De charterberging gebeurde in Zwolle in ieder geval reeds op 16 september 1374 in een kist.1 Of de charters al eerder dan 1374 op een voor die tijd doelmatige en veilige wijze geborgen zijn geweest, valt niet meer na te gaan. Misschien is men pas tot deze methode van berging overgegaan na de grote stadsbrand van 1324. Van vóór die tijd dateren immers slechts zestien charters. Dit aantal lijkt te weinig voor een leefgemeenschap, die op dat moment reeds een eeuw stadsrecht bezat. Gelukkig hebben het stedelijk archief van Zwolle na 1324 geen rampen meer getroffen. Blijkens een in 1774 opgemaakte rubricering van de Zwolse charters werden deze toen in een kast met een honderdtal laden bewaard. Daarbuiten bleven de charters die toentertijd als niet meer van belang werden beschouwd. In de eeuw die hierop volgde, zijn zowel deze indeling als de berging blijkbaar in het ongerede geraakt. Nadat een aantal charters in 1878 in een vel papier was gewikkeld, werden ongeveer 600 stuks in de jaren 1883-1886 gereinigd door bevochtiging en ver volgens geplet. De aldus in hun oorspronkelijke vorm teruggebrachte charters werden tot veertig of soms zelfs meer tegelijk opeengestapeld. Vervolgens wer den ze met houten wasknijpers bijeengehouden en in een daartoe in 1891 ver vaardigde charterkast van 56 laden geborgen. In 1895 werd deze charterkast afgedankt. De charters werden opnieuw gevouwen en in papieren zakken ter grootte van 18'/2 x 26 cm geborgen. Gemiddeld tien van deze enveloppen zijn vervolgens in blauwe kartonnen dozen gedaan met een bovenklep die door een linnen strook aan de achterzijde 'scharnierend' was gemaakt. Deze behande ling vond rond de eeuwwisseling zijn voltooiing. Met sindsdien nieuw verwor ven charters is net zo gehandeld. Men kan stellen, dat deze wijze van charter berging ook elders tot voor kort gebruikelijk was. De laatste jaren is men echter door verbeterde materiaalkennis allerwegen tot het inzicht gekomen, dat deze methode dringend aan verbetering toe was. In dit opzicht zijn alle deskundigen het met elkaar eens. Men verschilt echter sterk wat betreft de voor de charters meest wenselijke berging. 2 Onderzoek naar de moderne methodes van charterberging Omdat bekend was, dat sinds een aantal jaren diverse, onderling verschillende methodes van charterberging worden toegepast, maar daarover in de vaklite ratuur weinig of niets is gepubliceerd, werd besloten daarnaar een onderzoek in te stellen. De bedoeling van dit vergelijkend onderzoek was vooral om daarbij drie aspecten te bezien: 1 het materiaal 2 de kosten 3 de benodigde tijd ad 1 Ten aanzien van de diverse charterbergingsmethodes zou speciale aan dacht geschonken moeten worden aan het daarbij gebezigde materiaal: welke invloed zou dit op het perkament en op de zegels kunnen hebben? ad 2 Wat zijn bij benadering de kosten per charter bij elk van de heden in zwang zijnde methodes? 220 Charterberging in het Rijksarchief in Drenthe. Foto: M. Douma, Rijksarchiefdienst. ad 3 Hoeveel tijd vergt iedere methode, daarbij rekening houdend met de totale arbeidsgang? Bij navraag bleek, dat er in Nederland-voorzover bekend - momenteel zes methodes van charterberging toegepast worden. Zij zijn alle zes in beschou wing genomen, waarbij is geprobeerd zo exact mogelijke informatie te krijgen ten aanzien van de drie hierboven genoemde aspecten. Het resultaat van dit vergelijkend onderzoek volgt hierna. 2-1 Bij alle methodes gebruikelijke werkzaamheden Na bezichtiging van de thans toegepaste methodes van charterberging blijkt, dat een aantal handelingen bij iedere methode dezelfde is. Dit zijn de werk zaamheden vóórdat de charters worden 'verpakt', dat wil zeggen van een om hulsel of bescherming worden voorzien. Omdat er in alle gevallen naar gestreefd wordt de kwetsbare charters niet meer aan het publiek ter inzage te geven, be treft dit naast restauratie-werkzaamheden ook substitutie-fotografie. Tenslotte is aan alle methodes gemeenschappelijk dat uiteindelijk een concordans casu quo verblijfsregistratie samengesteld en vervolgens getypt dienen te worden. De vóór de 'verpakking' en berging meestal toegepaste en dus gemeenschap pelijk te noemen werkzaamheden zijn derhalve: 1 het bepalen van de volgorde van de te behandelen charters, het daadwerkelij ke lichten en het met potlood aanbrengen van het oude (en zo mogelijk nieu we) kenmerk op het charter 221

Nederlandsch Archievenblad | 1988 | | pagina 17