4 Aan de andere kant speelt het argument van de overzichtelijkheid van de han gende berging-belangrijk bij het lichten van de charters - geen rol wanneer men beschikt over een goede verblijfplaatsregistratie op grond van een doel treffende concordans. Overigens is dit hele punt van weinig belang aangezien de eenmaal op moderne wijze geborgen charters vrijwel nooit meer te voor schijn gehaald worden. Foto's, regesten en zegelbeschrijvingen treden in dit opzicht voor het origineel in de plaats. 3 Samenvatting Vergelijken we de zes onderzochte bergingsmethodes, dan blijkt - kort samen gevat - het volgende: a Materiaal 1 Methode 4 2 Methode 5 3 Methode 6 4 Methode 2 5 Methode 1 6 Methode 3 natuurproducten v kunststoffen B Materiaalkosten 1 Methode 4 8,95 goedkoop 2 Methode 5 9,75 3 Methode 6 10,13 4 Methode 3 ƒ11,93 5 Methode 2 ƒ12,60 6 Methode 1 ƒ21,53 duur c Benodigde tijd 1 Methode 1 minste tijd 2 Methode 3 3 Methode 2 4 Methode 5 5 Methode 6 6 Methode 4 meeste tijd Conclusie Elk systeem van 'verpakking' en berging van charters heeft zijn voordelen en nadelen. Getracht is een drietal objectieve criteria op de ons bekende zes char- terbergingsmethodes toe te passen. Daarnaast komt dan nog het gemak en de snelheid, waarmee de eenmaal behandelde en opgeborgen charters hoewel 228 dat niet de bedoeling is-toch nog gelicht kunnen worden. Daarvan is in het voorafgaande een indicatie gegeven. Geheel onmeetbaar blijven echter het es thetische aspect en de persoonlijke voorkeur. Noot De auteur heeft het onderzoek, waarvan dit ar tikel het resultaat is, verricht in nauwe samen werking met de heer A. G. M. Heijmerikx, restaurator bij de gemeentelijke archiefdienst van Zwolle. Naast hem wil ik ook alle collega's en hun restauratoren bedanken voor de en thousiaste en duidelijke uitleg en demonstratie van 'hun' methode. Een bijzonder woord van dank komt toe aan twee commerciële restauratie-ateliers voor hun medewerking. De Summary heer J. R. Sterken te Ugchelen heeft methode 5 bedacht en in zijn particuliere restauratie atelier ontwikkeld en toegepast. Het eveneens commerciële restauratie-atelier te Helmond heeft methode 6 bedacht. Alvorens één van de ze beide methodes toe te passen zal men er der halve met het oog op patent- of beschermings rechten goed aan doen contact met het betreffende atelier op te nemen. 1 GA Kampen, Archief van het Heilige Geest gasthuis, inv. nr. 10. A comparison of methods of storages of charters For the 'packing' and final storage of the charters six different methods are employed in the Netherlands at the moment. A comparison shows how they differ in the materials used, cost of the material and time involved. 229

Nederlandsch Archievenblad | 1988 | | pagina 21