De negentiende-eeuwse archieven van Gedeputeerde Staten L. M. Koenraad Summary The Archive of the Municipality of Leeuwarden exists 150 years This article decribes the history of the keeping of the records of Leeuwar den from the sixteenth century on. The author writes about the appointment of the first official archivist in 1838 and his successors. Special attention is paid to the first female keeper of the records of a municipality in the Nether lands and to the influence which the inventory of the old records of Leeuwar den (1893) had on the writers of the Dutch guide for the arranging and descri bing of records Handleiding voor het ordenen en beschrijven van archieven 1898). 210 De archieven van het provinciaal bestuur vormen in de meeste provincies een moeilijk toegankelijke hoeveelheid papier. Zozeer zelfs, dat archivaris en on derzoeker afgeschrikt worden om eraan te beginnen. Drs. L. M. Koenraad stapte voor zijn proefschrift toch in het diepe en vergelijkt de negentiende-eeuwse archieven van Gedeputeerde Staten van negen provincies met elkaar. Inleiding Bij een oriënterend onderzoek naar de archiefbestanden, van direct belang voor mijn dissertatieproject, de ontwikkeling van het administratief beroep op Ge deputeerde Staten in de negentiende eeuw, is mij gebleken dat er veel onduide lijkheid heerst over de structuur en omvang van de negentiende-eeuwse archieven van Gedeputeerde Staten. De ordeningstoestand, de mate van toegankelijk heid en de omvang van de archieven van Gedeputeerde Staten, die zich in de onderscheidene rijksarchiefbewaarplaatsen bevinden, vertonen per provincie aanzienlijke verschillen. Het feit, dat deze archiefbestanden naar mijn mening niet al te frequent geraadpleegd worden, is naar alle waarschijnlijkheid debet aan deze onbekendheid. Dat is de reden voor dit artikel, dat te beschouwen is als een eerste vrucht van mijn oriënterende schreden op het zo glibberige pad van het archiefonderzoek. Voor ik mijn bevindingen met betrekking tot de archieven per provincie ga beschrijven, zal ik eerst iets naders zeggen over de opzet en inhoud van mijn te schrijven proefschrift. Dit promotieonderzoek wordt verricht bij het Ge rard Noodt Instituut voor rechtsgeschiedenis aan de Katholieke Universiteit te Nijmegen. Eén van de aandachtsgebieden van bovengenoemd instituut is de bestudering van de negentiende-eeuwse rechtsgeschiedenis. Het doel van het te verrichten onderzoek is om na te gaan welke ontwikkeling het administra tief beroep op Gedeputeerde Staten heeft doorgemaakt, zulks tot en met de inwerkingtreding van de Provinciale Wet in 1850.' Deze wet vormde name lijk een directe aanleiding tot de ontwikkeling van geschreven procedureregels met betrekking tot het administratief beroep op Gedeputeerde Staten in de vorm van reglementen. De betreffende reglementen zijn tot stand gekomen in de pe- 211

Nederlandsch Archievenblad | 1988 | | pagina 12