Berichten uit het buitenland In 1979 besloot de Rijksvoorlichtingsdienst het bezit aan historische films toe gankelijk te maken, te beginnen met de Nederlands-Indische collectie die de periode van omstreeks 1920 tot de Souvereiniteitsoverdracht in 1949 omvat. Verhoeven, door de rvd benaderd met een verzoek om assistentie, verklaar de zich direct bereid. Hij leverde een wezenlijke bijdrage aan de herkenning en ontsluiting van deze vaak moeilijke of fragmentarisch bestaande audiovi suele documenten en aan het ontwerpen en beproeven van procedures om de beschrijvingen te systematiseren en terugvindbaar te maken in een geautoma tiseerd bestand. Vele uren historische films kunnen dankzij Verhoevens inspan ning nu door de onderzoeker gebruikt worden. Hieraan werkte hij nog, toen de dood hem op 12 november 1987 onverwacht trof. Verhoeven keek over de grenzen heen naar de toekomst. 'Welbewust worde gestreefd niet naar strijd en verdringing, maar naar verzoening en samenwer king tot wederzijdse steun en bevruchting', schreef hij begin 1940 (F. R. J. Ver hoeven, 'Nederlands Culturele Politiek in Indië', in: Koloniale Studiën 1940, 240). Als Landsarchivaris, Sticusa-directeur en adviseur bij de Verenigde Na ties en de rvd heeft hij zich voor deze doelstelling ingezet. R. H. J. Eget er van Kuyk A.E.M. Ribberink 74 Policies for the preservation of the archival heritage Het bewaren van archieven is natuurlijk heel mooi, maar wat doe je wanneer de documenten van ellende uit elkaar vallen, of wanneer de muizen en de rat ten nog erger te keer gaan dan de onderzoekers. Een macro-probleem waar voor tot op heden helaas slechts micro-oplossingen zijn gezocht. Een weinig hoopgevende inventarisatie van de problemen en te ontwikkelen oplossingen. 1 Algemeen Van 21 tot en met 24 september 1987 had de 25e Conférence Internationale de la Table Ronde des Archives (citra) plaats in het Grand Hotel in Gardone Ri viera (Italië). Hotel en stadje riepen gevoelens van nostalgie op. Verrukkelijk waren terras, palmen en zwembad. Leden van de citra zijn nationale archief diensten en nationale archivarissenverenigingen. Drs. J. N. T. van Albada ver tegenwoordigde de van, dankzij een subsidie van het ministerie van wvc. De algemeen rijksarchivaris mr. A. E. M. Ribberink en dr. F. C. J. Ketelaar, secre taris van de citra, completeerden de Nederlandse afvaardiging. Aan de conferentie namen deel 69 personen uit 48 landen als vertegenwoor digers van nationale archiefdiensten en verenigingen, 10 personen namens de Internationale Archiefraad (ica) en 3 personen namens internationale organi saties (unesco, ifla, fiaf). Uit de kring van de ica (regionale organisaties, sec ties en ereleden) waren 10 personen aanwezig. Vier landen waren voor het eerst vertegenwoordigd. Het gezelschap telde verder nog 24 waarnemers en toehoor ders uit 10 landen (voornamelijk Italië). Enkele deelnemers werden door hun partners vergezeld, voor wie door de gastheren een zeer aantrekkelijk program ma was georganiseerd. 2 Policies for the preservation of the archival heritage, het congres 2 1 Inleiding Onder auspiciën van de unesco, de ica en de International Federation of Li braries and Library Associations (ifla) is in 1986 een enquête gehouden over het behoud van bibliotheek- en archiefmateriaal. Ongeveer 300 archiefdiensten en 550 bibliotheken, in meer dan honderd landen, werden aangeschreven. Op basis van de antwoorden werden rapporteurs voor een nader onderzoek naar 75

Nederlandsch Archievenblad | 1988 | | pagina 38