt ruim aandacht besteed aan de theorie en techniek van de classificatie, van de woord ontsluiting en in het bijzonder van de thesaurus. Beschikbaar stellen De openbaarheid van overheidsarchieven, de toegang tot niet-overheidsarchieven, de raadpleging en uitlening van archiefbescheiden en het auteursrecht bij archiefbeheer komen aan de orde. Selectie en vernietiging van archiefbescheiden Een uitgebreid hoofdstuk ge wijd aan een van de grootste problemen bij het hedendaags archiefbeheer. In de eerste plaats wordt er ingegaan op motieven en criteria bij selectie. Stukken van blijvende waarde worden vermeld en de juridische en informatieve waar de van stukken wordt behandeld. Vervolgens wordt op de wettelijke regelin gen ingegaan, zowel voor overheids- als niet-overheidsarchieven. Hierbij komt onder andere de vervanging van vernietigbare archiefbescheiden door andere dan papierdragers aan de orde. Tenslotte wordt stapsgewijs ingegaan op de selectie in de praktijk. De voordelen van de voorselectie en de bezwaren van selectie van afgesloten bestanden komen aan de orde, alsmede methoden van aanpak en steekproeven. Een groot aantal schema's en bijlagen, waaronder relevante wetsteksten en een model voor een vernietigingslijst voor alle over heidsorganen, completeert het geheel. Ontsluiting van (semi) statische archieven De voor archivarissen bekende kost van richtinggevende principes bij ordening en beschrijving wordt behandeld. Vervolgens de scheiding tussen dynamisch en statisch archief, de bruikbaar heid van oude toegangen als archiefinventaris, de techniek van het beschrij ven en het ineenzetten van de inventaris, de inleiding en de bijlagen hierbij en de afwerking van stukken en inventaris. Tenslotte komen ook overige ontslui- tingsvormen en hulpmiddelen aan de orde, zoals plaatsingslijsten en archief- gidsen. Materiële verzorging Er worden richtlijnen gegeven voor het snel veilig stel len van vochtig of nat geworden archiefbescheiden. Speciale collecties De vorming, selectie, berging en ontsluiting van tekenin gencollecties, ook een van de grote problemen bij het archiefbeheer, komen aan de orde. Vervolgens wordt nog aandacht besteed aan de ontsluiting van catalogi. Automatisering van post en archiefbeheer Zowel de verschillende voorbe reidingsfasen worden beschreven, faalpercentages van 50% en meer, als de toe passingsmogelijkheden van de automatisering van post- en dossierregistratie. 256 Simpele toepassingsmogelijkheden van de tekstverwerker, maar ook mogelijk heden binnen integrale kantoorautomatisering worden behandeld. Een lijst met leveranciers van software is toegevoegd. Overdracht De overbrenging van overheidsarchieven naar de archiefbewaar plaats en de opname van particuliere archieven hierin worden behandeld. Mo delverklaringen van overbrenging en overeenkomsten van opname en bewa ring zijn toegevoegd. Praktijkvoorbeelden Voor wie het voorgaande mogelijk nog te theoretisch was wordt de toepassing ervan in de praktijk bij de provinciale dienst van Gel derland, zowel voor als na de grote organisatiewijziging van 1981, en bij de Hoogovens behandeld. Vervolgens komt de praktijk van de automatisering van postregistratie en voortgangscontrole bij de gemeente Rotterdam uitge breid aan de orde. Tenslotte ook de automatisering van archiefinventarisatie bij de Centrale Archief Selectiedienst en de Rijksarchiefdienst. Literatuur, Adressen, Index Dit handboek wordt gecompleteerd door een uit gebreide literatuurlijst en een lijst met nuttige adressen, beide per hoofdstuk ingedeeld. Tenslotte is een index op trefwoorden toegevoegd. Tot zover dit overzicht van wat er in dit zeer rijke werk is opgenomen tot op het moment van afsluiting van deze bespreking (juli 1988). Volgens de recla mefolder mogen we nog een aantal aanvullingen verwachten, waaronder bij dragen over het archiefrecht voor niet-overheidsorganen, de beheerskosten van een archief, functieclassificatie bij de overheid, privacybescherming, materië le verzorging, audio-visuele materialen, praktijkvoorbeelden bij onder andere een ziekenhuis en een bank en het gebruik van de beeldplaat. Zoals uit de bovenstaande opsomming duidelijk moge worden, biedt dit hand boek een goed en uitgebreid overzicht van het vakgebied van registrator en archivaris. Beide kunnen dit werk goed gebruiken bij het opfrissen van oude kennis, maar ook voor instructiedoeleinden en op zoek naar moderne inzich ten. Uit mijn eigen ervaring als archiefinspecteur kan ik zeggen dat ik dit hand boek het afgelopen jaar als zeer bruikbaar heb leren kennen, met name omdat onderwerpen uit registratuur en archivistiek nu bijeen in één band worden be handeld en wel op een zodanige uitgebreide en moderne manier dat het ken nisnemen van de teksten steeds zeer de moeite waard is. De laatste decennia is het besef sterk gegroeid dat het registreren, selecteren en toegankelijk houden van informatie, vastgelegd op papier of anderszins bij zowel de registratuur als bij de archiefdienst zoveel mogelijk vanuit één geza menlijke visie op de levenscyclus van informatie cq de dragers ervan moet plaats vinden. Voorts dat de uitvoerende werkzaamheden bij de registratuur en de archiefdiensten zoveel als dit mogelijk is op elkaar moeten worden afgestemd. De mensen en de middelen kunnen hierdoor zo doelmatig mogelijk worden ingezet, waardoor in onze tijd van overstelpende hoeveelheden informatie en slinkende budgetten voor registratuur en archieftaken de uitgangspositie voor de toekomst van deze taken zo sterk mogelijk zal zijn. Dit betekent bijvoor beeld in de praktijk dat er bij de ordening van stukken tot dossiers of anders zins uitdrukkelijk rekening wordt gehouden met tevoren afgesproken bewaar termijnen en de toegankelijkheid van stukken op langere termijn. Hiermee 257

Nederlandsch Archievenblad | 1988 | | pagina 35