kan niet gezegd worden van het archiefbestand van na 1850. Op dit moment heeft men te dien aanzien alleen een plaatsingslijst van het archief van Gede puteerde Staten als 'toegang', de inventaris is in bewerking. Voorts is de hui dige rubricering, die destijds door de provincie zelf is aangebracht, niet dus danig dat een snelle en efficiënte werkwijze mogelijk is. Als conclusie kan ik stellen dat alleen een onderzoek over de periode tot 1850 hier enige zin heeft. De kans van slagen van een studie over een onderwerp uit de periode na 1850 is min of meer afhankelijk van het toeval. Zuid-Holland Nog voor ik een steekproef had genomen werd mij reeds zeer duidelijk te verstaan gegeven dat het archief van Gedeputeerde Staten hier uitzonderlijk slecht toegankelijk is. Na een aantal steekproeven kon ik de voorgaande me ning alleen maar volmondig beamen. De indices ontbreken in groten getale-de laatste index betreft het jaar 1869— besluiten, op een bepaalde datum genomen, zitten volkomen door el kaar en andere besluiten, die volgens de index niet vernietigd zijn, kan men überhaupt niet terugvinden. Als het enigszins kan moet men een onderzoek hier-hoe klein ook -vermijden; want stukken, die men zoekt, zijn in dit archief alleen op goed geluk te vinden. Noord-Brabant In dit archief is een verbaalstelsel gehanteerd, doch dit wijkt op twee pun ten van het normale systeem af. Ten eerste heeft men naast het verbaalstelsel ook nog enige rubrieken gevormd10 en ten tweede heeft men de bijlagen bij een bepaald besluit afgezonderd van de door Gedeputeerde Staten genomen besluiten zelf. De omvang van het archiefmateriaal vertoont hetzelfde beeld als dat van de meeste andere archieven; voor wat betreft de periode tot 1850 is alles volle dig bewaard gebleven en stukken, binnengekomen na 1850, zijn op grote schaal vernietigd. De toegankelijkheid van het archief Iaat te wensen over. Wil men bijvoor beeld een bepaalde zaak reconstrueren, dan moet men - om het betreffende besluit van Gedeputeerde Staten te kunnen vinden - de indices en de daarbij behorende netnotulen raadplegen. Wil men de bijlagen bij het betreffende besluit terugvinden, dan heeft men de agenda's nodig, omdat de bijlagen op volgorde van binnenkomst zijn gerangschikt. Op deze wijze wordt het zoekwerk een wel erg tijdrovend karwei. Conclusie: op zich kan men hier-zeker als het over een periode vóór 1850 gaat - goed onderzoek verrichten. Maar 'even' een zaak raadplegen is er niet bij. 216 Conclusies Uit het voorgaande betoog is gebleken dat de toegankelijkheid van de negentiende-eeuwse archieven van Gedeputeerde Staten in het algemeen rede lijk tot goed is. De hoofdoorzaken hiervan zijn dat de meeste archieven van Gedeputeerde Staten zijn geordend volgens een verbaalstelsel en dat de daar bij per jaar opgemaakte indices nog aanwezig zijn. Een verbaalstelsel in com binatie met indices geeft een zeer overzichtelijke weergave van de door Gede puteerde Staten genomen besluiten, terwijl men met name specifieke besluiten snel kan vinden en raadplegen. De meest directe toegang tot een archief van Gedeputeerde Staten - de toe gang, die zich in de studiezaal van een rijksarchiefbewaarplaats bevindt-is meestal niet veel meer dan een plaatsingslijst. Alleen het Rijksarchief van Dren the vormt hierop een gunstige uitzondering: hier is in de studiezaal een gedrukte inventaris van het archief van Gedeputeerde Staten aanwezig. In de rijksar chieven van Friesland, Noord-Holland en Overijssel is men bezig met een (her)inventarisatie van de archieven van Gedeputeerde Staten, maar deze pro jecten zullen nog een aantal jaren in beslag nemen. De toegang op het Rijks archief van Gelderland is gerubriceerd volgens de UDC-code; met enige goede wil kan men dit als een inventaris kwalificeren, maar overzichtelijk kan het niet genoemd worden. In het algemeen kan men dus stellen dat men pas in en met een archief van Gedeputeerde Staten kan gaan werken, indien men de indices via de plaat singslijst heeft opgevraagd. Ten tweede is gebleken dat men in het algemeen met betrekking tot stukken uit de periode na 1850 een vernietigingsbeleid heeft gevoerd. Dit hangt direct samen met de inwerkingtreding van de Provinciale Wet;11 zij vormde een aan leiding om de enorme hoeveelheid papier 'op te schonen'.12 Verder kan men alleen maar zeggen dat er veel vernietigd is. Wil men als archiefgebruiker een goed inzicht in het vernietigingsbeleid krijgen, dan is daarvoor specifiek on derzoek noodzakelijk. Met betrekking tot een onderwerp uit de periode na 1850 kan men het beste een aantal steekproeven nemen - eventueel in verscheidene archieven, indien het een onderwerp betreft, dat ook elders geregeld voorkwam - om te kijken of men met enige kans op succes een onderzoek te dier zake kan verrichten. Tenslotte kan gezegd worden dat twee factoren een grote invloed hebben op de toegankelijkheid van de archieven van Gedeputeerde Staten, te weten: de bestuurlijke structuur van een provincie het al dan niet wisselen van ordeningssysteem. Hoe gecompliceerder de bestuurlijke structuur van een provincie is - de com plexiteit is onder andere afhankelijk van de grootte van het grondgebied van een provincie en het aantal door de provincie te verrichten taken - hoe kleiner de kans dat een archief overzichtelijk geordend is. Vergelijk het archief van Zuid-Holland maar eens met dat van Drenthe. Tevens worden de handschrif ten, die in de archiefstukken voorkomen, slordiger naarmate een provincie gro ter was en meer taken te vervullen had. Het tussentijds wisselen van een archi veringssysteem komt een ordelijk beheer meestal niet ten goede in die zin, dat 217

Nederlandsch Archievenblad | 1988 | | pagina 15