Ten opzichte van de voorafgaande periode blijken zich geen fundamentele ver anderingen voorgedaan te hebben. De al uitgezette lijnen worden krachtig door getrokken. Hoofdzaak is een bijdrage te leveren aan de oplossing van politie ke en economische problemen van partij en staat. Tevens dient de Oostduitse archiefwereld de ideologische arbeid van de partij te ondersteunen. Een en an der heeft onder andere geresulteerd in het aandragen van bewijsmateriaal te gen oorlogsmisdadigers in de Bondsrepubliek en waardevolle bronnenpubli caties over de geschiedenis van de arbeidersbeweging. De Oostduitse archivarissen maken zich eveneens verdienstelijk met de in richting van tentoonstellingen. De veranderende verhouding tussen de beide Duitse staten weerspiegelt zich in de expositie 'Barock in Dresden', die in 1986 in Essen te bewonderen was en in de totstandkoming waarvan de Oostduitse collegae een belangrijke aandeel hebben gehad. Gerhart Enders levert een bijdrage aan de geschiedschrijving van het archief wezen (nr. 2, 63-67). Met name zijn waarneming dat het archief pas in de ne gentiende eeuw tot de status van wetenschappelijke instelling is opgeklommen, toen steeds meer historici de plaats van juridisch geschoolde archivarissen over namen, behoort Nederlandse archivarissen tot nadenken te stemmen. Ook in het Oostduitse archiefwezen heeft de computer ondertussen zijn intre de gedaan, zoals te lezen is in een artikel met een overzicht van de ontsluiting van archiefbestanden bij de staatsarchieven vanaf 1976 (nr. 3, 101-105). De automatisering van de informatievoorziening heeft een aanvang genomen na het desbetreffend besluit van de elfde partijdag van de sed in 1986. Voor het wegwerken van een inventarisatie-achterstand heeft men de computer niet no dig, want 96% (zesennegentigprocent) van de beheerde archieven blijkt voor onderzoek goed toegankelijk te zijn. Evenals in West-Duitsland is de band met de wetenschap der geschiedenis sterk. Zo acht men het van beslissende betekenis dat archivarissen actuele histo rische literatuur bestuderen om de archieven zo adequaat mogelijk te kunnen ontsluiten. Met andere woorden, de vraagstelling van een bepaalde doelgroep speelt een belangrijke rol bij de vaststelling van prioriteiten bij de ontsluiting van archieven. In de afleveringen 4 en 5 vinden we het verslag van het zevende centraal we tenschappelijk congres van de Staatsarchiefdienst van maart 1987 in Maag denburg. Een veelheid aan onderwerpen passeerde daar de revue, nadat de besluiten van de elfde partijdag van de sed en de gevolgen daarvan voor het archiefwezen eerst waren afgehandeld. Aflevering 5 opent met een artikel van de hand van Roland Leipold, direc teur van de Staatsarchiefdienst, ter herdenking van 70 jaar Oktoberrevolutie. Kennelijk achtte men één artikel te mager voor deze ongetwijfeld historische gebeurtenis, want ook in aflevering 6 bijt een herdenkingsartikel het spits af, nu van de Russische toparchivaris F. M. Vaganov. Maar alle ideologie en politiek ten spijt is duidelijk dat de Oostduitsers, even als de Westduitsers, hun archieven goed op orde hebben. R. H. Krans 88 Latijns-Amerikaanse publikaties Sedert januari 1987 geeft de Asociación Latinoamericana de Archivos een drie maandelijks orgaan uit, Ala (vleugel) geheten. Onder deze naam, maar dan met hoofdletters geschreven, maakt Latijns-Amerika als één van de negen regiona le takken deel uit van de Conseille Internationale des Archives. Tot nu toe zijn drie afleveringen ontvangen die er schitterend uitzien. Het omslag is in vierkleurendruk met steeds andere ontwerpen en slogans. Ook aan de vormgeving van het binnenwerk, gemiddeld 70 bladzijden, is veel aandacht besteed. Het middenblad is in vierkleurendruk uitgevoerd, de overige bladzij den zijn van een steunkleur voorzien en rijk geïllustreerd. Het tijdschrift heeft een sterk internationaal karakter en speelt in op de akti- viteiten van de cia. De artikelen zijn geschreven in het Spaans of Portugees en niet voorzien van samenvattingen in andere talen. Het is niet de eerste keer dat in Latijns-Amerika wordt geprobeerd een archieftijdschrift van de grond te krij gen. Reeds vanaf 1950 is men daarmee bezig. Aanvankelijk werd getracht sa men met Noord-Amerika tot een uitgave te komen, maar dat mislukte. Uitein delijk resulteerden de inspanningen in 1974 in de totstandkoming van het Boletin Interamericano de Archivos uitgegeven door het Centro Interamericano de For- mación de Archiveros, een instituut van de Universiteit van Córdoba in Argen tinië. Het blad was bedoeld voor het archiefwezen in Latijns-Amerika, waar onder het Caraïbische gebied. Het was in het Spaans gesteld en wat de behandelde thema's betreft, coördineerde het zijn aktiviteiten met Archivum en The Ame rican Archivist. Het Archivo General de la Nación van México gaf van 1983 tot 1985 een ei gen tweemaandelijks tijdschrift uit, genaamd Boletin delSistemaNacionalde Archivos, totaal elf nummers met in het laatste een register op alle afleverin gen. Het waren veelal themanummers. Zo was nummer 7 (september/oktober 1984) gewijd aan de gemeentearchieven in México. Terug naar het nieuwe tijdschrift A la. Zoals reeds eerder opgemerkt, het tijd schrift besteedt veel aandacht aan de cia. In de eerste aflevering vindt men dan ook de statuten van de cia en een beschrijving van de ontwikkeling van deze instelling tot op heden. In de derde aflevering worden de regionale takken be handeld. Een regelmatig terugkerend onderwerp is 'vorming en opleiding'. Nor- ma de Góes Monteiro, vertegenwoordigster van de ala in het Comité Vorming en Training van de cia, en Maria Odila Kahl Fonseca, hoogleraar archivistiek, geven een overzicht van de archiefscholing in Brazilië (aflevering 1). Amanda Rosales Bada, medewerkster van het Archivo General de la Nación te México, zet uiteen hoe México voor scholing aangewezen is op uitwisse lingsprogramma's met maar liefst 36 landen (aflevering 2). In de derde afleve ring wordt verslag gedaan van een Seminar georganiseerd door het Arquivo Na cional do Brasil te Rio de Janeiro onder auspiciën van de unesco, waarin aanbevelingen worden gedaan voor de oprichting van een archiefcursus voor beheerders van de traditionele historische archieven in Latijns-Amerika.1 Het eerste artikel in dit nieuwe tijdschrift is van de hand van Eric Ketelaar in zijn hoedanigheid als secretaris van de citra (Conférence internationale de la Table Ronde des Archives). Deze organisatie kwam in 1986 te Helsinki bij een en behandelde het thema 'Centralisatie en decentralisatie van archieven'. 89

Nederlandsch Archievenblad | 1988 | | pagina 45