Bespreking van inventarissen 1 Recent verschenen De Inventarissen van de archieven van commissies van het ministerie van Bin nenlandse Zaken, Centrale Archief Selectiedienst nr. 23, Winschoten 1986, ont sluiten zestien, deels zeer kleine, commissie-archieven over het tijdvak 1912- 1952, afgezonderd van de archieven van de afdelingen Binnenlands Bestuur, Volksgezondheid en Armwezen en Armwezen en Maatschappelijke Zorg van dat ministerie. De commissie-archieven dienen ook gelezen en gebruikt te wor den in samenhang met die afdelingsarchieven, maar zullen, de één meer, de an der minder, waardevolle aanvullende informatie daarop bevatten. Tot op ze kere hoogte is de gedachte geruststellend, dat het landsbestuur ook al in vroeger dagen veelvuldig naar het middel van de commissie greep: het hoort er blijk baar bij. De Inventaris van het archief van het Kabinet van de Vice-Minister-President, vanaf 1972 Kabinet voor Surinaamse en Nederlands-Antilliaanse zaken (1937) 1959-1975 (1981), Centrale Archief Selectiedienst nr. 17, Winschoten 1986, ont sluit een belangrijk archief. Het handelt over de bestuurlijke en inhoudelijke vormgeving van de Nederlandse rol ten opzichte van de overzeese Rijksdelen onder het Statuut van het Koninkrijk. Deze 'bijna-epiloog' van een lange en niet altijd fraaie koloniale geschiedenis is een nog wat onderbelicht hoofdstuk, dat van de vorige ook zal afwijken door een positiever beoordeling: na 'win gewest', 'onderdrukking', 'bevoogding' en 'behoudzucht' doen thema's als 'ontwikkelingshulp' hun intrede. Het is te hopen, dat onderzoekers de weg naar dit archief, en daarmee naar een aanzienlijk frisser deel van Nederlands staat van dienst overzee, zullen weten te vinden. De Inventaris van de archieven van organen ressorterende onder het ministe rie van Binnenlandse Zaken en belast met de zorg voor de vluchtelingen uit Duitsland 1938-1942, Centrale Archief Selectiedienst nr. 28, Winschoten 1986, vat m 157 zakelijke archiefbeschrijvingen de neerslag samen van het beleid je gens de (joodse) vluchtelingen uit Duitsland. Hoofdlijnen en tamelijk wat dé tails van dit, retrospectief weinig verheffende, hoofdstuk zijn uit diverse histo rische beschouwingen bekend-de literatuurlijst geeft een eerste verwijzing. 'Nederland als gastvrij land' was even niet helemaal waar. Nu is dan ook het bestuurlijke archief over dit hoofdstuk geordend en beschreven; gelukkig is de beslissing, uit dit archief niet te vernietigen. De inventaris is, naast inventaris, 244 ook een beetje monument in de dubbele betekenis van dat woord: gedenkte ken voor de velen die veiligheid zochten en niet vonden, en-anno 1988 actueel - vermaning om bij vluchtelingenbeleid meer in het oog te houden dan alleen eigen (materiële) belangen. Dat een archief en zijn inventarisatie actueel kunnen zijn, bewijst ook de In ventaris van de archieven van de departementale afdeling Werkverschaffing en de daaruit voortgekomen afdelingen Werkverruiming (Rijksdienst voor de Werkverruiming), Steunverlening, Culturele Zorg en Sociale Jeugdzorg, als mede van enkele commissies, 1931-1945, ministerie van Sociale Zaken (Den Haag) 1987, vervaardigd door J. Th. Jansen. De titel geeft aan wat er te vin den is, de inhoudsopgave détailleert dat. Dit bronnenmateriaal leent zich voor een interessante vergelijking over de wijzen waarop 'toen en nu' (jeugdwerk loosheid met aanpalende problemen werden aangevat. Maakt Lubbers (c.q. De Koning) zijn karwei echt anders af dan Colijn (c.q. Slingenberg of Rom- me)? Een fraaie uitdaging voor sociaal-economisch gerichte historici! Het ministerie van Verkeer en Waterstaat publiceerde in 1986 de Inventaris van het Departement van Waterstaat in Londen 1940-1945 (1950), door J. M. W. M. Nihof. Het archief heeft twee zwaartepunten: regelgeving en uit voeringszaken betreffende de Nederlandse lucht- en scheepvaart 'in balling schap' - en tot 22 juli 1941 was 'Nederland in ballingschap' Engelands belang rijkste echte bondgenoot -en de gedachtenvorming over en voorbereiding voor het na-oorlogse herstel in het taakgebied van het ministerie (onder meer openbare werken, verkeer en vervoer, waterbeheersing, spoorwegen). Heel pro minent is de aandacht voor het weer op vleugels brengen van de klm, en de krachtige voorspraak daarvoor van cracks als Plesman en hobbyisten als Prins Bernhard. Hoe adequaat waren die gedachtenvorming en voorbereiding? 'Her rijzend Nederland' op de tekentafel - mogelijkheden voor een of enkele inte ressante détailstudies. 245

Nederlandsch Archievenblad | 1988 | | pagina 29